Секіру, лақтыру дағдысын дамыту. Дене шынықтыру, 9 сынып, сабақ жоспары.
Дене шынықтыру сабағының қысқа мерзімді жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: № 8 бөлім. Жеңіл атлетика дағдысы арқылы денсаулықты нығайту | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 9 сынып | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Секіру, лақтыру дағдысын дамыту | ||||||
Оқу мақсаттары | 9.3.4.1 Денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу | ||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқудың тілдік мақсаты Оқушылар:
● Сауатты сөйлеуді құру. Пәндік лексика және терминология Мыналарды қамтиды: Қауіпсіздік, қимыл-қозғалыс дағдылары, физикалық жаттығулар, Денсаулық, психикалық, әлеуметтік ынтымақтастық, команда, қиындықтарды жеңу. Диалогқа арналған пайдалы сөз тіркестері
| ||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сыйластық, адалдық, жауапкершілік, ынтымақтастық, командалық рух, командалық жұмыста өзара көмек көрсету арқылы құндылықтарды дарыту. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | "Орыс тілі" пәнімен, сабақта оқыған дене шынықтыру сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы бойынша оқушылардың материалын баяндау арқылы байланыс. Адам денсаулығы үшін дене жаттығуларының маңызы туралы айта білу. | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Қауіпсіздік техникасы және дені сау адамның негізгі белгілері бойынша презентацияны қолдану | ||||||
Бастапқы білім | Оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау туралы кейбір түсініктерді үйренді. Денсаулықтың пайдасын түсініп, салауаттылықтың маңызын өзгеге түсіндіре біледі. Лақтыру және секірудің пайдасын анықтайды. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-10 минут | Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл күйлеріне мән беру. Шеңбер бойына тұрып, ашық сұрақ-жауап арқылы денсаулыққа қатысты түсініктерін кеңейту. Сұрақ: Жеңіл атлетикалық дағдылардың дамуы адам ағзасына пайдасы қандай? Қандай жаттығуларды күнделікті орындаған дұрыс? Адам ағзасынынң дұрыс дамып, жетілуі неге байланысты? Қозғалыстардың пайдасы бар ма? Деген сияқты сұрақтарммен бөлім тақырыбын ашып алу. Содан кейін, мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстырады. Оқушылар бірлесіп, қыздырыну жаттығуларын орындайды.
Жаттығуларды орындап болғаннан кейін, оқушыларға тақырыпқа сай, тапсырмалар беріледі. Оқушылар іс-әрекеттермен танысып, топта бірлесіп жұмыс жасауға кіріседі. | Флипчарт (магнитті тақта), флипчарт қағаз, маркерлер, А4 қағазы; стикерлер. Үлкен бос кеңістік, мұғалім үшін ысқырық | |||||
Сабақтың ортасы 10-20 минут 20-35 минут | 1. Ойыншылар 2 командаға бөлінеді. Тапсырма: Оқуышалдың алдарында түрлі спорттық құралдар болады. Олар сол құралдардан секіру түрлерін көрсетулері қажет. Бұл тапсырмаға топтағы барлық оқушылар қамтылып, орындап көрсетулері қажет. 1- топқа эстафеталық барьер, секіртпе, гимнастикалық бөрене беріледі 2-топқа кіші ағаш ат, шығыршық, доп беріледі Оқушылардың мақсаты берілген құралдардан түрлі секіру әдістерін көрсету қажет. Дескриптор: 1.Тапсырманы орындауда қауіпсіздікті ескереді; 2.Құралдармен нақты жұмыс жасайды; 3.Топта белсенділік танытып, қауіпсіздікте жұмыс жасайды. Екі топ тапсырманы бір-біріне орындап көрсетуп, бірін-бірі бағалайды.
«Кім алысқа». Оқушыларды жұпқа бөледі. Әріптестер құралдың ұшу арақашықтығындай жерде бір-біріне бетімен қарап тұрады. Тұрған жерлерін фишкамен белгілейді. Алғашқы болып әлсіз ойыншы лақтыруды орындайды. Оның әріптесі құралдың түскен жеріне барып тұрады да, лақтыруды осы жерден орындап, қайтарады. Осы әдіспен кім мықты екені анықталады. Алғашқысында лақтыруды мұғалім ұсынған әдіспен орындайды. Одан кейін лақтырудың басқа да тәсілдерін ойлап табуға тапсырма беріледі. Тапсырманы аяқтағаннан кейін оқушылар лақтырудың әдістерін және лақтыру дағдыларын дамытуға тиімді әсерін салыстырып талдайды. Дескрипторлар: - Лақтыру кезінде қауіпсіздік техникасы сақтайды; - Лақтыру кезінде аяқ пен қолдың тұрысын дұрыс көрсетеді | Үлкен, еркін кеңістік, доп, кіші ағаш ат, шығыршық, эстафеталық барьер, секіртпе, гимнастикалық бөрене Үлкен бос кеңістік, ысқырық, жалаушалар. Аяқ-қолды жаттығуға арналған сілтеме http://okafish.ru/tennis/114_123.htm | |||||
Сабақтың соңы 35-40 минут | Рефлексия. Талқылаулар арқылы ойындардағы әріптестік ынтымақтастықтың пайдасы мен белсенді қызметтен денсаулық үшін әлеуетті пайданы қарастырыңыз. Сұраңыз: командада жақсы жұмыс жасадыңыз ба? Дене шынықтыру дайындығының қандай компоненттері осы белсенділікті дамытады? (мысалы, төзімділік, жылдамдық). Лақтырудың қандай түрлерін үйрендіңіз? Секірудің қандай түрлерін білдіңіз? Топпен жұмыс жасау ұнады ма? | Ашық сұрап-жауаптар Дайын карточкалар арқылы кері байланыс жүргізу. | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Дифференциация: - спорттық құралдар мен жабдықтар бойынша; - топтарға бөлу бойынша; - жаттығу кезінде жүктемені бөлу бойынша. | 1. Бақылау әдісі. Бұл әдіс сабақ бойы қолданылады; 2. Өзара бағалау: оқушылар топтарда бір-бірін бағалайды. Қауіпсіздік техникасы сақталды ма? Допты лақтырудың дұрыс техникасы көрсетілді ме? Қалай анықтау кезіндегі тәуекелдер лақтыру қатысты өз денсаулығына? Секірудің қандай түрлері ұнады? | Жаттығуларды орындау кезінде және қозғалмалы ойындар кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?