Бензолдың органикалық синтездегі қолданылуы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2 А Көмірсутектер және оның табиғи көздері | Мектеп: | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бензолдың органикалық синтездегі қолданылуы | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.30 – бензолдың органикалық синтездегі қолданылуын білу; | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: Бензол, гомологтар, толуол (метилбензол), этилбензол, ксилол, еріткіш, ксилол, анилин, нитробензол, фенол (гидроксобензол), синтетикалық шайырлар. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бензол көптеген органикалық қосылыстардың синтезі үшін бастапқы зат болып табылады. | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топтарда және жұптарда жұмыс жасағанда ынтымақтастық, сыйластық құндылықтары дарытылады. Өмір бойы оқу | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика (химиялық реакция жағдайлары) | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет желісімен жұмыс жасау | |||||||||||||||
Бастапқы білім | 11.4.2.28 – бензолдың және оның гомологтарының алыну реакцияларын құру; 11.4.2.29 – бензолға және гомологтарына тән қасиеттерді сипаттау; | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 12 минут 3 минут | Оқушылармен амандасу. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. (Б) Білімді өзектендіру: Оқушыларға «Бензолдың қасиеттері» тақырыбындағы тапсырмалар парағы ұсынылады. Дайын жауаптар бойынша өзін-өзі бағалау жүргізіледі. Әрбір жауап сыныпта талқыланады. Оқушылар өздерінің және сыныптастарының жұмысына қысқаша кері байланыс береді. Тақырыпқа шығу – ребус (бензол) (слайд 1) Мұғалім: біз сіздермен осы күнге дейін бензолдың құрылымын, алыну жолдарын және оған қасиеттерді талдадық. Бүгінгі сабақта қандай бағытта бензолды талдаймыз деп ойлайсыңдар? Оқушылар: сабақ тақырыбы жөнінде болжамдарын ұсынады (бензолдың органикалық синтездегі қолданылуы) (слайд 2) Сыныпта оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін талдау. | Қосымша 1 | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 минут 10 минут 4 минут 4 минут | (Т) Бензолдың және оның гомологтарының алыну реакцияларын құру Мұғалім: Оқушыларды 2 топқа бөледі (нитробензол, фенол): оқушыларға олардың химиялық формулалары және атаулары беріледі. Бірдей химиялық қосылыстары бар оқушылар бір топқа бірігеді. Топтық жұмыс: (слайд 3) Тапсырма. Бензолдың қолданылуы туралы өрмекші-диаграммасын құрастыр. Дескрипторлар: (слайд 3)
Оқушылар өздеріне қажетті ақпаратты таңдауы бойынша оқулық, интернет және мұғалім ұсынған ақпараттық парақтан іздестіреді. (Б) Топтар постерлерімен (өрмекші-диаграмма) алмасады да, бір-бірлерінің жұмысын бағалайды. Сыныпта талқылау (слайд 4 ) | Қосымша 2 А3 қағазы, фломастерлер ақпараттық парақ, оқулық 11 сынып, интерет желісі | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия - «Өзін-өзі бағалау» парағы
Оқушылар сабақ бойынша өздерінің жұмысына рефлексия жасайды. Мұғалім сабақ соңында конструктивті кері байланысын ұсына отырып, сабақты қорытындылайды. | Қосымша 3 | ||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Топтардағым кейбір оқушыларға қолдау көрсету (диалог арқылы) Қабілеттілігі жоғары оқушылардың көшбасшылық дағдаларын дамыту Оқушылардың оқу материалдарын таңдау ерітілігі (оқулық, ақпараттық парақ, интернет желісі) | Өзін-өзі бағалау Өзара бағалау Мұғалімнің кері байланысы | Интербелсенді тақтаны 15 минуттан артық қолданбау | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?