Жеңіл атлетика дағдыларын ойын арқылы дамыту. Дене шынықтыру, 5 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 4
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: № 8: Жеңіл атлетика дағдыларын дамыту және шолу. | Мектеп: Қарағанды қаласы ХББ НЗМ | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Жеңіл атлетика дағдыларын ойын арқылы дамыту. | |||||
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.5.5. Өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілетін білу және түсіну, сонымен қатар қарапайым альтернативті шешімдер ұсыну. | |||||
Сабақ мақсаттары: | Оқушылардың барлығы жаттығуларды құрастыра алады. Оқушылардың көбісі спикер ролінде бола алады. Оқушылардың кейбіреуі ұсынылған жаттығуларға дене дайындығының жоғарғы деңгейін көрсете алады. | |||||
Бағалау критерийлері: | Күшті, секіргіштікті, жылдамдықты дамытуға арналған жаттығуларды білуі және оны қолдануы. Түрлі бұлшық ет топтарына арналған дене дайындық жаттығуларының бағыттарын түсінуі. Жаттығуларды іс-тәжірибелік әрекеттерде қолдануы. | |||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар: жүгіру, секіру және лақтырудың жан-жақты дене жаттығулары арқылы түсіндіріп және талқылай алады. Пәнге тән лексика мен терминология: сөре, қарқын, жылдамдық, мәре, орнынан ұзындыққа секіру, лақтыру. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Қозғалмай тұрып, біз неге денемізді қыздыруымыз керек? Денені қыздыруға арналған қандай жаттығуларды білесіздер? Дене жаттығуларын орындағаннан кейін неге қалыпқа келтіру жаттығуларын орындауымыз керек? Қандай қауіпсіздік ережелерді білуіміз керек? | |||||
Құндылықтарды бойға сіңіру. | Ашықтық, жауапкершілік, академиялық шындық. | |||||
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану. | |||||
АКТ пайдалану дағдылары | https://www.youtube.com/watch?v=_OkLHZaqYdU | |||||
Алдыңғы білім | Оқушылар үйде, сабақтан тыс уақытта, бұрынғы өткен бөлімдерінен алған жеңіл атлетика туралы дағдылары болады. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызмет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 0-15 мин. | Сыныптың жиыны. Сәлемдесу, бағалау критерийлерді және оқу мақсатын хабарлау. Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды: Қандай бұлшық ет топтары сіздерге белгілі? Спринтерлік және стайерлік жүгіріс кезінде қандай дене сапалары жұмыс жасайды? Жүру: жай жүру, аяқтың ұшымен, өкшемен, жартылай отырып, толық отырып, жай жүру. Жүгіру: бір қатармен, соңғы оқушы жылан тәріздес алдындағы оқушыларды айналып алдыға өтеді. ЖДЖ жұпта орындау. 1-2-ге саналып жұпқа бөлу. АЖЖ жылдамдыққа орындайды. | Мектеп алаңы, ысқырық, уақыт өлшегіш. | ||||
Сабақтың ортасы 16-40 мин. | (Т Жж) Мұғалім сыныпты 3 топқа бөледі. Мұғалім әр топқа тапсырмалар береді: күшке, секіргіштікке, жыдамдыққа арналған жаттығулар құрастыру. Дескрипторлар: саралаудың қолжетімділігі. Жаттығуларды құрастырып болғаннан соң оқушылар ғаламтордан сол жаттығуларға ұқсас нұсқасын тауып, өз жаттығуларымен салыстырып, басқа топтармен талқылап, біреуін таңдап іс-тәжірибеде көрсетеді. Мұғалім тарапынан басқа топтардың әділ бағалауын қадағалау. Төзімділікті дамыту. 5 минут бойы оқушылар бір қалыпта жүгіреді. Мұғалім оқушылардың қарқынын қадағалап тұру. Дескрипторлар: дұрыс қалыпты таңдау және жүгірген кезде дұрыс демалуы. | Мектеп алаңы, ысқырық, ноутбук, уақыт өлшегіш және конустар. | ||||
Сабақтың аяғы 41-45 мин. | Сапқа тұрғызу арқылы сыныптың жиыны. Рефлексия: әр топ белгілі бір пішін құрастырады, ол пішін өз топтарының эмоциалды бейнесі. | Мектеп алаңы. | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру. | ||||
Топтық жұмыстар кезінде сыныптастарының көмегі және мұғалімнің қолдау көрсетуі. Деңгейлі тапсырмаларды оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай әзірлеу. | Сабақ үрдісі кезінде өзін-өзі және бір-бірін бағалау тәсілі жүреді. Жұптық жұмыс барысында көшбасшылық қасиеттері оянады. Мұғалім оқушылардың бір-бірінің қарым-қатынасын қадағалап отыру керек. | Қауіпсіздік ережелерді еске салу. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары іске асырмалы болды ма? ОМ-ға барлық оқушылар қол жеткізді ме? Жеткізбесе, не себепті? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және не себепті? | ||||||
Жалпы бағалау: Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру, сондай-ақ оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал етуші еді (сабақ беру, сондай-ақ оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені айқындадым, келесі сабақтарда неге назар аудару керек? |
Қалыптастырушы бағалау
Дене шынықтыру: 5 сынып
Күні:
Бөлім: №8 Жеңіл атлетика дағдыларын дамыту және шолу.
Сабақтың тақырыбы: Жеңіл атлетика дағдыларын ойын арқылы дамыту.
Белгілеу | Оқу мақсаты | Бағалауға арналған нұсқаулық |
Оқушылардың барлығы жаттығуларды құрастыра алады. Оқушылардың көбісі спикер ролінде бола алады. Оқушылардың кейбіреуі ұсынылған жаттығуларға дене дайындығының жоғарғы деңгейін көрсете алады. | 5.2.5.5. Өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілетін білу және түсіну, сонымен қатар қарапайым альтернативті шешімдер ұсыну. | Мұғалім сыныпты 3 топқа бөледі. Мұғалім әр топқа тапсырмалар береді: күшке, секіргіштікке, жыдамдыққа арналған жаттығулар құрастыру. Жаттығуларды құрастырып болғаннан соң оқушылар ғаламтордан сол жаттығуларға ұқсас нұсқасын тауып, өз жаттығуларымен салыстырып, басқа топтармен талқылап, біреуін таңдап іс-тәжірибеде көрсетеді. Мұғалім тарапынан басқа топтардың әділ бағалауын қадағалау. Төзімділікті дамыту. 5 минут бойы оқушылар бір қалыпта жүгіреді. Мұғалім оқушылардың қарқынын қадағалап тұру. |
Дағдылар | Бағалау критерийлері | |
Білу. Түсіну. Қолдану. | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, онда оқу мақсатына жетеді: | |
Күшті, секіргіштікті, жылдамдықты дамытуға арналған жаттығуларды білуі және оны қолдануы. Түрлі бұлшық ет топтарына арналған дене дайындық жаттығуларының бағыттарын түсінуі. Жаттығуларды іс-тәжірибелік әрекеттерде қолдануы. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?