Аминқышқылдары. № 4 көрсетілім: «Аминқышқылдарындағы функционалды топтардың бар екендігінің дәлелі». Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Күні: _________
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4 Құрамында азот бар органикалық қосылыстар. Гетероциклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары. | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
сынып: 11 | Қатысқандар саны: | қатыспағаны | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Аминқышқылдары. № 4 көрсетілім: «Аминқышқылдарындағы функционалды топтардың бар екендігінің дәлелі» | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары (Пәндік бағдарламаларға сілтеме) |
| |||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар мыналарды істей білуі керек: • аминдердің негізгі қасиеттерін түсіндіріңіз. • Галогеноалкандарды алмастыру арқылы алифатты аминдер дайындау. • Нитроарендерді төмендету арқылы хош иісті аминдер дайындау • Азо бояғыштарды диазотизация және байланыстыру арқылы синтездеу. | |||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жасай алады Нуклеофильді алмастыру арқылы галоалкандардан аминқышқылдарының түзілу механизмін және тотықсыздану жолымен нитрилдерден пайда болу механизмін түсіну Тілдік емес пәндерге арналған. аминдер, галоалкандар, нитрилдер нуклеофильді алмастыру, редукция бифункционалды, звиттерионды, төрттік, спиральды, спиральды, плиталы, диазотизация реакция (тип) Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қоса, тіл мақсаттарын анықтаңыз. - Реакция - бұл ... түрі, демек ... - Реакция ... - Бұдан кейін не болады ... - Соңғы қадамда ... және өнім - бұл ... | |||||||||||
Құндылықтар | > Зияткерлік даму Әлемге интеграция > Көптілділікті енгізу > Ғылымды қолдану |
| > Әл-ауқат Құрмет Ынтымақтастық Өмір бойы оқыту | |||||||||
критерийлері | Студент: Білу Түсіну Қолдану Талдау | Нуклеофильді алмастыру арқылы галоалкандардан аминқышқылдарының түзілу механизмін және тотықсыздану жолымен нитрилдерден пайда болу механизмін түсіну аминдердің жіктелуін біледі және олардың Бронстед-Лоури негіздері ретінде әрекет ететінін түсінеді | ||||||||||
АКТ дағдылары | Интерактивті тақта, Интернетке шығу | |||||||||||
Алдыңғы оқу | 11 сынып химия курсынан талап етілетін білім мен түсінік Қышқыл және негіз негізіндегі алдыңғы білімді орта мектеп курсынан алған білімдерін еске түсіріңіз. | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | ||||||||||
Басы 0-5 | (T, W) Жылу белсенділігі (қайта қарау) Мақсаты: тақырыппен кіріспе (1 тақырып) Тапсырма сипаттамасы: Алдыңғы білімді тексеру. Сабақтың тақырыбымен, сабақ мақсаттарымен және тілдік мақсаттармен таныстыру. Т: Аминдердің реакциясы туралы паук диаграммасын беріңіз
СС : Аминдердің реакциясы туралы сұрақтарға жауап беріңіз | |||||||||||
Middle 5-10 10-25 25-30 30-45 45-65 65-75 | (Т, І) Миға шабуыл Мақсаты: азотты қосылыстардың азаюы арқылы хош иісті аминдердің дайындалуын білу Тапсырма сипаттамасы: Оқушылардан нитрил азайған жағдайда қандай өнім болатынын сұраңыз. Натрий тетрагидридоборатының (III) нитрилді төмендетпейтініне назар аударыңыз : литий тетрагидридоалинатинді күшті төмендететін агент қажет Студенттің іс-әрекеті: Оқушылар фениламиннің нитробензолдан қалай синтезделетінін білуі керек, ол фениламмоний иондарының өндірілуімен байланысты екі сатылы процесс ретінде көрініп , фениламонион иондарын фениламинге айналдырады . Бағалау: студент-студент
( f ) Оқушылар Бронстед-Лоури қышқылдығы мен негізділік теориясын қайта қарайды. Олар аминдердің Бронстед-Лоури базалары болуы мүмкін екенін мойындауы керек. Оқушының іс-әрекеті: Қалыптастырушы бағалауға жауап беріңіз Бағалау: студент-студент
(R) Оқушының рефлексиясы Мақсаты: сабаққа қорытынды жасау Сипаттама: оқушылар сабақтың мақсатына оралып, түсіндіреді
