Альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздандыру реакциялары. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Ұзақ мерзімді жоспарлаудың бөлімі: 11.1В Карбонильды қосылыстар | Мектеп: | |||||||
Дата: | Мұғалім аты: | |||||||
Сыныбы: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы: | Альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздандыру реакциялары | |||||||
Оқу мақсаты | 12.4.2.9 альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану өнімдерін білу; | |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мақсатқа жетеді, егер: альдегидтер мен кетондардың тотығу өнімдерін атаса; альдегидтер мен кетондарды тотықсыздану өнімдерін атаса; реакциялардың тиісті теңдеулерін жазса. | |||||||
Тілдік мақсаттары | Оқушылар: альдегидтер мен кетондардың тотығу және қалпына келтіру реакцияларын сипаттау. Пәндік лексика және терминология: карбонильді тобы, Толленс реактиві, Фелинг реактиві, альдегид, кетон, карбон қышқылы, бастапқы, қайталама, күміс айна, тотықтырғыш, восставновитель. Диалог / хат үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы: Альдегидтердің/кетондардың тотығуы/қалпына келуі кезінде пайда болады … Осы реакциядағы тотықтырғыш/ қалпына келтіргіш… Реакция барысында байқауға болады… | |||||||
Құндылықтарды дарыту | құзыреттілік және прагматизм | |||||||
Негізгі дағдылар | сын тұрғысынан ойлау, өзін-өзі реттеу | |||||||
Пәнаралық байланыс | биология | |||||||
Алдын ала Білім | 11.1C Байланыс 11.2A Органикалық химияға кіріспе 11.2D Тепе-теңдік | |||||||
Жоспар | ||||||||
Уақытша жоспарлау | Жоспарланған іс- шаралар | Ресурстар | ||||||
Басталуы 1 – 3 мин 3 – 8 мин 8 – 10 мин | Сәлемдесу. Жоқ адамдардың белгілеу. Психологиялық көңіл- күй. Білімді өзектендіру. Оқушылар нұсқа бойынша жұмыс істейді. 1 топ: оның формуласы бойынша қосылыстың атауын жазу. 2 топ: карбонильді қосылыстың құрылымдық формуласын атау бойынша жазу. Осыдан кейін мұғалім оқушыларға ұсыныс жасайды, жауаптарын салыстырады. Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын айту. | Презентация | ||||||
Ортасы 10 – 15 мин 15 – 25 мин 25 - 30 мин 30 – 32 мин 30 - 38 мин | Жаңа сабақты түсіндіру. Видеобейне көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=WmwTRbQLIVo (Fehling) https://www.youtube.com/watch?v=7I-y3I3VzM8 (Tollens) Қатысушылар видеобейне қарайды және сәйкесінше реакцияларды жазады. Мұғаліммен талқылау. Топтық жұмыс. Мұғалім оқушыларды 3 адамнан топтарға бөледі. Әрбір топ белгілі бір түсті маркер алады. Оқушылар тапсырмалармен әр түрлі станциялар бойынша топпен қозғалады. 10 минут ішінде олар мүмкіндігінше көп тапсырмаларды орындап, өз жауаптарын тапсырмамен постерге жазып алуы тиіс. Сонымен қатар, олар өз маркерін пайдалана отырып, басқа топтардың жауаптарын түзете алады. 10 минут аяқталғаннан кейін мұғалім постерлерді жинайды. Станция 1. 3-метилпентаналь мен пропанонды сәйкесінше спирттерді тотықтыру арқылы алыңыз. Станция 2. 3-метилпентаналь мен пропанонның Фелинг және Толленс реагенттерімен және тотықсыздану реакцияларын жазыңыз. Станция 3. Күміс айна реакциясының өнімі ретінде карбон қышқылы түзілді. Оның салыстырмалы молярлық массасы 88-ге тең. Реагент ретінде қандай органикалық қосылыстар болу мүмкін? Құрылымдық формулаларын жазыңыз. Станция 4. Дұрыс тұжырымдаманы таңдаңыз. Пропаналь келесі реагенттермен реакцияға түседі: мыс (ІІ) гидроксиді, этилен, хлорсутек, күміс оксидінің аммиак ерітіндісі. Мүмкін болатын реакцияларын жазыңыз. Станция 5. Пропаналь пропаноннан ажыратыға болатын химиялық реакциясыны сипаттаңыз. Сіздің сипаттамаңызда реактивтің аты, байқалған өзгеріс және реакциясы болу керек. Жұмыстарды талқылау. Мұғалім топтағы оқушылардың жұмыс нәтижелерін талқылауды ұйымдастырады. Маркер түсі дұрыс жауаптардың ең көп санын анықтау үшін қолданылады. Мұғалім альдегидтер мен кетондардың тотықсыздануын түсіндіреді Оқушылар тапсырманы орындау үшін сабақтың басында берілген тапсырманы пайдаланады | Интернет ресурс - Youtube Презентация | ||||||
Соңы 38 - 40 мин | Сабақтың қорытындысын шығару . Оқушылар рұқсатнамаларды мәтінге салып, өткен материалды қорытындылайды. Үй тапсырмасы. Сабақ материалын үйрену. Рефлексия. | |||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс | ||||||
Мұғалім топтық және жеке жұмыс барысын мұқият қарайды, оқушыларға қолдау көрсетеді . Бұл тапсырманы жылдам орындаған оқушыларды сыныптастарына көмек көрсетуге тартуға болады. | Сабақ кезінде талқылау және сұрау. Жұппен, топтармен жұмыс, тарату материалымен жұмыс . | |||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?