Спорт ойындарындағы тактика және тактикалық іс–әрекеттер. Дене шынықтыру, 7 сынып, сабақ жоспары.
Бекітемін___________
_______________
Дене шынықтыру сабағының № ____ қысқа мерзімді жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім: Командалық спорт ойындарындағы өзара әрекеттестік (баскетбол) | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні | |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Спорт ойындарындағы тактика және тактикалық іс – әрекеттер | |
Оқу мақсаттары | 7.1.2.2 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру мен қорытындылау | |
Сабақ мақсаттары | Баскетбол ойындағы тактикалық іс-әрекеттерді жетілдіру Топтық жұмыс дағдыларын дамыту. | |
Бағалау критерийлері
| Ойын барысында тактикалық әрекеттерді орындау кезінде қимылдардың үйлесімі мен олардың реттілігін көрсетеді | |
Тілдік мақсаттар
| Мыналарды қамтиды:
Талқылауға арналған сұрақтар: - Сендер бұл сабақта қандай ойын техникасын пайдаландыңдар? - Сендер допты себетке лақтыруда қандай әрекеттерді білесіңдер? - Әр түрлі тактикалар мен амалдарды қалай түсінесіңдер? | |
Құндылықтарға баулу | Оқушыларды жұппен, топпен жұмыс жасату кезінде жауапкершілікке, серіктестікке, бір-бірін құрметтеуге тәрбиелеу. Шетелдік баскетбол спорты жұлдыздарының жаттығуларынан үзінділер көру және талқылау. | |
Пәнаралық байланыстар | Биология, физика | |
АКТ қолдану дағдылары | Баскетбол ойыны жаттығуларының техникалық дұрыс орындалу туралы бейнероликтер көре алады. | |
Алдын ала білімі | Оқушыларда алдыңғы сабақтардан, сондай-ақ сабақтан тыс әрекет мәнмәтінінде алынған командалардағы өзара әрекеттесу тәжірибесі бар. |
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | ||
Сабақтың басы 5 мин | - жалпы сапқа тұру; - оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу - оқушылардың бағалау критерийлерімен таныстыру; Баскетбол добымен арнайы қыздырыну жаттығуларын орындау. | Әрбір тапсырма үшін үлкен бос кеңістік. | ||
Сабақтың ортасы
10 мин
10 мин
10 мин
| № 1 тапсырма (Т, К, ҚБ) Оқушылар топтарға бөлінеді, әр топта үш ойыншы. Алаңда орынды ауыстырып «сегіздік» жасап, бір-біріне допты кеудеден екі қолмен береді. Дескрипторлар: -допты допты кеудеден беру техникасын дұрыс орындайды; -жылдам қозғалып, орын ауыстыруды қателіксіз орындайды. ҚБ: бірін-бірі бағалау Сабақтың соңында рефлексия. Сендер № 2 тапсырма: (Б,Т.Ж, ҚБ) Командалар бес жұлдыз жасап орналасады. Қолына баскетбол добын ұстаған ойыншы белгі бойынша бір адамды қалдырып келесі оқушыға допты кез келген беру тәсілмен жібереді де өзі сол оқушының орнына жүгіріп барады. Кезектілікті сақтап оқушылар, осылай бұрышта тұрғандардың барлығы берілістерді орындап, жылдам орын ауыстырып отырады. Дескрипторлар: -допты беру тәсілдерін дұрыс орындайды; -нүктелерді шатыстырмай жылдам қозғалып, орын ауыстыруды қателіксіз орындайды. ҚБ: өзін-өзі бағалау № 3 тапсырма (Б,Т, ҚБ) Оқушылар екі топқа бөлініп бірінші топ допты еденге соғып келіп себетке тастайды. Ал екінші топ ойыншысы лақтырылған допты қағып алып келесі ойыншыға пас береді де өзі сол топтың артына тұра қалады. Дескрипторлар: - баскетбол сабағындағы қауіпсіздік ережелерін біледі және сақтайды -допты алып жүру, беру, қағып алу техникасын қатезіз орындайды; -жылдам қозғалып, орын ауыстыруды қателіксіз орындайды. ҚБ: мұғалімнің бақылауы № 4 тапсырма (Т, К) Қарапайым ережемен баскетбол ойнау. | Интернет ресурсқа сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=DkcLhTSJfkE Интернет ресурсқа сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=4qa6PBc532E&list=PLZHrTj7Ah1OP17nZX3w_12aa1iaHb782v Интернет ресурсқа сілтеме: | ||
Сабақтың соңы (тайм-менеджмент) 5 мин | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: Сендер әр түрлі тактикалар мен амалдарды қалай түсінесіңдер? Сендер бұл ойында тағы қандай шабуылдау тактикаларын пайдаландыңдар? Сендер қорғаныста қандай тактикалық әрекеттерді білесіңдер? | Рефлексия парағы | ||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Бір қатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын барлық білім алушылар түсінеді және қолданады деп жоспарлап отырмын. Қабілеті жоғары оқушылар бір қатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын қолдану кезінде сыныптастарына ақыл-кеңес беруді ұсынамын. | Материалды меңгеруді бағалау қалыптастырушы бағалау арқылы барлық сабақ бойы жүзеге асады. Сонымен қатар: Оқуды бақылау Сұрақтар мен жауаптар Бірін-бірі бағалау Білім алушыларды рефлексиялау арқылы | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?