Гимнастикалық снарядтарда денені басқару қозғалысының дағдысы. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары.
Дене шынықтыру пәнінің қысқа мерзімді жоспары
Сабақ жоспары № ___
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 бөлім – Гимнастикадағы денені басқарудың қозғалыс дағдылары Мектеп: Күні: Сынып: 10 Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы: | Гимнастикалық снарядтарда денені басқару қозғалысының дағдысы. | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.2.2. Кейбір жаттығу түрлері үшін дене қыздыру және қалыпқа келу процесін оңтайландыруды талқылау. 10.1.2.2. Түрлі дене жаттығулары аясында және жағдаяттарда үйлесімділік пен бірізділікті ойлап табу және қолдану. | ||||
Сабақ мақсаттары | 1. Гимнастикалық жабдықтармен жұмыс орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерімен таныстыру; 2. Гимнастикалық бөренемен жүру жаттығуларын үйрету;3. Гимнастикалық бөренеде комбинацияларды құру; | ||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мыналарды орындай алады:
| ||||
Тілдік мақсатыОқушыларға арналған ғылыми/академиялық тілде жазылған тілдік мақсат мысалы оқушыларға осы бөлімнің пәнді меңгеру мақсаттарына жетуге көмектесу үшін төменде беріліп отыр. | |||||
Оқудың тілдік мақсаты | Оқудың тілдік мақсаты | Оқудың тілдік мақсаты | |||
Оқушылар: композициялық элементтердегі жеке, жұп және топтық гимнастикалық тапсырмаларды талқылай және көрсете алады. | Мыналарды қамтиды:
жаттығулар кешені, баспен және қолға тіреніп тұру | Талқылауға арналған сұрақтар:
Өрмелеудің қандай түрі сендер үшін жеңіл болды? | |||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ кезіндегі оқушылардың бір-біріне деген сенімділігін арттыру. Әділ жұмыс жасауға бейімдеу. Топпен, жұппен жұмыс барысында оқушыларға ынтымақтастық, достық, адамгершілік қасиеттерін дамыту. Бір-бірінің кемшіліктерін тұзету, қолдау көрсету. Топтардың бір-бірін бағалау кезінде академиялық әділ болу, басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Тілдік пәндермен байланыс. Сабаққа байланысты термин сөздер үш тілде қолданылады, және бейне фильм орыс тілінде көрсетіледі. | ||||
АКТ | Гимнастикалық жабдықтарда жүйелі жаттығулар құру әрекеттердің техникасын интернет арқылы көрсету. Жүгіріс жаттығулар кезеңінде босатылған оқушылар арқылы АКТ дағдыларын қолдану | ||||
Бастапқы білім | Қауіпсіздік ережесін сақтамаса қандай жарақат алып қалуы мүмкін екендігін біледі, өзін және өзгені сақтандыра біледі. Акробатикалық жаттығулардың элементтерін осы жаңа сабаққа қолдана алады. | ||||
САБАҚ САБАҚ БАРЫСЫ | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері 40 мин | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 8 мин | Оқушыларды сапқа тұрғызу,сәлемдесу. Миға шабуыл 1. Гимнастиканың қандай түрлерін білесіңдер? (Көркем гимнастика, спорттық гимнастика, аэробика, акробатика) 2. Спорттық гимнастика мен көркем гимнастиканың айырмашылығы неде? 3. Қазақстандағы әйгілі гимнастардан кімдерді білесіңдер? 4. Қандай спорттық гимнастиканың жабдықтарын білесіңдер? Ми қаблеттерін қозғау, тақырыпқа шығу Сабақтың мақсатын түсіндіру . Бір орында: Оңға, солға, кері бұрылу. 2. Жүру: Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. Қолды жанға созып өкшемен жүру. Жартылай отырып, толық отырып жүру. 3. Жүгіру: Еркін жүгіру спорт алаңын айнала 350м, жүгіру жатығулары, тізені көтеріп жүгіру, аяқты артқа сермеп жүгіру. Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау. Бір орында жалпы дене шынықтыру жаттығуларын орындау. | Кең, таза кеңістік әрбір әрекет үшін. Мұғалімге ысқырық | |||
Сабақтың ортасы 25 мин | Дайындық жаттығулары:
- Орындық үстінен жүріп өту; - Орындық үстінен аяқтың ұшымен жүріп өту; - Тізені биік көтеріп жүріп өту; - Секіріп түсуді орындау; - Қарлығаш жасау; - Аяқты сермеп көтеріп астынан шапалақ ұру.