( E ) немесе ( D ) Компьютерлік модельдеу : Аминдерді қолдану Мақсаты: аминдердің синтетикалық делдал ретінде қолданылуын білу Тапсырма: Оқушылар фениламиннің аз мөлшерде диазотизациясын, содан кейін бояу қалыптастыру үшін фенолмен немесе нафтален-2-олмен байланысқан реакциясын жүргізуі керек. Мұғалімнің іс-әрекеті: Темірді қолдану арқылы нитробензолдың төмендеуін көрсететін бейне: http://www.youtube.com/watch?v=oRn7kTiqfaA Аминдерді қолдану: http://en.wikipedia.org/wiki/Amine#Application_of_amines
Кеңейту қызметі: кішігірім диазотизация Ұсынылған қауіпсіздік шаралары сақталған жағдайда, 11- ші сынып оқушылары үшін Е тәжірибелері қауіпсіз . Практикалық химиямен жұмыс тәжірибесі әрқашан қолайлы. Аминдермен жұмыс жақсы желдетілетін бөлмеде немесе тартпа шкафта болуы керек. Фениламиннің бес тамшысын пайдаланбаңыз және оны түтіндік шкафта жіберу керек
Реакциялар мыналарды қамтуы мүмкін:
( I ) немесе ( G ) Moly mods Мақсаты: амин қышқылы дегеніміз не және олардың қышқылдық және негіздік әрекетке қабілетті екенін түсіну Тапсырма: Оқушылар құрылымдарын немесе жасау үлгілерін аударғым, атау керек туралы кейбір қарапайым амин қышқылдары. Олар молекулалардың екіфункционалды екенін және олар қышқылдар мен негіздер ретінде әрекет ете алатындығын мойындауы керек.
( f ) Модельдерге сілтеме жасай отырып, олар көптеген аминқышқылдарының құрамында ассиметриялық көміртек атомдары бар екенін және сондықтан оптикалық белсенді болатындығын мойындауы керек.
( I ) немесе ( G ) Диаграммаларды қолдану Мақсаты: R аминқышқылдарының звиттер түзіп, олардың қандай жағдайда болатынын түсіну Тапсырма: Оқушыларға аминқышқылдарының балқу температурасы мен ерігіштігі туралы мәліметтер беріліп, олардың күтпеген жерден жоғары екендігі туралы түсінік беруін сұрайды. Диаграммалар мен модельдердің көмегімен олар звитондардың пайда болуын түсінуі керек және кристалдардың жоғары еру және қайнау температуралары мен суда ерігіштігін ескеретін маңызды иондық табиғаты бар екенін мойындауы керек.
| Аминдердің қасиеттерін бейне-көрсетілім: http://www.youtube.com/watch?v=r9XtV-KxV2o
http: // himlice y.narod.ru/chem/org_chem_14.pdf
C 6 H 5 NH 2 , HCl, NaNO 2 , KI, NaOH, кальций хлориді түтігі, бөлетін кран , дөңгелек түтікшелер
Нитробензолдан фениламин синтездеуі туралы ақпарат: http://www.chemguide.co.uk/organicprops/aniline/preparation.html#top
Темірді қолдану арқылы нитробензолдың төмендеуін көрсететін бейне: http://www.youtube.com/watch?v=oRn7kTiqfaA
| ||||||||||
соңы 75-80 | R) Рефлексия: 3-2-1 Мақсаты: Оқушылардың түсінуін тексеріп, сабақ мақсаттарындағы негізгі ойларды қорытындылау Тапсырманың сипаттамасы: Шығу Слиптері студенттерге білгендері туралы ойлауға көмектеседі және жаңа ақпарат туралы не туралы не ойлайтынын білдіруге көмектеседі. Мұғалімнің іс-әрекеті:
S S : 3-Үйренетін үш жаңа нәрсе 2-Сіз әлі білгіңіз келетін нәрселер 1- Түсіндірмелі сұрақ
| |||||||||||
Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қалай қарсы шығуды жоспарлайсыз? | Бағалау - оқушылардың оқуын қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Осы тегін интерактивті сабақты қолданып көріңіз: https://study.com/academy/lesson/carbonyl-group-properties-lesson-quiz.html | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | ||||||||||
Мұғалімдер бейресми бағалау үшін ақпарат алады | Химия бөлмесіндегі қауіпсіздік техникасы мен ережелері | |||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары нақты болды ма? Барлық оқушылар LO-ға қол жеткізді ме? Егер жоқ болса, неге? Менің жоспарланған саралау жақсы жұмыс жасады ма? Мен уақытты ұстандым ба? Мен өз жоспарымнан қандай өзгерістер жасадым және неге?
|
| |||||||||||
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе сәтті өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Бұл сабақта мен келесі сабақ туралы хабардар ететін сынып немесе жеке тұлғалардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім ? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?