Химия және өмір. Экологиялық проблемалар. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жопары | ||||
Мұғалім : | ||||
Сабақ атауы: | Химия және өмір. Экологиялық проблемалар. | |||
Оқу мақсаттары | Сабақтың мақсаттары 11.4.1.3 «парниктік эффект» пен озон қабатының бұзылуының айырмашылығын түсіндіріңіз; 11.4.1.4 Қазақстандағы химия өнеркәсібінің әртүрлі салаларындағы экологиялық проблемаларды болжау және оларды шешу жолдарын ұсыну; | |||
Сабақ мақсаттары/ Learning objectives: | Оқушылар жылыжай әсері мен газ тәріздес ластаушы заттардан туындаған озон қабатындағы тесіктер зардабын біледі Қазбалы отындардың қалпына келмейтінін және жаңартылмайтынын түсінеді Олар жанғанда атмосфераға бөлінетін газдардың әсерін талдайды Экологиялық зардаптарды тоқтатуға қатысты өз идеялар ұсына алады, өзара пікір алмасады Баламалы отын түрлерін топта таңдап, әр отынның артықшылығы мен кемшілігі туралы біледі | |||
Language objectives: | Шикі мұнай, тұтқырлық, жарық шығару, бензин, дизельдік отын, керосин, керосин, битум, гудрон, мұнайлық газ, авиациялық отын, төмендетілген мұнайлық газ (ТМГ) айдау, пайдалану /бойынша / жасау X ... пайдаланылатын керосин X, автокөліктерде пайдаланылатын ... ТМГ, мысалы, XнемесеY, пайдаланылады/ бойынша / Y жасау. Xқайнайды жоғарырақ/ төменірек температурада Y қарағанда. | |||
/Дифференцияция /Expected results: | ||||
Жетістік крийтерий /Success Criteria: | Көміртектік отындарды жағудың ауа райының өзгерісіне әсері туралы ақпарат қамтылса Парниктік әсерді тудыратын газдарды дұрыс анықтаса, оларды азайту немесе болдырмаудың әдістерін ұсынса Қойылған сұрақтарға дұрыс және толық жауап берілсе. Қазбалы отындардың шектеулі екендігін дәлелдеп, оны үнемді пайдаланудың болжамын жасаса Баламалы отын түрлерінің пайдаланылуы, артықшылығы мен кемшілігі туралы ақпарат жинаса | |||
Ценности / Values Education |
| |||
Межпредметная связь / Integration: | The physics of the atom | |||
ИКТ қолдану/ Use of ICT skills | Presentation | |||
Алдыңғы білім/ Preliminary knowledge | Көміртегі қосылыстары 1 (6.3С) Атомдағы электрондардың қозғалысы(8.2A) Көміртегі және оның қосылыстары (8.4В) Қосылыстар құрылымы (9.1В) Органикалық химияға кіріспе (10.3А) |
Сабақ барысы | ||
Сабақ кезеңдері» | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
Beginning 0 – 5 min | Сыныпта ынтымақтастық ортасын құру. Психологиялық тренинг «Бір көрініс»: (оқушылар шеңбер құрап тұрады, тыныш ауа, дауыл соғады, жаңбыр жауады, қайтадан жел соғады, тыныштық болады) оқушыларды 3 топқа бөлемін. | Бос алаң |
6-40 минут 41-60 минут 61-76 минут | • Музыка ойнаған кезде бөлмеде серуендеуді бастау арқылы оқушыларды тақырыппен байланыстырыңыз. Оларды билердің көмегімен шаштарын шығаруға шақырыңыз. Бірнеше минуттан кейін әуенді тоқтатыңыз және оқушылар жақын тұрған адамға «жоғары бесті» қойыңыз, содан кейін серіктесінің қасына отырыңыз. • Серіктестерге ауаның ластануы туралы білімдерін ортаға салып, негізгі идеяларды қағаз бетіне түсіріңіз. Екі минуттан кейін оларға білетін үш негізгі нәрсені анықтап беріңіз. • Енді серіктестер басқа топқа қосылып, төртеу құрып, процедураны қайталап, үш негізгі нәрсені бірлесіп анықтамас бұрын жауаптарымен бөлісуге мүмкіндік беріңіз. • Бүкіл сыныпты аяқтамас бұрын сегіз адамнан тұратын топпен қайталаңыз. Келісілген үш тұжырымдаманы тақтаға жазыңыз. • Сұраңыз: o Ауаның ластануы дегеніміз не? o Ауаның ластануы қайдан пайда болады? o Ауаның ластануының қандай түрлері бар? • Миға шабуыл студенттермен осы сұрақтарға жауап береді және тақтаға жазады. • Енді сабақтың видеосын бастаңыз, ауа ластануы деген не? - Анықтама, ақпарат көздері және түрлері және 0:54 уақыттағы кідіріс. • «Атмосфераның ластануы деген не?» Жауабын жазыңыз. тақтаға жазыңыз және оқушыларды дәптерге жазыңыз. • Сұраңыз: o Ауаны ластайтын заттар дегеніміз не? o Ауаны ластаушы заттардың қандай мысалдары бар? • Бейнені қайта іске қосып, 2: 02-де қайта кідіртіңіз. «Ауаның ластануы қайдан келеді?» Деген сұрақты талқылаңыз және жауап жазыңыз. содан кейін сұраңыз: o Ауаның ластануы табиғи көздерден туындауы мүмкін бе? o Ауаның ластануының ауаға енуінің екі жолы қандай? o Бастапқы және қайталама ластағыштың мысалы қандай? • Бейнені жалғастырыңыз және соңғы рет 5: 24-те кідіртіңіз. • Тақтадағы «ластаушы заттардың түрлері» деген атпен алты ластаушы заттарды тиісті мәліметтермен бірге тізімдеңіз (қаласаңыз, сабақтың стенограммасын басып шығарыңыз). • Оқушыларға ақпаратты қарап, сұрақ қою үшін бірнеше минут беріңіз. «Сұрақ шарын» оқушыны таңдап, орнынан тұруын сұраудан бастаңыз. • Допты оқушыға лақтырып, сұрақ қойыңыз. Оқушы жауап береді, содан кейін допты лақтырып, сұрақ қою үшін басқа оқушыны таңдайды. Барлық оқушылар өз сұрақтарын қойғанша қайталаңыз. • Сабақтың қалған бөлігін ойнаңыз және түсінгеніңізді тексеру үшін викторинаны топ болып алыңыз. Топтардың жұмыстарының нәтижелерін талқыға салу. | Жаңа А4 қағазы.
https://study.com/academy/lesson/what-is-air-pollution-definition-sources-types.html |
77 – 80 min Reflection | Reflection and Question Инстаграмм Үй жұмысы Жұмыс парағы алкандар қасиеті |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?