Аминдер. Анилин. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4 Азотты органикалық қосылыстар.Гетероциклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары | Мектеп: Орал қ. ФМБ НЗМ | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Базарова Д.Ж.
| |||||||
Сынып: 11 класс | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Аминдер. Анилин | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.4.2.54 аминдердің жіктелуі мен номенклатурасын білу; 11.4.2.55 аммиак, амин және анилиннің құрылымы мен негізгі қасиеттерін салыстыру; 11.4.2.56 аминдер мен анилиннің физикалық қасиеттерін түсіндіру; 11.4.2.57 аминдер мен анилинді алу реакцияларының теңдеулерін құру | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты лексика мен терминология Аминдер, анилин, амин қышқылдары, ақуыз, нуклейн қышқылдары, пептидтік байланыс, ароматты. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - Аминдер жіктеледі... - Аминдердің химиялық қасиеттері... - Анилиннің ерекшелігі... | |||||||
Бастапқы білім | ||||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 0-5 мин (барлығы 5 мин) |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
Мақсаты: сабақ тақырыбын енгізу Тапсырма сипаты: алдыңғы білімді тексеру. Сабақ тақырыбын, Сабақтың мақсаты мен тілдік тапсырмалар беріледі. Оқушы іс-әрекетті: Кейін жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен танысады. Мұғалім іс-әрекетті: Мұғалім оқушыларға өткен тақырыпты еске түсіру үшін тапсырма береді. Кері байланыс: Оқушы-оқушы Жаңа тарау, сабақ тақырыбы, мақсаттары мен жетістік критерийлерімен танысу. | Презентация | ||||||
Сабақтың ортасы 5-15 15-40 40-50 50-75 | Тапсырма сипаты: bilimland.kz ресурсындағы видеоны пайдаланып оқушыларға аминдердің жіктелуі және номенклатурасы түсіндіріледі. Іс-әрекет: Оқушылар видеоны көру арқылы аминдердің жіктелуі мен номенклатурасын ескке түсіреді. Кері байланыс: Оқушы-мұғалім, оқушы-оқушы. Think-Pair-Share Тапсырма сипаты: Оқушыларға аммиак, амин және анилиннің құрылымы мен негізгі қасиеттері берілген мәтін беріледі. Әр оқушы жеке өздері оқып, танысады. Кейін парталас көршісімен талқылау жүргізеді. Аммиак, амин және анилиннің құрылымы мен негізгі қасиеттерін салыстырады. Кейін сыныпта барлық оқушы өз оқығандарымен бөлісіп, тақтаға салыстыру кестесін салады. Іс-әрекет: Оқушылардың жеке және жұпта жұмыстануын мұғалім қадағалайды. Оқушылардың салыстырмалы кестесін құруды өз көмегін тигізеді. Бағалау: Оқушылардың салыстырмалы кестесі арқылы бағалау жүргізіледі. Жетістік критерийі:
Тапсырма сипаты: Класты стикерлерді пайдаланып топтарға бөлу. Әр топқа бастапқы, екінші, үшінші аминдердің ерігіштігі туралы ақпарат беріп, сұраңыз: аминдердің ерігіштігіне не әсер етеді ? Дыбыссыз бейне көру" қайнау температурасы" .Содан кейін әрбір топ талқылайды және бір өкіл қорғайды. Іс-әрекет: Оқушылар қосымша ресурстарды пайдалана отырып, физикалық қасиеттері кестесін толтырады. Аминалардағы сутегі байланысының олардың қайнау температурасына әсері туралы қорытынды шығарады. Бағалау:
Тапсырма сипаты: Реакциялардың сөздік теңдеулері бар карточкалармен жұмыс, оқушылар құрылымдық формулаларды пайдалана отырып , оларды жаза алады. Мысал: 1.Анилин нитробензол қалпына келген кезде пайда болады . Металл (Fe + HCl катализаторлары, сульфидтер) бар сутегін қалпына келтіргіштер. Бұл реакция алғаш рет н. Н. Зининмен 1842 жылы жүзеге асырылды , сондықтан реакция оның атымен аталады. Сәйкес реакция теңдеуін жазыңыз. Бағалау: Жетістік критерийі:
| https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/11-klass/aminy-stroenie-izomeriya-i-nomenklatura-fizicheskie-svojstva Атом моделдері | ||||||
Сабақтың соңы 75-80 (Барлығы 5 мин) | Рефлексия Сіз білетін 3-үш жаңа нәрселер 2-сіз әлі білгіңіз келетін нәрселер 1-Нақтылау Мәселесі | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Бір – бірін бағалау, Өзін-өзі бағалау Жетістік критерийлері бойынша бағалау. | ҚЕ қаралмайды. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?