ДНҚ мен РНҚ молекулаларының құрылымындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтар. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
САБАҚ: | Мектеп: | |||||||||||||||||||||
КҮН: | Мұғалім: | |||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 11 (жаратылыстану-математикалық бағыт) | Студенттер қатысады: | Қатыспаған студенттер: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | ДНҚ мен РНҚ молекулаларының құрылымындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтар. | |||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 11.5.1.19 - нуклеин қышқылдарының жалпы түсінігін және олардың жіктелуін білу; 11.5.1.20 - ДНҚ мен РНҚ құрылымдарын салыстыру; | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Студенттер білуі керек: РНҚ мен ДНҚ молекулаларының құрылымын салыстырыңыз. | |||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Студенттер:
| |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Студенттер: ДНҚ мен РНҚ құрылымын салыстыру үшін қажетті терминологияны қолданыңыз. Терминология: Қос спираль, нуклеотидтер, дезоксирибоза, рибоза, пентозалық қант, ДНҚ, РНҚ, азотты негіздер, органикалық негіздер, фосфаттар тобы, ақуыз синтезі, рибосома, гуанин, тимин, аденин, цитозин, урацил. Диалог пен жазуға арналған пайдалы тіркестер: ДНҚ мен РНҚ молекулаларының кейбір ерекшеліктері бар ... ДНҚ мен РНҚ арасында бірнеше айырмашылықтар бар ... РНҚ молекулалары әдетте… орналасқан. ДНҚ молекуласы РНҚ молекуласынан өзгеше, өйткені… ДНҚ мен РНҚ қызметі жағынан әр түрлі ... | |||||||||||||||||||||
Сабақта қалыптасқан құндылықтар | Жеке және топтық жұмыс арқылы адалдық, ынтымақтастық, төзімділік, құрмет, жауапкершілік және өмір бойы білім алу. | |||||||||||||||||||||
Оқу сілтемелері | Химия (студенттер органикалық заттар туралы білімдерін химия курсынан пайдаланады). | |||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқыту | 7. 4 Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік Дезоксирибонуклеин қышқылы мен гендердің адамның қасиеттерінің тұқым қуалауындағы маңызы. Алынған және тұқым қуалайтын белгілер. Хромосомалардың ұйымдастырылуы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы ретінде ДНҚ туралы түсінік. 9.3В Молекулалық биология және биохимия Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысының принциптері: нуклеотидтердің комплементтілігі. 10.1А Молекулалық биология және биохимия ДНҚ құрылымы (біріншілік және екіншілік тізбектер). ДНҚ молекуласының қызметі. РНҚ молекулаларының құрылымы және қызметтері. Messenger RNA. Рибосомалық РНҚ. РНҚ беру. | |||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||
Жоспарланған кезеңдер | Жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Басы 0-2 3-10 11-12 | 1. Сәлемдесу Ұйымдастыру сәті. Мұғалім сабаққа келмеген оқушыларды тексереді. 2. Жылы. Оқушылар мұғалім таратқан жазу тапсырмасы бойынша жұмыс істейді. Содан кейін мұғалім слайдта дұрыс жауаптарын көрсетіп, оқушылар өзара бағалайды. 3. Мұғалім тақырыппен және оқу мақсаттарымен таныстырады. | Слайд1 1-қосымша Слайд 2 | ||||||||||||||||||||
Орта 13-18 19-24 25-34 35-37 | 4. Мұғалім оқушыларға сурет бойынша ДНҚ мен РНҚ молекулаларының суретін көрсетеді. Сыныптағы пікірталас.
5. Студенттер бейнежазбаны көреді, ДНҚ мен РНҚ арасындағы мүмкіндігінше көп ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табады. Олар төмендегі кестені толтырады. Содан кейін оқушылар жұппен жұмыс жасайды және кестелерін салыстырады.
7. Оқушылар мұғалім таратқан кестемен жұптасып жұмыс жасайды. Олар кестенің барлық жолдарындағы ақпаратты оқып, ДНҚ мен РНҚ-ны қандай критерийлермен салыстырғанын анықтауы керек. 8. Оқушылар төрт топқа бөлініп жұмыс жасайды, жауаптарын салыстырады. Мұғалім слайдта дұрыс жауаптарын көрсетеді. | Слайд 3 https://www.youtube.com/watch?v=Y4p6jhFaru4 Слайд 4 2-қосымша 3-қосымша Слайд 5 Слайдтар 6 | ||||||||||||||||||||
Соңы 38-40 | Рефлексия Ойлануға біраз уақыт бөлейік.
Үй жұмысы Студенттер ДНҚ және РНҚ молекулалары туралы бейнероликті көріп, жұмыс парағын толтырады. | Слайд 7 Слайд 8 3-қосымша | ||||||||||||||||||||
Қосымша Ақпарат | ||||||||||||||||||||||
Саралау - сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Оқушыларға қабілетті қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - сіз оқушылардың оқу деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік ICT дағдылары | ||||||||||||||||||||
Мықты оқушылар әлсіз оқушылармен бірге жұмыс істейді. Мұғалім слайдта негізгі тапсырманың дұрыс жауаптарын көрсетеді. Бұл әлсіз оқушыларға қолдау көрсете алады. | Сабақтың басында студенттер жазу тапсырмасымен жұмыс жасайды. Содан кейін мұғалім слайдта дұрыс жауаптарын көрсетіп, оқушылар өзара бағалайды. | Кез-келген адам кездейсоқ түсіп қалмас үшін сөмкелер үстелдің астына мұқият салынған. | ||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар LO деңгейіне жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Мен жоспарлаған саралау жақсы нәтиже берді ме? Мен уақытты ұстандым ба? Мен жоспарымнан қандай өзгерістер жасадым және неге? | Төмендегі орынды сабағыңыз туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақтағы қораптағы ең өзекті сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?