ДНҚ және РНҚ-ның биологиялық рөлі. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
САБАҚ: | ||||
| Мұғалім: | |||
Сабақтың тақырыбы | ДНҚ және РНҚ-ның биологиялық рөлі | |||
Оқу мақсаты | 11.5.1.19 - нуклеин қышқылдарының жалпы түсінігін және олардың жіктелуін білу; 11.5.1.20 - ДНҚ мен РНҚ құрылымдарын салыстыру; | |||
Сабақтың мақсаттары | -ДНҚ репликациясының процесін сипаттаңыз. | |||
Бағалау критерийлері |
| |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: ДНҚ репликациясының процесін сипаттау үшін қажетті терминологияны қолданыңыз. Терминология: ДНҚ, ферменттер, қос спираль, нуклеотидтер, геликаза, ДНҚ репликациясы, сэмиконсервативті шағылыстыру,консервативті репликация, инициация, комплементарлы негіздік жұптасу, созылу, аяқталу, репликация кешені, РНҚ примаза, Оказаки фрагменттері, ДНҚ-полимераза, SSB ақуыздары, топоизомераза, жетекші тізбек, артта қалған жіп. Диалог / жазу үшін пайдалы фразалар Репликация процесі ... Репликация ... кезінде болады. Негізгі репликация ферменті ... болып табылады. ДНҚ молекулаларының синтезі ... бағытында жүреді. Ақпаратты ДНҚ тізбегінен оқу ... бағытында жүреді. Helicase функциясын орындайды ... Кейінге созылған тізбек ... сипатталады Чаргафтың бірінші ережесі - ... | |||
Сабақта қалыптасқан құндылықтар | Адалдық, ынтымақтастық, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және өмір бойы білім алу. | |||
Оқу сілтемелері | Химия (студенттер органикалық заттар туралы білімдерін химия курсынан пайдаланады). | |||
Алдыңғы оқыту | 7. 4 Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік Дезоксирибонуклеин қышқылы мен гендердің адамның қасиеттерінің тұқым қуалауындағы маңызы. Алынған және тұқым қуалайтын белгілер. Хромосомалардың ұйымдастырылуы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы ретінде ДНҚ туралы түсінік. 9.3В Молекулалық биология және биохимия Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысының принциптері: нуклеотидтердің комплементтілігі. 10.1А Молекулалық биология және биохимия ДНҚ құрылымы (біріншілік және екіншілік тізбектер). ДНҚ молекуласының қызметі. |
Сабақтың барысы | |||
Жоспарланған кезеңдер | Жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | |
Басы 0-2 3-8 9-10 | 1. Сәлемдесу Ұйымдастыру сәті. Мұғалім сабаққа келмеген оқушыларды тексереді. 2018-04-21 Аттестатта сөйлеу керек Жылы. Оқушыларға ДНҚ молекуласына белгісіз диаграммалар беріледі. Оқушылар сызбаны белгілеуі керек. Мұғалім слайдта дұрыс жауаптарын көрсетеді. Студенттер бір-бірінің жұмыстарын өзара тексереді. 3. Мұғалім оқушыларға егіздердің суретін көрсетеді. Бұл фотосурет нені білдіреді?Мұғалім тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақ қояды және тақырыппен, оқу мақсаттарымен таныстырады. | Слайд 1 1-қосымша Слайд 2 Слайд 3 | |
Орта 11-15 16-30 31-38 | 4. Студенттер Чаргафтың ережелері туралы бейнероликті қарайды және мұғалім таратқан жұмыс парағындағы бос орындарды толтырады. Сыныптағы пікірталас. Мұғалім кейбір түсініспеушіліктерді түзетіп, Чаргафтың ережелерімен таныстырады. 5. Студенттер ДНҚ-ны репликациялау процесі туралы бейнероликті қарайды және мұғалім таратқан жұмыс парағындағы бос орындарды толтырады. Сыныптағы пікірталас. Мұғалім «репликация» терминін енгізеді, студенттерге процестің кейбір бөліктерін түсіну қиын болатындығын түсіндіреді. 6. Оқушылар сабақ тақырыбы бойынша викторинаны орындайды. | https://www.youtube.com/watch?v=HvJlnujmYcg Слайдтар 4, 5 2-қосымша https://www.youtube.com/watch?v=TNKWgcFPHqw Слайд 6 3-қосымша 7-8 слайдтар 4-қосымша Слайд 9 | |
Соңы 39-40 | Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар өздерінің оқуы туралы ойланады: - не білді - Не түсініксіз болып қалды - Немен жұмыс істеу керек Үй жұмысы: Жұмыс парағын толтырыңыз. | Слайд 10 Слайд 11 5-қосымша | |
Саралау - сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - сіз оқушылардың оқу деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздікАКТ-ны қолдану дағдылары | |
Мұғалім оқушылармен бірге олар орындаған барлық тапсырмаларды талқылайды. Бұл әлсіз студенттерді қолдайды. Бейнені көру визуалды және есту қабілеті бар студенттерге оқылатын материалды түсінуге көмектеседі. Мұғалім әлсіз оқушыларға арналған тест тапсырмасында сұрақтар санын қысқартуы мүмкін. | Студенттер сабақ тақырыбы бойынша викторинаны орындайды (6-әрекет). | Кез-келген адам кездейсоқ түсіп қалмас үшін сөмкелер үстелдің астына мұқият салынған. | |
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар LO деңгейіне жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Мен жоспарлаған саралау жақсы нәтиже берді ме? Мен уақытты ұстандым ба? Мен жоспарымнан қандай өзгерістер жасадым және неге? | Төмендегі орынды сабағыңыз туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақтағы қораптағы ең өзекті сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?