Аминдер. Анилин. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 

Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Пән: Химия

Мұғалімнің аты-жөні:

Дата:

Класс:

Оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

11.4 А Құрамында азоты бар органикалық қосылыстар. Гетероциклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары

Сабақтың тақырыбы

Аминдер. Анилин

Бастапқы білім

Атом құрылысы

Химиялық байланыс

Органикалық химияға кіріспе

Азот пен күкірт

Ароматты қосылыстар

Оқыту мақсаттары

11.4.2.54 аминдердің номенклатурасы мен жіктелуін білу;

11.4.2.55 анилин, аминдер, аммиактың негізгі қасиеттері мен құрылымын салыстыру;

 Сабақтың мақсаттары

- аминдердің номенклатурасы мен жіктелуін білу;

- анилин, аминдер, аммиактың негізгі қасиеттері мен құрылымын салыстыру;

Бағалау критерийлері

Аминдердің жіктелуін біледі

Аминдерді номенклатура бойынша атайды, құрылымдық формуласын құрастырады

Аминдердің қасиеттерін біледі

Анилин, аминдер, аммиактың құрылымын салыстырады

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

аминдердің номенклатурасы мен жіктелуін түсіндре алады

анилин, аминдер, аммиактың негізгі қасиеттерін сипаттайды

 Құндылықтарды

 дарыту

Қауіпсіздік ережесі арқылы оқушы денсаулығын нығайту

Топтық тапсырмалар арқылы оқушының логикалық ойлау дәрежесін, қарым- қатынасын, жауапкершілігін арттыру.

Топпен, ұжыммен жұмыс жасау арқылы адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу дағдыларын дамыту

 Пәнаралық байланыстар

Пән

биология

Кезең

сабақ барысы

 Дифференциация

Барлық оқушылар:

Топтық жұмыс тапсырмаларын орындайды.

Кейбір оқушылар:

Аминдерге тән реакция теңдеулерін қолданып есеп шығарады.

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Халат кию

Қауіпсіздік ережелерін сақтау

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2минут

Оқушылармен амандасу

Сыныпта ынтымақтастықтық атмосферасын және қалыпты оқу ортасын қалыптастыру.

Сабақ тақырыбы:

Аминдер. Анилин

Сабақтың мақсаты:

Аминдердің номенклатурасы мен жіктелуін білу;

Анилин, аминдер, аммиактың негізгі қасиеттері мен құрылымын салыстыру;

Сабақтың ортасы

2-12 минут

12-13 минут

13-38 минут

Оқушыларға атомдардың шар стерженді моделін ұсыныңыз.

Аммиактың бір молекуласын және метанның молекуласын құрастыруды сұраңыз. Кейін екі молекуланы қалай жалғастыруға болатынын, түзілген қосылыстың аминдер екенін айтыңыз.

Оқушыларды үш топқа бөліңіз.

1-топ

Аминдердің анықтамасын құрастыр. -Біріншілік, екіншілік және үшіншілік аминдерді анықтап, мысал келтір.

2-топ

Амминдердің номенклатурасы.

3-топ

Аминдердің изомериясы. Мысалы, формуласына сәйкес аминдердің изомерлерін жаз.

Аминдердің химиялық қасиеті аммиакпен салыстырмалы түрде түсіндіріледі.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау

Қосымшы тапсырма:

Видео «Аминдер. Жіктелуі және номенклатурасы» 0,00-4,25мин

https://www.youtube.com/watch?v=pI-wcKf4v50

Видео «Аминдер. Құрылысы» https://www.youtube.com/watch?v=SMIab4zd8-A

«Аминдердің химиялық қасиеті» материалдарыhttp://cnit.ssau.ru/organics/chem5/n232.htm

Видео «Анилин.Құрылысы, алынуы»

https://www.youtube.com/watch?v=c6IrEJk0rFE

https://www.youtube.com/watch?v=62HL5vGcsos

Сабақтың соңы

38-40минут

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:

- нені үйренді;

- не нәрсе түсініксіз болып қалды;

- немен қайта жұмыс жасау керек.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу