Т.Қ.Е.С. Қазақ ұлттық ойындары. Дене шынықтыру, 5 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
CАБАҚ ЖОСПАРЫ №1
Ұзақ мерзімді жоспар: 4-тарау: Қазақ ұлттық және ақыл-ой ойындары | апта | тоқсан | |||||
Күні: | Мектеп: Физика-математика бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі Тараз қаласы | ||||||
Сыныбы: 5 | Сабақ:
| Қатысқаны: | Қатыспағаны: | Мұғалімнің аты-жөні: Агадилов Т.Д. | |||
Сабақтың тақырыбы: | Т.Қ.Е.С. Қазақ ұлттық ойындары
| ||||||
Оқу мақсаттары: | 5.2.7.7 Жарыс кезінде адал ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету және түсіндіру. | ||||||
Сабақ мақсаттары: | Оқушылар өзін-өзі көрсетуді, ішкі бақылауды, үйлесім мен батыл, ашық, білімқұмар және көреген болу қабілеттерін дамыта алады. Ойындар балаларға осы қасиеттерді алуға көмектеседі. Оқушылар жүру амалдарын біледі , алдын ала дене,саусақ,көз жаттығуларын жасай алады. | ||||||
Бағалау өлшемдері: | Ойын ережелерін біледі және түсінеді Ойын барысында ұлттық ойындар ережелерін көрсетеді және түсіндіреді | ||||||
Құндылықтар дарыту: | Шығармашылық қарым-қатынас дағдыларын дамыту, адал болу; Бір-бірін құрметтеу. | ||||||
Пән аралық байланыс: | Математика,информатика | ||||||
Акт қолдану: | https://www.youtube.com/watch?v=Ery51mKqHtE сілтмее арқылы тоғызқұмалақ ойыны бойынша мағлұмат ұсыну | ||||||
Тілдік оқу мақсаты: | Оқушылар: топтық тапсырмалардың әр түрлі жағдайда негізгі қозғалыс дағдыларын талқылай алады. Мыналарды қамтиды:
|
САБАҚ БАРЫСЫ.
Сабақ кезендері: | Сабақтағы іс-әрекеттер: | құрал жабдықтар (ресурстар) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жаттығуды орындауға қажетті жабдықтар «Тоғызқұмалақ» ойынына арналған тақталар. Ойын ережелері бойынша интернет ресурсына сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=Ery51mKqHtE Тотенаев Б.Т. Қазақ ұлттық ойындары. - Алма-Ата: Қазақстан, 1976. - 144 б. Сағындықов Е.А. Қазақтың ұлттық ойындары. - Алматы «Тоғызқұмалақ» ойынының ережелері мен тактикасы бойынша сілтеме: http://www.iggamecenter.com/info/ru/toguzkumalak.html
Жаттығуларды талдау ( Бірін-бірі бағалау)
Екі жұлдыз бір тілек. Ашық сандық «Кері байланыс» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау-оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз бір оқушыдан күтілетін нәтиже,дербес қолдау көрсету,уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып,сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады. | Бағалау-оқушылардың сабақ барысында үйренгенің бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер арқылы бағалай алады.(бақылау парағы, бас бармақ, мадақтау,бағдар шам,бірін-бірі бағалау) | Денсаулық және Т.Қ.Е.С. «Жаяу көкпар»- ұлттық ойын әдістері,сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлерін жақсарту. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлекия: 1.Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? оқушылар нені үйренді? 2.0қушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? 3 Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? 4. Сабақта уақыт кезеңдері сақталды ма ? | Сабақ мақсаты сабақ тақырыбына, оқушылардың жас ерекшілігне, қимыл қозғалысқа деген қажеттіліктеріне сай қойлған.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы оқушыларды бағалау:
| Бірін-бірі бағалау,комплимент айту, -екі жұлдыз бір тілек.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жақсы екі аспектісі (оқытуға,үйренуге қатысты.) 1; Спорттық іс-шаралар ұйымдастыру әдістерін жетілдіреді
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2;Өзін-өзі шыдамдылыққа,шымырлыққа,ептілікке баулиды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту және үйрену) Қабілеті жоғары оқушылар ойын ережесіне сай жарыс өткізіп, меңгере алмай жатқан оқушыларды үйрету,түсіндіру жұмыстарға жұмылдыру. |
қосымша №1 (мадақтау арқылы бағалау), ( Бірін-бірі бағалау)
1.Жүргізуші «тұрғын» дегенде, ортадағы кісілер орнын ауыстырады.
2. «Үй» дегенде, қол ұстасқан кісілер ауысады.
3.«Жер сілкінісі» дегенде, барлығы ауысады.
Бағалау түрлері
1.Бақылау парағы, 2. Бірін-бірі бағалау, 3.Мадақтау арқылы,
4.Бас бармақты арқылы, 5.Сұрақ-жауап арқылы,6.Бағдаршам арқылы, 7. Екі жұлдыз бір тілек.
Бақылау парағы:
№ | Аты жөні: | Ойынға қатысты: | Диалогқа қатысты, ой пікірін ортаға салды | Жетті | талпынды |
1. | |||||
2. | |||||
3. |
Жетті талпынды деп 8-12 сыныптар бағаланады 5 сыныптар 7 сыныптар сияқты дискриптор құрып бағаланады
№ | Бағалау критериі | Дискриптор |
1 | Ұлттық ойындардағы қауіпсіздік ережесін біледі,түсінеді | Ұлттық ойындардағы жарақат алу және оны болдырмау жолдарын түсіндіреді |
2 | Ұлттық ойын – тоғызқұмалақ ойынының ережесін біледі | Тоғызқұмалақ ойынының ережесін айтып бере алады |
3 | Ойын кезінде ережені қолданады | Ойын ережесін көрсете алады |
Сабақта қолдануға арналған қазақтың ұлттық ойын түрлері:
Бұқа тартыс Тұмақ ұру Жамбы ату
Екі жағы түйілген жіп. Алақанға оралған жіп. Астауша. Шаңырақ
Көпір. Шарбақ. Барлығы шалма ойыны деп аталады Арқан тарту
Шекем тас Қақпа доп ойыны осыдан (Гольф)ойыны шыққан. Жеті тас ойыны.
Үлкен тоғызқұмалақ Сақина салу Асық ойыны Қораз (топ басшысы)
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?