Алкиндер. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 11.2АКөмірсутектер және олардың табиғи көздері | Мектеп: | ||||||||||||
Сынып: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||||||||||||
Күні: |
|
| |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Алкиндер | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.26 алкиндердің гомологиялық қатарын, құрылысын, физикалық және химиялық қасиеттерін, оларды алу тәсілдерін қарастыру | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: -алкиндер құрылысына сипаттама береді - алғашқы бес алкиннің гомологиялық қатарын құрады - алкиндердің изомерлерін жасап, оларға атау береді - органикалық химияның түрлі ұғымдарына анықтама береді | ||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы мақсатқа жетеді, егер: - кестені толтырады-алкандар мен алкиндер салыстырса - алкиндердің бес бірінші өкілдерінің молекулалық формуласын жазса -пентин-1 изомерлерін құрса және ИЮПАК сәйкес оларға атау берсе | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнбойыншаарнайы лексика және терминология:Изомерлер, гибридизация, үштік байланыс, гомологтар, ИЮПАК номенклатурасы Диалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің жинағы: Алкиндербұл..........................көмірсутектер Алкиндергеизомерияныңкелесі ….............. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | - Жұптық тәжірибе жүргізу барысында бірін-бірі құрметтеу; -Бағалаудың айқындылығығын қамтамасыз ету; - Ұлттық құндылықты дарыту. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация | ||||||||||||
Бастапқы білім | 7-9 сынып | ||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
10 минут | Қатысушыларды тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. Стартер. Модельді пайдалана отырып, оқушылар C2H6, C2H2 молекулалық формулалары бар көмірсутектер молекулаларын өз бетінше құрастырады. Содан кейін оқушылар жұптасып жұмыс істейді және салынған модельдерді бір-бірімен салыстырады. Оқушылар C2H2 көмірсутегіне қандай реакциялар тән болатынын болжауы керек. Оқушылар келесі критерийлер бойынша алкандар мен алкиндерді салыстыру қажет кестені толтырады: - байланыс түрі - гибридизация түрі - байланыс бұрышы - байланыс ұзындығы - байланыс энтальпиясы | молимод | |||||||||||
7 минут | Алкиндердің гомологиялық қатары (оқушылар алғашқы 5 гомолог формулаларын құрайды) Оқушылар өз жауаптарын слайдта көрсетілген жауаптармен салыстырады. | презентация | |||||||||||
10минут | Жұппен жұмыс істеу. Оқушылар бутан мысалында ИЮПАК изомериясы мен номенклатурасы деген не екенін (мұғалім алкандарға қандай изомериялар тән екенін және олар ИЮПАК сәйкес қалай аталатынын есіне алады) еске алады. Оқушылар алкендерге изомерияның қандай түрлері тән және С5Н8 молекулалық формуласы бар көмірсутек мысалында қалай аталатынын болжайды. Оқушылар жұппен парақта изомерлердің барлық мүмкін болатын құрылымдық формулаларын құрастырады және оларға маусым бойынша атау береді. | ||||||||||||
8минут | Содан кейін жұп өзара тексеру үшін парақтарды айырбастау қажет. Мұғалім слайдта С5Н8 барлық мүмкін болатын изомерлерін көрсетеді, оқушылар өзара тексеру жүргізеді. Мұғаліммен жауаптарды талқылау. | презентация | |||||||||||
5 минут | Рефлексия. Mingle and swap активити. Оқушылар демонстрациялық үстелге жақындап, олар бұрын зерттеген бір түсінік жазылған карточканы таңдайды. Содан кейін олар серіктес тауып, кезекпен осы ұғымға дефиниция беріп, карточкалармен алмасуға тиіс, содан кейін олар келесі серіктесті табады, сондай-ақ карточкалармен түсіндіреді және алмасады. | карточкалар | |||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Қолдау көрсету үшін жұптарда жұмыс ұйымдастырылады | Слайдтағы жауаптарға сәйкес құрастырылған изомерлерді өзара бағалау | Сергітусәттері: - рөлдік ойын - жұптық жұмыс | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?