Карбон қышқылдарын алу және физикалық қасиеттері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Ұзақ мерзімді жоспарлаудың бөлімі: 11.1В Карбонильды қосылыстар | Мектеп: | |||||||
Дата: | Мұғалім аты: | |||||||
Сыныбы: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы: | Карбон қышқылдарын алу және физикалық қасиеттері. | |||||||
Оқу мақсаты | карбон қышқылдарын алудың физикалық қасиеттері мен тәсілдерін түсіндіру; | |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мақсатқа жетеді, егер: Карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін біледі Карбон қышқылдарын алу тәсілдерін біледі | |||||||
Тілдік мақсаттары | Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы өрнектер: Менің зерттеудің кезеңдері болады деп ойлаймын… Осылай айтуға негіз болып табылады , бұл ... Бұл түсіндіріледі ... Менің түсініктеме ...бұл ... | |||||||
Құндылықтарды дарыту | "Мәңгілік ел" адамгершілік , патриоттық ұғымдарға байланыстыратын, түсінетін және дамытатын ұрпақты тәрбиелеу, басқа діндер мен халықтарға төзімді қарым-қатынасты қалыптастыру, түрлі халықтар мен діни конфессиялар ынтымақтастығының бірегей қазақстандық үлгісі арқылы патриотизмге тәрбиелеу. | |||||||
Негізгі дағдылар | сын тұрғысынан ойлау, өзін-өзі реттеу | |||||||
Пәнаралық байланыс | биология | |||||||
Алдын ала Білім | 9.4 А органикалық химияға кіріспе | |||||||
Жоспар | ||||||||
Уақытша жоспарлау | Жоспарланған іс- шаралар | Ресурстар | ||||||
Басталуы 1 – 10 мин | Ұйымдастыру сәті. Құптайды оқушы. Сабаққа дайындығын тексереді, табыс тілейді. Алдыңғы тақырыпты қайталайды. "Салыстыру» Оқушылар бір- бірін тексереді. Мұғалім альдегид тотығуы пайда болған органикалық өнім туралы сұрайды. Оқушылар сабақ тақырыбын анықтап, оқу мақсатын болжайды Мұғалім карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін түсіндіреді | |||||||
Ортасы 15 мин 10 мин 2 мин | Топтағы жұмыстар. "А" тобы: метан қышқылының молекулалық үлгісін жасау "В" тобы: Этан қышқылының молекулалық үлгісін жасау Дескриптор: - қышқыл молекулаларының құрылысын салыстыру және физикалық қасиеттерін болжау. Метан және Этан қышқылының қайнау температурасын көрсету. Карбон қышқылдарының қайнау температурасының жоғарылау себебін сұраңыз. Сутегі байланыстары (спирттер молекулаларына қарағанда күшті!) 1. карбон қышқылдарының қайнау және балқу температурасы тиісті көмірсутектерден ғана емес, спирттерге қарағанда әлдеқайда жоғары; 2. суда жақсы ерігіштігі (көмірсутегі радиалының ұлғаюымен). Карбон қышқылдарындағы сутегі байланысы соншалықты күшті, бұл заттар димерлерді құрайды: Карбон қышқылдарының молекулалары арасындағы сутегі байланыстары неге күшті? Өйткені карбоксиль тобында гидроксилдегі сутегі атомында оң заряд жоғары: карбониль тобының оттегінің электр теріс атомы гидроксиль тобынан электрондық тығыздықты тартады. Балқу және қайнау температурасы Бутан қышқылының тармақталған изомерінің қайнау температурасы неге қалыпты құрылыстың изомерінен төмен? Тарамдалған көмірсутекті радикал карбоксиль тобына тармақталмаған қарағанда үлкен электрондық тығыздық түседі және қалыпты құрылыстың изомерімен салыстырғанда О - Н байланысының полярлығы азаяды. Карбон қышқылдарын алу Мұғалім өнеркәсіпте және зертханада карбон қышқылын алуды түсіндіреді. Жұптық тапсырма. Дескриптор: - келесі күрделі эфирлердің гидролиз теңдеуін жазыңыз және пайда болған өнімдердің атауын беріңіз: Мұғалім карбон қышқылын алудың басқа әдістерін сұрайды. Мұғалім карбон қышқылдарын альдегид пен спирттердің Тотығу реакциясы арқылы алуды түсіндіреді. Үй тапсырмалары: - карбон қышқылдарын алу реакциясының теңдеуін үйрену | Презентация | ||||||
Соңы 3 мин | Жаңа материалды бекіту. "Сауалнама"Рефлексия. Оқушылар сауалнаманы толтырады | |||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс | ||||||
Дифференциация тапсырмаларды таңдауда, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, Оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда (Гарднер бойынша көпше интеллект теориясы) көрсетілуі мүмкін. Дифференциация сабақтың кез келген кезеңінде уақытты тиімді пайдалануды ескере отырып қолданылуы мүмкін. | Сабақ кезінде талқылау және сұрау. Жұппен, топтармен жұмыс, тарату материалымен жұмыс . | |||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?