Органикалық қосылыстардың табиғатттағы және адам өміріндегі маңызы. Органикалық химияның дамуындағы Қазақстандық ғалымдардың ролі. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1A Органикалық химияға кіріспе Орагникалық қосылыстардың құрылыс теориясы | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Рысбекова Ақбота Маратқызы | ||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Органикалық қосылыстардың табиғатттағы және адам өміріндегі маңызы. Органикалық химияның дамуындағы Қазақстандық ғалымдардың ролі | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.4.2.11 органикалық қосылыстардың адам өміріндегі маңызын түсіну 11.4.2.12 қазақстандық ғалымдардың органикалық химияны дамуындағы үлесін түсіну | ||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: -басқаларға түсіндіре отырып, көміртек атомының элекрондық құрылысы, изомерия мен гомология құбылыстары сұрақтарына жауап бере алады, IUPAC номенклатурасына сәйкес органикалық қосылыстардың атауларын жазып алады Электрондық құрылыс, көміртек, коваленттік байланыс, органикалық қосылыс, гибридтену, кеңістіктік құрылым, изомерия, IUPAC номенклатурасы, жалпы формула, гомологтар, құрылыстың гомологиялық айырмашылығы | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Мәңгілік ел Жалпы әлемдік және аймақтық маселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандык катысуы құндылығы тұрғысында
құндылықтарын дарыту ынтымақтастыру атмосферасын құру, әңгіме-сұхбатжасау арқылы, топтық жеке сыныппен бірлесе отырып тапсырмаларды орындау барысындағы нақты іс-әрекеттер арқылы жүзеге асады | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | биология | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация | ||||||||||
Бастапқы білім | Органикалық химияға кіріспе | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы | Ынтымақтастыру атмосферасын құру. - Оқушылардың зейінін шоғырландыруға - «Өзіңе тілек» -сабақтың тақырыбы хабарланған соң оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу - Бағалау критерийімен таныстыру, сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау Сыныпты таяқшалар арқылы 5 топқа бөлеміз (4 оқушыдан). Жаңа сабақты өз бетінше меңгеру үшін «Карусель» әдісін пайдаланамыз. Бұл екінші жағынан оқушыны бағалау болып табылады. Топ мүшелері белгіленген станцияларды аралап шығуы керек. Әр станция бойынша топтарға қойылатын сұрақтардық мазмұны: | Презентация | |||||||||
Сабақтың ортасы | Органикалық химияның жеке дербес ғылым болып бөлінуіне не себеп болды? Органиқалық заттардың алғашқы синтезделулерінің маңызы неде? (1824 жылы неміс химигі Ф. Велер қымыздық қышқылын; 1828 жылы мочевинаны синтездеді; 1845 жылы неміс химигі А. Кольбе жасанды жолмен сірке қышқылын; 1854 жылы француз ғалымы П. Бертло майларды синтездеді; 1861 жылы орыс ғалмы А. Бутлеров қант заттарды алды.) ХІХ ғасырдың ортасында органикалық химияның алдында қандай проблемалар тұрды, ғылыми тұрғыдан түсірдіруді талап еткен қандай қайшылықтар, сұрақтар? ( органикалық қосылыстардың көп болу себептері,олардың қасиеттерінің ерекшеліктері, органикалық заттарда көміртегі валенттілігінің сақталмайтын сияқты көрінуі, изомерия құбылысы) Топтық жұмыс Оқушылар адам өміріндегі органикалық қосылыстардың маңызы туралы постер дайындайды: 1 станция – дәрумендер; 2-станция – консерванттар; 3- станция –антиоксиданттар; 4- станция – антибиотиктер; 5- станция – дәрілер. Топтық жұмыс Әр топ органикалық химияның дамуына үлес қосқан қазақстандық ғалымдар туралы брошюралар дайындайды және басқа оқушылардың алдында таныстырылым жасайды. 1-топ А.Б.Бектуров, 2-топ М.И.Горяев, 3-топ Д.В.Сокольский, 4 топ Е.Е.Ергожин, 5 топ Т.П. Маймаков. | Презентация | |||||||||
Сабақтың соңы | Бекіту сұрақтары
| ||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдарымен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке алаотырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданылаалады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?