Стайерлік жүгіру дағдысын дамыту. Дене шынықтыру, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8-бөлім: Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулық және фитнес | Мектеп: | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Стайерлік жүгіру дағдысын дамыту | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.3.1 Арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түрлендіре білу | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология Мыналарды қамтиды:
Оқушылар: Дене қасиеттерін жетілдірудегі функциональдық жүйесіне әсер ететін жаттығуларды түсіндіруде (айтылым) дағдыларын дамытады. Тақырып бойынша ұсынылған тапсырмалармен танысуда (оқылым) дағдыларын дамытады.
Талқылауға арналған сұрақтар: Сендер жаттығуды орындаудың орташа және жоғарғы қарқындылығы арасындағы айырмашылықты қалай түсінесіңдер? | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет , академиялық шыншылдық, | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика- күш, жылдамдық терминдерін қолдануда | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Топтық тапсырма интербелсенді тақтаны пайдаланылады. | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылардың алдыңғы сыныптардан және сыныптан тыс басқа жағдайларда алған, жүгіру бойынша білімдері мен түсініктері бар. Жүгірудің тактикалық, техникалық нұсқалары | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Сабақ басталмастан бұрын, оқушылар тамыр соғысын тексереді. Кестеге жазады.
Алдыңғы білімге шолу. Арнайы дайындық жаттығуларын қайталау арқылы денені қыздыру. Оқушылар тамыр соғысын есептейді. Сабақ тақырыбы және оқу мақсаты айтылады. Бағалау критерийлерін оқушылар шығарады. | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 минут | Жеңіл атлетикамен айналысу кезінде қауіпсіздік ережесі бойынша жалпы талаптар. Тапсырма 1. "Қуып жетуге тырыс". 20 адам ойнайды. Ойынға қатысушылар стадионның жүгіру алаңында бір бірінен бірдей ара қашықтыққа тұрады. Мысалы, егер 16 адам қатысса, 400 метрлік жолға олар бір бірінен 2-5 м қашықтықта тұрады. Сигнал бойынша барлық ойыншылар жүгіруді бастайды. Әрбір ойыншының тапсырмасы - өзін қуып келе жатқан адамға жеткізбеу және алдында жүгіріп келе жатқан адамның қолына қолын тигізу. Ойыншылар жүгіру алаңның мәре сызығын басып өткен кезде ойын аяқталады. Дескриптор
Интернет желісінен видео – ролик көрсету. Тапсырма 2. Топтағы оқушылар бір оқушының басшылық етуімен арнайы жүгіру жаттығуларын орындайды. Арнайы жүгіру жаттығуларының мүмкін болатын кешені: 1. "Ауыспалы жүгіру" 2. Түзу аяқты алға лақтырып жүгіру. 3. Түзу аяқты артқа лақтырып жүгіру. 4. Жамбасты жоғары көтеріп жүгіру. 5. Сирақты сілтеп жүгіру. 6. Қадамда алдыға секіріп жүгіру. 7. Алдығы жылжып сол аяқпен секіру. 8. Алдығы жылжып оң аяқпен секіру. 9. Алдығы жылжып екі аяқпен секіру. 10. Аяқтарды ауыстырып бір орында көп рет Дескриптор:
| Үлкен бос кеңістік. Презентация 1 Жүгіру жолы немесе үлкен бос кеңістік. Фишкалар, конустар, мұғалім үшін ысқырық, секунд өлшегіш. Ссылка: https://www.youtube.com/watch?v=UA5BQEEWpaQ Жүгіру жолы немесе үлкен бос кеңістік. Фишкалар, конустар, мұғалім үшін ысқырық, секунд өлшегіш. | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақты қорытындылау, бүгінгі өтілген сабаққа ауызша рефлексия | Сұрақ – жауап | ||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
1. Дене қыздыру жаттығуларын жасау кезінде оқушының физикалық дене белсенділігін арттыратын арнайы жаттығулар беру; 2.спорттық жарыстарда әлемдік деңгейдегі спортшыларды үлгіге ала отырып, оқушының пәнге құлшынысын арттыру; 3.жоғарғы көрсеткіш көрсеткен оқушыларды өзара жарыстыру арқылы топта көшбасшылық қасиеттерін дамыту. | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын мадақтау, қолпаштау, қолдау көрсету әдіс-тәсілдері, кері байланыс алу, өзара және өзін-өзі бағалау жүргізілді. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлауда әр сабақ үшін оқу мақсаттарын белгілеп, сабақтағы оқу нәтижелерін нақтыладым. Осы нәтижеге жетуде өтілетін сабағыма байланысты жаттығу түрлерін анықтап,әрбір сабақтағы оқушылардың алға ілгерілеуінің болуын мақсат етіп қойдым. Себебі оқушыларға табысты білім беру үшін алдымен «нәтиже» болу керек. Сабаққа қойылған мақсат бойынша оқушылардың сабақтағы деңгейін бақылап, әр оқушыға уақыт көрсеткіштерін анықтадым. Бұл тақырыптаы оқушыларға жеңіл атлетиканың стайерлік жүгіру түрін,оның маңызын көрсетіп бейнелеу арқылы бағыт-бағдар бере отырып түсіндірдім. | |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?