Қазақстандағы полимер өндірісі. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.5. Қазақстандағы полимер өндірісі | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қазақстандағы полимер өндірісі | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.62 - Қазақстанда өндірілетін полимерлердің түрлерін білу
| ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Полимерлер мен пластмассалардың қолдану аясын біледі. Қазақстанда өндірілетін полимерлердің түрлерін білу | ||||||||||||
Жетістік критерийлері | Дағдылар: Білу және түсіну, қолдану Бағалау критерийлері: Оқушы мақсатына жетті, егер олар: - полимерлер мен пластмассалардың қолданылу аясын қасиеттері бойынша дұрыс ажырата білсе; | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер | Оқушылар: қоршаған ортадағы пластикалық қалдықтарды қалай азайту керектігін ұсыныңыз (егер ... болса ... қолданыңыз) Пәндік лексика мен терминология: (қосымша) полимер, мономер, қосу, конденсация, кроссинг, сополимер, термосет, термопластика, қайта өңдеу, жағу, полигон, химиялық инер Диалог / жазу үшін пайдалы фразалар сериясы: Қосымша жалпы полимерлерге ... жатады Егер көбірек биологиялық ыдырайтын пластик қолданылса, онда ... Қоспалы полимерлердің ең пайдалы қасиеттері - бұл ... ... істейтін ... өйткені ... Полимерлер химиялық тұрғыдан инертті, сондықтан олардың артықшылығы бар ... сонымен қатар кемшілігі - бұл ... | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адамгершілік, Нақтылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық | ||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Физика, Биология, медицина, экология және т.б. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power point, химия программалары | ||||||||||||
Бастапқы білім | Көміргеті қосылыстары Атомдардағы электрондардың қозғалысы Көміртегі және оның қосылыстары Қосылыстар құрылымы Органикалық химияға кіріспе Көмірсутектері | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 1 - 5 мин 6 - 8 мин 9 - 17 мин Сабақтың ортасы 17-27 мин 27-37 мин | Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеу; Үй тапсырмасын сұрау мақсатында «Ыстық орындық» әдісін қолдана отырып, полимерлеу әдістерін қайталау. Оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттарын таныстыру. Оқушыларға пластымассалар мен талшықтардың қасиеттері бойынша таратпа материалдар тарату. Таратпа материал көмегімен оқушылар арасында жұптық жұмыс ұйымдастыру. Сол арқылы пластмассалар мен талшықтардың қолданылу аясы мен қасиеттері бойынша пікірлесу. Қазақстан Республикасындағы полимер өндірісі мен қайта өңдеу саласының әлеуеті жаман емес, бірақ меншікті шикізат шығарылмай жұмыс істеуге болмайд. Негізгі полимер шикізатына полипропилен (ПП), полиэтилен (PE), полиэтилентерефталат (ПЭТ), полистирол (PS) және поливинилхлорид (ПВХ) жатады. Олардан тоқыма өнеркәсібінде белсенді қолданылатын пластикалық құбырлар, контейнерлер, сөмкелер, түрлі контейнерлер, полиэфир талшықтары жасалады. Полимерлер әртүрлі құрылыс және оқшаулау материалдарын шығарады. Олар жасанды былғары, линолеум, жиһаз бөлшектерін жасау үшін қолданылады. Сонымен қатар жыл сайын полимерлерді қолдану аясы кеңейіп келеді. Мысалы, жеңіл полимерлі композициялық материалдар автомобиль және кеме жасаудағы металл конструкцияларын алмастыруда Түрлі мақсатта 300 мың тоннаға дейін полимерлерді тұтынатын Қазақстанда шағын өндіріс - «Нефтехим ЛТД» Павлодар зауыты жұмыс істейді (жылына 70 мың тонна). Нефтехим LTD зауытының барлық дерлік өнімдері экспортталады - жеткізілім Ресей, Түркия, Қытай және Батыс Еуропаға жасалады. 2013 жылы компания полипропилен қапшықтарын шығаруды бастады және қазір экспортталмаған полипропиленнің бір бөлігін өңдеуде. | Слайд № Слайд № Қосымша №1 Қосымша №2 | |||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | Материалды бекіту. Өнімнің затбелгісі бойынша пластмассаның түрін анықтау Сабақты қорытындылау. Тақырыптың негізгі ойларын қайталау. Ұй жұмысы: Осы PowerPoint көрсетілімін оқыңыз. Тақырып бойынша презентация дайындаңыз: Пластмассаларды алу әдістері және олардың қоршаған ортаға әсері. | ||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалд ымеңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Барлық оқушылар біледі: Тотығу –тотықсыздану бір-бірімен байланысты екенін; Бір уақытта жүретінін; Электрон таңбасын; Ионды-электрондық жартылай реакцияларды жаза алады; | Ой талқылар кезінде жауап беруіне; Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы. | партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?