3) Бейне фильм көрсету 4) Карточка тарату арқылы сыныпты деңгейі бойынша 3 топқа бөлу. 3 топқа комбинация құруға жеке-жеке тапсырмалар беру. А-тобы биік гимнастикалық бөренеде 7 элементтен тұратын жаттығу жиынтығын құрауы керек. В-тобы аласа гимнастикалық бөренеде 6 элементтен тұратын жаттығу жиынтығын құрауы керек. С-тобы гимнастикалық орындықта 5 элементтен тұратын жаттығу жиынтығын құрауы керек. 5) Бірін-бірі бағалау. 3 топ алдын ала берілген критерилер бойынша бірін-бірі бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы. Бағалау критерилері: 1 Қауіпсіздік ережесін сақтау; 2 Жаттығу комбинацияларының үйлесімді болуы; 3 Жаттығуда карточкада берілген элементтердің барлығын көрсету; 4 Секіріп түсуді дұрыс орындау; | Үлкен, бос кеңістік Гимнастикалық орындық, гимнастикалық бөрене, гимнастикалық маталар, интерактивтік тақта. Гимнастикалық бөренеде орындалатын жаттығулар жиынтығына бейне фильм https://www.google.kz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=video&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwipsKTsqpzXAhVC1xoKHbBKAXoQuAIIKDAB&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Do1te4itdIj0&usg=AOvVaw1QBNLP5j1oSfEpbUzmXXOX | |||
Сабақтың соңы 7 мин | Бүгінгі сабақты қорытындылау. Соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Оқушылаға стикерлар беріледі, әр оқушы стикерге өз ойын жазады да қысқаша айтып береді және тақтаға жапсырады. Мұғалімнің оқушыларға кері байланысы. Оқушылардың жұмыс барысындағы артықшылақтары мен кемшіліктерін айту. Үй тапсырмасы – төменде көрсетілген сайттан ақпарат алу: https://www.google.kz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=video&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwipsKTsqpzXAhVC1xoKHbBKAXoQuAIIKDAB&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Do1te4itdIj0&usg=AOvVaw1QBNLP5j1oSfEpbUzmXXOX | ||||
Саралау-оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді жоспарлаймын: бір оқушыдан күтілетін нәтиже, дербес қолдау көрсету, уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолдана алады. | Бағалау-оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер арқылы бағалай алады. Мадақтама, марапаттау | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерінің сақталуы. Денсаулық сақтау әдістері, сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. | |||
Қабілеті жоғары оқушылар:
Қабілеті орта оқушылар: топтық жұмыстарда басқа оқушыларға көмек көрсете алады. Төменгі гимнастикалық бөренеде карточкада көрсетілген элементтердің барлығын орындай алады Қабілеті төмен оқушылар:
| Сабақта пайдаланылатын әрбір тапсырманы ресми және бейресми тапсырмалар арқылы бағалау жүргізу Топтардың бір-бірін критери бойынша бағалауы. Тапсырма бойынша бағалау критерилері: 1 Қауіпсіздік ережесін сақтау; 2 Жаттығу комбинацияларының үйлесімді болуы; 3 Жаттығуда карточкада берілген элементтердің барлығын көрсету; 4 Секіріп түсуді дұрыс орындау; |
| |||
Сабақ бойынша рефлекия: 1.Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? оқушылар нені үйренді? | |||||
2.Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? | |||||
3. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? | |||||
4. Сабақта уақыт кезеңдері сақталды ма ? | |||||
Жалпы оқушыларды бағалау: | |||||
Сабақтың жақсы екі аспектісі (оқытуға, үйренуге қатысты.) | |||||
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту және үйрену) | |||||
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістігі (қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?) |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?