Парниктік әсер және оның алдын алу шаралары. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4D Жасыл химия | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Парниктік әсер және оның алдын алу шаралары | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | «Парниктік эффект» пен озон қабатының бұзылу мәселелердің шешімдерін бағалау | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар істей алады:
| ||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар парник газдардың атмосферада азаю жолдарын дәлелдеме мен ұсынады. | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар парник газдардың атмосферада таралуын азайтуға болатын жолдарды ауызша түсіндіреді.. Пәнге тән лексика мен терминология: Көмірсутек диоксиді, метан, инфрақызыл сәуле, озон қабаты, | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| сабақ барысында «Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік», «құрмет», «ынтымақтастық», «ашықтық», «академиялық шыншылдық», «әлемдік азаматтық» жүзеге асады; | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар сабақ барысында тиісті сайттармен ізденіп ,жұмыстана алады. | ||||||||||||
Бастапқы білім | 9.4В Көмірсутектер. Отын 10.1C Химиялық байланыс | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 0-7 мин | Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу. Сабаққа жағымды атмосфера орнату. Мұғалім оқушылармен өткен тақырып бойынша сөздіктерді қайталап, парник газдар және оның экологиялық әсерлерін қайталайды. Парник газ пайдалыма зияндыма? Оқушылар жауабын талқылап, осы газдардың кері әсерін талқылау. Сабақтың тақырыбын анықтап, сабақ мақсаттарын қойылады. Оқушылармен жетістік критерийлер талқыланып анықталады. |
| |||||||||||
Сабақтың ортасы 7-10 мин 11-24 мин 21-29 мин 30-37 мин | Оқушыларды суреттер арқылы топқа бөлу: Әрбір топқп тапсырма беру: - парник газдың таралу көздерін анықтап, зиянды қосылыстарды анықтау, - парник газдардың адам денсаулығына және қоршаған ортаға зиянын анықтау; - парник газдардың алдын алу жолдарын табу; Дескриптор
Оқушылар постер салады болмаса деректерді дәптерге жазады, әр топтан бір оқушы топ жұмысын сынып пен бөліседі. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, қажет болған жағдайда қосымша түсіндіру, толықтыру және түзеті жүргізеді. Мұғалім қосымша ақпарат беріп оқушылардың сабақты толық түсінуін қамтамасыз етеді. Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалай алады | Қосымша-1 | |||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Оқушылар топпен постер жасайды, өздерінің ізденісін сыныпқа ұсынады. Іс – әрекеттерді өздерінің қабілеті бойынша өзара бөліседі. Жоғары деңгейдегі оқушы өз мәліметтерімен бөліседі. | Оқушылар берілген критерийлер бойынша топтық жұмысты бағалайды. Оқушының жеке жауабы мұғалім арқылы бағаланады. | Осы сабаққа тиісті Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары айтылады. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?