Нанотехнология. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 11.4C Жаңа заттарды және материалдарды өндіру_Нанотехнология | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімдердің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Нанотехнология | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.4.2.35 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау; 11.4.2.36 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау | ||||||||
Сабақ мақсаттары | нанобөлшектерді синтездеу мен зерттеу әдістерін сипаттау және қолдану аймағын атау | ||||||||
Жетістік критерийлері | - нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттай алу; - нанобөлшектердің қолдану аймағын атай алу. | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - дәрілік препараттарды өндіруге қатысты мәселелер бойынша өз ойларын білдіре алады; Пәндік лексика және терминология Нанохимия, нанобөлшектер, нанотехнологиялар, молекулалық қабықша, хиральдылық, композициялық материалдар, дәрілік препараттар, физиологиялық белсенділік, табиғи және синтетикалық қосылыстар, фуллерен, графен, нанотүтік, наножіпше, наноталшықтар Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер Менің ойымша, «нано» деген .... Мен сіздермен ... келіспеймін деп қорқам. Мен үшін/менің көзқарасым бойынша/қаншалықты мен тани алам ...... Мен сізбен толықтай келісемін. Мен ..... деп ойлаймын. Міне ең қызықты пікір/көзқарас ... Мен бұл жайлы ойлануым керек/ Мен пікір білдіруге дайын емеспін Мен сізбен қаншалықты келісетінімді білмеймін. Менің ойымша, бұл өндіріс ... Мүмкін, бұл өндіру әдісі...мүмкін емес (мүмкін) | ||||||||
Құндылықтар-ды дарыту | Оқушыларда негізгі адами құндылықтар: кез келген жағдайда сыныптастарымен жақсы қарым-қатынаста болу, әділ болу, шешім қабылдау кезінде бастамашыл болуды қалыптастыру. | ||||||||
Бастапқы білім | 10.1C Химиялық байланыс 10.2А Органикалық химияға кіріспе 10.3В Алкендер 10.4В Аналитикалық әдістер 11.2B Ауыспалы металдар 11.3B Синтетикалық полимерлер | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 1-5минут | Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін «PLASMAT» ойынын ұйымдастыру. Ойынның шарты: оқушыларды топқа бөлу, әр топқа ортасында «нанобөлшек», «нанохимия», «нанотехнология» сөзі жазылған А4 немесе А3қағазы таратылады. Топтың барлық мүшелері 1 минут ішінде берілген үғым туралы білетін барлық ақпаратты жазып шығуы керек. Жұмыстың мақсаты: Оқушылардың «нанотехнология» тақырыбы бойынша білімін қалыптастырушы бағалау және оқушы қызығушылығын тудыру, тақырыпты анықтау. Қалыптастырушы бағалау:
Осылайша сабақтың тақырыбы анықталады. Мұғалім оқушыларды оқу мақсаты және сабақтың жоспарымен таныстырады. Сабақ мақсаттары және күтілетін нәтижелерді оқушылармен бірлесіп құрастыруды ұсынады. | Презентация А3 қағазы, тақта, маркерлер Қосымша№1 | |||||||
Сабақтың ортасы 5-25 минут 25-36минут 37-38минут | Топтық жұмыс Сыныпты бірнеше топқа бөлу. Оқушылардан нанобөлшектердің ситезі, заманауи зерттеу әдістері жайлы материал дайындауды сұрау. Әр топ жұмыс түрін өздері таңдауына мүмкіндік беру (презентация,кластер немесе репортаж) Бағалау критерийлері:
Бағалау: Әр топтан бақылаушы, басқа топтың жұмысын бағалайды: «екі жұлдыз, бір тілек» Қалыптастырушы бағалау: «Сөзді табыңыз» тапсырмасы. Бір оқушыға қораптан сабақтың тақырыбына қатысты жазылған сөзі бар үлестірмені алуын сұраңыз. Оқушы бұл ұғымды дауыстап атамай, тек анықтама беруі қажет. Қалған оқушылар берілген анықтамаға сәйкес жасырылған ұғымды табады. Дұрыс жауапты тапқан оқушы келесі ұғымды жасырады. Бағалау: Өзін-өзі бағалайды Мұғалімнің кері байланысын алады. | http://nano.muctr.ru/study/liquid-phase_synthesis (нанобөлшектер синтезі) https://ppt-online.org/9832 (нанотехнология медицинада) http://www.nanonewsnet.ru/help/nanotree (нано қолданылуы) http://nano.86sch5.edusite.ru/p24aa1.html (наномен бірге болашақ) | |||||||
Сабақтың соңы 39-40минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | Презентация | |||||||
Үйге тапсырма | «Нанобөлшектердің практикалық қолданылуы» кестесін толтыру. Бағалау критерийлері: • кестедегі «Құрамы» • - «Құрылысы» •- «Қолданылуы» бағандарын толтырады. | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Саралау тапсырманы таңдауда, жұпта, шағын жұпта жұмыс істеу барысында оқушыға қабілетті оқушының немесе мұғалімнің тарапынан қолдау көрсетуде тапсырмаларды шешуді игеруге мүмкіндік береді. Қабілеті жоғары оқушылар үшін қосымша тапсырмалар беріледі | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: мұғалімнің ҚБ және кері байланысы, өзара бағалауы, өзін-өзі бағалау. | Қауіпсіздік техникасының ережелері | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?