Нанотехнология. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4C Жаңа заттарды және материалдарды өндіру

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 сынып ЖМБ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Нанотехнология

Сабақ типі

Жаңа тақырыпты игеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

11.4.2.35 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау; 

11.4.2.36 нанобөлшектердің қолданылу аймағын атау

Сабақ мақсаттары

  • нанобөлшектердің синтезі, заманауи зерттеу әдістерін сиппитайды;
  • нанобөлшектердің қолдану аймақтарын атайды

Бағалау критерийлері

  • нанобөлшектердің синтезі, заманауи зерттеу әдістерін сиппитайды;
  • нанобөлшектердің қолдану аймақтарын атайды

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

- дәрілік препараттарды өндіруге қатысты мәселелер бойынша өз ойларын білдіре алады; 

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Нанохимия, нанобөлшектер, нанотехнологиялар, молекулалық қабықша, хиральдылық, композициялық материалдар, дәрілік препараттар, физиологиялық белсенділік, табиғи және синтетикалық қосылыстар, фуллерен, графен, нанотүтік, наножіпше, наноталшықтар 

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

 Менің ойымша, «нано» деген .... 

 Мен сіздермен ... келіспеймін деп қорқам. 

 Мен үшін/менің көзқарасым бойынша/қаншалықты мен тани алам ...... 

Мен сізбен толықтай келісемін. 

Мен ..... деп ойлаймын. 

Міне ең қызықты пікір/көзқарас ... 

Мен бұл жайлы ойлануым керек/ Мен пікір білдіруге дайын емеспін 

 Мен сізбен қаншалықты келісетінімді білмеймін. 

Менің ойымша, бұл өндіріс ... 

Мүмкін, бұл өндіру әдісі...мүмкін емес (мүмкін)  

Құндылықтарды дамыту

 

Ынтымақтастық: бір- бірін сыйлау

Құндылықтар: қоршаған ортаға қамқорлық және тұрақты даму үшін міндеттеме

Дағдылар : критикалық және шығармашылық даму сенім мен көрініс, диалог, оқу және рефлексия қызметінің дағдыларын дамыту

Пәнаралық байланыстар

Биология, математика, физика

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану

Интернет-ресурстарды пайдалану

 Бастапқы білім

10.1C Химиялық байланыс 

10.2А Органикалық химияға кіріспе 

10.3В Алкендер 

10.4В Аналитикалық әдістер 

11.2B Ауыспалы металдар 

11.3B Синтетикалық полимерлер 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 – 2 мин

3-7 мин

 Сәлемдесу. Психологиялық дайындық.

 Мұғалім оқушыларды сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстырады.

 

 Белсендіру: мұғалім оқушыларға нанобөлшек туралы бейнежазба ұсынады.

 Қосымша сұрақтар:

  • Нанобөлшектер дегеніміз не?
  • Оларды мөлшері қандай?
  • Нанобөлшектерден қандай зат жасауға болады?
  • Қолдану салаларын атаңыз

Химия 11 сынып ЖМБ. 11.4C Жаңа заттарды және материалдарды өндіру. Нанотехнология.

Презентация 2сағат

1-4 слайд

нанобөлшек туралы бейнежазба

https://www.youtube.com/watch?v=vvWx4KgOmGY

Сабақтың ортасы

8 - 15 мин

16- 35 мин

  Жаңа материалды игеру

 Жеке жұмыс - мәтінмен жұмыс

Мұғалім оқушыларға мәтінмен бірге кішкентай парақ таратады. Оқушылар осы параққа оқыған мәтін бойынша 2 сұрақ жазу керек. Сосын тұрып кез келген сыныптасына барып сұрақ парағымен алмасып оның сұрақтарына жауап береді.

Осы ойын толығымен барлық сұрақтарға жауап бергенше дейін жүреді.

Жұптық жұмыс

Оқушылар интернет-ресурстарды және мәтінді қолданып, нанобөлшектердің қолдану салалары бойынша кестені толтырады.

Бөлшек

Қасиеттері/құрылымы

Қандай салада қолдануға болады?

Нанотөтікше

 

 

Фуллерен

 

 

Графен

 

 

Мұғалім әр жұпты бағалайды, тексереді.

Химия 11 сынып ЖМБ. 11.4C Жаңа заттарды және материалдарды өндіру. Нанотехнология

Презентация 2 сағат

5-12 слайд

http://nano.86sch5.edusite.ru/p8aa1.html (нано дегеніміз не? 

http://nano.muctr.ru/study/liquid-phase_synthesis (нанобөлшектер синтезі) 

https://ppt-online.org/9832 (нанотехнология медицинада) 

 

http://www.nanonewsnet.ru/help/nanotree (нано қолданылуы) 

http://nano.86sch5.edusite.ru/p24aa1.html (наномен бірге болашақ) 

Сабақтың соңы

36 – 40 мин

Сабақтың соңында оқущылар «Тірек сөздер» әдісі бойынша рефлексия өткізеді.

  •  Қандай қиындықтар болды? Неге?
  •  Оларды қалай жеңдіңіз?
  •  Не қаладыңыз? Неге жеттіңіз? Бұған қалай қол жеткіздіңіз?
  •   Сізге не ұнамады
  •  Осы тақарап бойынша қандай тапсырмаларды шығаруға болады?
  •  Сабақта қолданылған тапсырмалардан ең жеңіл, ең күрделі, ең қызықты қандай тапсырма болды? Неге?

Химия 11 сынып ЖМБ. 11.4C Жаңа заттарды және материалдарды өндіру. Нанотехнология

Презентация 2 сағат

13 слайд

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ барысында дарынды оқушылар қолдау қөрсетеді, ал барынша үлгеретіндерге метакогнитивті сұрақ қою арқылы олардың білімдерін кеңейту қажет. Сонымен қатар ол оқушыларға қосымша күрделі тапсырма беруге болады.

Мұғалім ауызша жауаптары, тапсырмалар бойынша бағалайды.

Зертханалық жұмыс бойынша бағалау

Партада дұрыс, ыңғайлы отыруы;

Практикалық жұмыстың қауіпсіздік шараларының орындалуы (қорғағыш көзілдірік, қолғап, ақ халат).

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?