Ойын кезіндегі мәселені шешу дағдысын жетілдіру. Дене шынықтыру, 9 сынып, сабақ жоспары.
«Бекітемін»
Дене шынықтыру кафедра
жетекшісі
_________
_____03.2019 жыл Сабақ жоспары №
Ұзақ мерзімді жоспар: Мектеп: Сынып; Күні. Мұғалімнің аты-жөні: 9В .03.2019ж Қатысқандар саны: 9В _______ Қатыспағандар саны: 9В______ | |
Сабақ тақырыбы | 1. Ойын кезіндегі мәселені шешу дағдысын жетілдіру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.4.1 қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалай білу |
Сабақ мақсаттары | Волейбол ойынында оқушылар техникалық әдіс –тәсілдерді дағдыға айналдырады. |
Бағалау крийтерилері |
|
Тілдік мақсаттар | Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Қауіпсіздік- Безопасность- Equipment Safety Қалқып ұру-волейбол-volleyball Допты қабылдау-прием мяча-ball reception Жүгіру –Бегать- run Секіру-Прыгать- jump Төзімділік-выносливость- endurance Күшті-сильный- strong Жылдамдық-скорость- speed Ептілік-ловкость- adroitnes Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер
|
Құндылықтарды дарыту | Өз денсаулықтарына шынайылықпен қарау, денсаулықты сақтау пен нығайту қажеттілігін қалыптастырып тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | Биология және физика пәні |
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламторға сілтеме: Волейбол ойынының техникалық тәсілдері мен элементтері: http://studopedia.ru/10_220274_tehnicheskie-priemi-i-elementi-igri-voleybol.html |
Бастапқы білім | Оқушылар өткен сабақты еске түсіріп, оны сабақта қолдану. Мұғалімге қысқаша баяндап беру. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 8-10
| Сабақ басында: - оқушылардың зейінін шоғырландыруға 1Оқушыларды жинау(сабақ мақсатын анықтап алу) 2.Сергіту сәті (молекула) 1 Саптық жаттығулар 2. Жалпы дамыту жаттығуы. | Үлкен бос кеңістік, ысқырық, уақыт өлшеуіш. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 23-25 | Арнайы жаттығу бөлімі Қабылдау техникасының анықтамасы негізінен дайындықтың бастапқы кезеңі болып табылатын белгілі бір физикалық қасиеттердің даму деңгейіне байланысты. Осы жаттығулар тобы (дайындық) мыналарды қамтиды:
3 Қабырғаға қарап алақанмен қабырғаға саусақтарды итеріп жүктеме беру 4 Еденде жатып жүру, артқы аяқтарын бір оқушы ұстап жүреді. 5 Еденде жатып аяқты алдыға-артқа бүгіп ашып жинау. 6 1кг ауыр допты төменнен қабырғаға лақтыру, және допты төменнен тосып алу. 7 3-4м қашықтықта жұпта дәл осылай жұмыс жасау. 8 Оңға, солға артқа қозғалу жылдамдығын арттыру. 9 1 кг ауыр допты 4-5 м қашықтыққа дейін лақтыру және қағып алу. Допты жоғарыдан екі қолмен қабылдау Бұл волейболдағы негізгі тәсіл. Доптың жоғарғы берілу принципі келесі іс-әрекеттерден тұрады. Бастапқы позиция-тік тұру. Бүгілген аяқтарда, алға және жоғары қолмен бүгілген, шынтақ бүгілген. Допты қабылдау кезінде қолдар алақанымен жоғары, саусақпен бір-біріне бұрылады. Беру допты тығыз қамтитын саусақтардың сәл кернеулі саусақтарымен қабылданады. Допты қабылдау бет деңгейінде жүргізіледі. Доптың дұрыс бағытта итерілуі үшін тізе, шынтақ және білезік буындарына түзету жүргізіледі. Допты жоғарыдан беру Тірек-бұл ойыншының орын ауыстыруы және допты ойын қабылдау үшін бастапқы жағдайды қабылдау үшін ыңғайлы орналасуы. Волейболда жоғарыдан допты дәл беру үшін қолданылады. Волейболшының оң жақ бүйірімен қосымша қадаммен Волейболшының жоғары тірегінің сол жақ бүйірімен қосымша қадаммен беруге болады. Белгі бойынша жоғарыдан допты қабылдау үшін волейболшы тірегін қабылдау Допты жоғарыдан екі қолмен бір орында және алға жылжытқаннан кейін беру. Допты жоғарыдан беру үшін волейболшы иық денгейінде аяқтың бастапқы орнын алады, қолдың саусағы көз деңгейінде алда болады, доп тиген кезде саусақтар тостаған түрінде орналасқан. Ойыншының аяғы, денесі мен қолын бүгіп, доп береді Қалыптастырушы бағалау:
| Үлкен бос кеңістік, ысқырық, уақыт өлшеуіш, волейбол доптары, фишкалар. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5-7 | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбеді - немен жұмысты жалғастыру қажет «РЕФЛЕКСИЯ» Смайликтер. Оқушылар тақырыпқа қатысты өздерін қолайлы сезіну деңгейін білдіру үшін смайликтерге стикер арқылы сабақ не түсінгені туралы өз ойларын жабыстырып білдіреді.
| |||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
9 А 9В | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз Кесте арқылы бағалау
| Мұғалімнің рұқсатынсыз ешбір ойынды, жаттығуды бастамау. Волейбол ойынының қауіпсіздік ережелері: 1.Дене тәрбиесі сабағына сай спорттық киім кию. 2.Белсенді, ақыл оймен қыздырыну жаттығуларын жасау керек. 3.Ойын алаңына мұқияттылық пен қарау. 4.Допты дұрыс үрілуін қарау, қатты үрілген доппен ойнамау. 5.Доптың сыртқы бөлігін мұқият тексеру. 6.Техникалық әдіс-тәсілдер кезінде мұқият болу. 7.Тік аяқпен тұрмау және доп секіріп алқанымен қабылдамау, 8.Өте жоғары ұшқан допты секіріп алқанымен қабылдамау. 9.Тіке қолмен жоғарыдан допты қабылдамау. 10.Допты қабылдау кезінде бас бармақты алға тоспау. 11.Допты тізенің тұсында қабылдау, кеуде немесе ішімен қабылдамау. 12.Төменнен доп қабылдаған кезде шынтақ буынын бүгу. 13.Допты беруді орындау (подача) кезінде жұдырықпен допты ұрмау. 14.Шабуылшыға допты қайтару үшін қолды тосқан кезде (блокироввание) торға жақындамау. 15.Допқа қарсы қол қойғаннан кейін, допқа қарап, саусақты алға созып алақанымен қабылдау керек. 16.Ойын кезінде доптардың тиіп кетпеуінен сақтану керек. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||
9А Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||
9В Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?