Нәруыздар. Нәруыздардың гидролизі. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


57 сабақ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4 Құрамында азоты бар органикалық қосылыстар. Гетероциклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Нәруыздар. Нәруыздардың гидролизі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.5.1.15- a – аминоқышқылдарынан нәруыздарды алудағы пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;

11.5.1.16- нәруыздар гидролизі өнімдерін білу

 Сабақ мақсаттары

Нәруыздар түзілуі және нәруыздардың гидролизі туралы білімдерін жүйелеу.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік мақсат:

Оқушылар:

Нәруыздардың құрамын және түзілуін, ақуыздардың гидролизін біледі

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Нәруыздардың құрамына кіретін 22 аминқышқылының тізімін біледі, сондай-ақ аминқышқылдарының пептидтік байланыс түзу арқылы нәруыз түзетіндігін көрсетеді

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Нәруыз, ақуыз, пептид тобы, пептидтік байланыс, гидролиз, бірінші реттік құрылым, екінші реттік құрылым, үшінші реттік құрылым, төртінші реттік құрылым, аминқышқылдары, денатурация

Диалогқа/жазылымғақажетті тіркестер:

Х аминқышқылдарынан Y нәруызы түзіледі. Y нәруызы гидролиге ұшарағанды Х аминқышқылдары түзіледі.

 Құндылықтарды дарыту

Миссия.

Зияткерлік әлеуетті дамыту(сабақ бойында)

Пайым.

Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту(тапсырма орындауда)

Құндылықтар

Сыйластық (топтық жұмыста)

Ашықтық (жеке жұмыста)

Мақсаттылық (сабақ бойында)

Жауапкершілік (сабақ бойында)

Өмір бойы оқыту (сабақ бойында)

 Пәнаралық байланыстар

Биология

 АКТ қолдану дағдылары

Слайд-презентация, bilimland.kz

Бастапқы білім

11.5.1.14 - аминқышқылдарының екідайлылығын қарастыру;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 минут

2-10 минут

Ұйымдастыру бөлімі.

  • Сынып оқушыларымен амандасу.
  • Сынып оқушыларын түгелдеу.
  • Сабақтың тақырыбы н айту.
  • Оқу мақсатын оқушылармен бірге талдау.

Тапсырма түрі: Сұрақ-жауап.

Тапсырма мақсаты: жаңа сабақты меңгеруге дайындық.

Тапсырма сипаты:

Оқушыларға алдыңғы сабақты еске түсіру мақсатында тапсырма беріледі:

  • Аминқышқылдар дегеніміз не?
  • Аминқышқылдарының құрамына қандай

фунционалдық топтар кіреді?

  • Аминсірке қышқылы және аминпропион қышқылының формуласын жазыңыз.
  • Осы екі аминқышқылдарының бір-бірімен әрекеттесу реакциясын жазыңыз.
  • Бұл реакцияда түзілген қосылысты қалай атайды?

Бағалау критерийлері:

Білу, түсіну, қолдану.

  • Аминқышқылдарының анықтамасын біледі;
  • Аминқышқылдарының құрамына кіретін функционалдық топтарды біледі және атайды;
  • Аминқышқылдарының химиялық формуласын біледі және жазады;
  • Аминқышқылдарының қосылу реакциясы теңдеуін құрайды, өнімді атайды.

рpt

.

Сабақтың ортасы

10-30 минут

30-37 минут

Тапсырма атауы: Нәруыз және оның құралымын зерттеу.

Тапсырма түрі: топтық жұмыс (G)

Тапсырма мақсаты: жаңа білімді меңгеру.

Тапсырма сипаты:

  • Нәруыздар туралы түсінік. Нәруыздар- жоғары молекулалы биополимерлер.
  • Нәруыздардың құрылымы.
  • Полипептид тізбегінің құрылысы.

Берілген ресурстарды 3 топқа жіктейді, топтағы оқушылар өздеріне берілген бөлімді оқиды, зерттейді, постер жасайды. Постерлерін қорғайды. Топтар бір-біріне қорғап болған соң сұрақтар қояды.

Бағалау критерийлері:

Білу, түсіну, қолдану, синтез, талдау.

  • Нәруыздардың биополимер екендігіне дәлелдер келтіреді;
  • Нәруыздардың құрылымдарын салыстыра отырып сипаттайды;
  • Полипептид тізбегінің құрылысын түсіндіреді, мысалдар келтіре біледі;

Тапсырма атауы: Нәруыздар гидролизі теңдеуін жазу.

Тапсырма түрі: сыныппен жұмыс (W)

Тапсырма мақсаты: химиялық теңдеуді жазу;

Тапсырма сипаты:

Тақтада нәруыздың гидролиз реакциясының теңдеуін мысалдар келтіру арқылы сыныппен бірге орындау.

Бағалау критерийлері:

  • Нәруыздың гидролиз теңдеуін біледі және гидролиз өнімдерін атайды;

Дескриптор:

  • Нәруыздың химиялық формуласын құра біледі;
  • Нәруызды атауын біледі және атайды;
  • Нәруыздың гидролиз реакциясының теңдеуін құрайды және жаза біледі;
  • Нәруыз гидролизінің реакциясының өнімдерін анықтайды және атайды;

рpt

Дидактикалық материалдар,

қосымша 1.

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdar

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdardyng-qurylymdary

Whiteboard (тақта)

Аминқышқылдарының формуласы көрсетілген мәліметтер кітапшасы.

Сабақтың соңы

37-40 минут

Рефлексия:

  • Мен үшін бәрі түсінікті...
  • Мен шін түсініксіз болды...
  • Мен үшін түсінікті, дегенмен де жіберген қателіктерім...

Қорытынды.

Мұғалім сабақтың тақырыбына байланысты термин сөздерді айтады, оқушы термин сөз негізінде сабақ бойынша қорытынды жасайды.

Үйге тапсырма.

Сабақтың аяқталуы.

рpt

Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?