Кешенді қосылыстар. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


116 сабақ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4В Ауыспалы металдар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кешенді қосылыстар.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2. 1. 24 кешенді қосылыстың құрылымын сипаттау.

 Сабақ мақсаттары

Кешенді қосылыстардың құрамы, жіктелуі, құрылысы мен номенклатурасын жүйелейді.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік мақсат:

Оқушылар:

Кешенді қосылыстар  бөлшектер (бейтарап молекулалар немесе иондар) берілген кешен түзушіге ионға (немесе атомға) лиганда деп аталатын бейтарап молекуланың немесе басқа ионның қосылу нәтижесінде түзілетін қосылыс екенін түсінеді.

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Кешенді қосылыстардың қалай түзілетінін біледі.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Кешенді қосылыстар, ішкі сфера, орталық атом (ион), лигандалар (немесе аддендалар), лигандалар саны, координациялық сан, сыртқы сфера, кешен түзуші, кешенді қосылыстардың номенклатурасы

Диалогқа/жазылымғақажетті тіркестер:

Кешенді қосылыстар .../... нәтижесінде түзіледі. Кешенді қосылыстардың молекуласының заряды болады/болмайды.

 Құндылықтарды дарыту

Миссия.

Зияткерлік әлеуетті дамыту(сабақ бойында)

Пайым.

Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту(тапсырма орындауда)

Құндылықтар

Сыйластық (топтық жұмыста)

Ашықтық (жеке жұмыста)

Мақсаттылық (сабақ бойында)

Жауапкершілік (сабақ бойында)

Өмір бойы оқыту (сабақ бойында)

 Пәнаралық байланыстар

математика

 АКТ қолдану дағдылары

Слайд-презентация, bilimland.kz

Бастапқы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 минут

2-7 минут

Ұйымдастыру бөлімі.

  • Сынып оқушыларымен амандасу.
  • Сынып оқушыларын түгелдеу.

Тапсырма түрі: Мағынаны тану.

Тапсырма мақсаты: жаңа сабақты меңгеруге дайындық.

Тапсырма сипаты:

Тартпа шкафта «Отсыз түтін» атты қызықты тәжірибе көрсетіледі, ол үшін (аммиак ерітіндісі мен тұз қышқылы) екі затты бір - біріне қосып аммоний хлориді алынады.

Реакция теңдеуін жазады:

NH4ОН + HCl = [NH4]Cl + H2O

алынған қосылыс - тұз (аммоний хлориді ) деп аталады, оны комплексті қосылыстар түрінде жазуға болады.

Кері байланыс. Тәжірибеге қатысты сұрақтарға мұғалім жауап береді.

ppt

Көрсетілім.

https://melscience.com/RU-ru/articles/eksperiment-dym-bez-ognya/

.

Сабақтың ортасы

7-27 минут

27-37 минут

Тапсырма атауы: «Елші» стратегиясы.

Тапсырма түрі: топтық жұмыс (G)

Тапсырма мақсаты: жаңа білімді меңгеру.

Тапсырма сипаты:

  • Оқушылар ды топтарға жіктеп, топтарға бірнеше термин сөздер жазылған парақшаларды үлестіреді.

Термин сөздер:

  • Кешенді қосылыстар
  • Ішкі сфера
  • Орталық атом (ион)
  • Лигандалар (немесе аддендалар)
  • Лигандалар саны
  • Координациялық сан
  • Сыртқы сфера
  • Кешен түзуші
  • Кешенді қосылыстардың номенклатурасы

Топтар берілген ресурстарды қолдана отырып, берілген 3-термин сөздерді өз бетімен анықтайды, сипаттайды. Топта анықтаған термин сөздерді топтың бір мүшесі елші болып шығып, басқа топ мүшелеріне барып түсіндіреді.

  • (а) Мұғалім топ оқушылары тапсырманы орындап

болған соң bilimland.kz арқылы білімдерін

толықтырып, пысықтайды.

  • Кешенді иондар.
  • Координациялық байланыс табиғаты.
  • Координациялық сан. Кешенді иондардың пішіні.
  • Лиганд түрлері.

(b) bilimland.kz тапсырмаларын оқушылармен бірге

орындайды.

Мұғалімнің әрекеті:

Оқушыларды топтарға бөледі. Оқушыларға алдын ала ресурстарды ұсынады, содан соң топтарға термин сөздер жазылған парақшаларды үйлестіреді. Тапсырма нұсқаулығын түсіндіреді. bilimland.kz бойынша тақырып бойынша теориялық толық түсінік алуына жағдай жасау арқылы тапсырмаларды орындатады.

Оқушының әрекеті:

Оқушылар топтарда мұғалім ұсынған тапсырмаларды нұсқаулық бойынша орындайды. Өз ойын, пікірін білдіру арқылы бағалау жүргізеді.

Бағалау критерийлері:

  • Топта белсенділігін көрсете біледі;
  • Ресурстарды қолдана біледі;
  • Көшбасшылық қабілетін көрсетеді;
  • Термин сөздерді дұрыс анықтайды;
  • Термин сөздердің мазмұнын сипаттайды;

Дескриптор:

  • 3 термин сөзді дұрыс анықтайды;
  • 3 термин сөзге дұрыс сипаттама береді;
  • Басқа топ оқушыларына дұрыс түсіндіре біледі.

Кері байланыс.

Оқушы мен оқушы, мұғалім мен оқушы арасында ресурстарды қолдана білу, термин сөздерді анықтау, түсінгендерін жеткізе білу, сипаттау бойынша кері байланыс жүргізіледі.

Тапсырма атауы: Тапсырмалар орындау.

Тапсырма түрі: жеке жұмыс (I)

Тапсырма мақсаты: білімді бекіту.

Тапсырма сипаты:

Жұмыс парағында берілген тапсырмаларды орындау.

Мұғалімнің әрекеті:

Мұғалім оқушыларға жұмыс парағын үлестіреді, оқушылардың жұмыстарының орындалуын тексереді, кері байланыс беріп отырады. Оқушы жұмысының бағалануын ұйымдастырады.

Оқушының әрекеті:

Мұғалімнің берген тапсырмасын өз бетімен орындайды. Мұғалімнен кері байланыс алады, жұмысының бағалануына қатысады.

Бағалау критерийлері:

  • Кешенді қосылыстағы кешен түзуші атомды

(ионды) және оның зарядын анықтайды;

  • Кешенді қосылыстардың номенклатурасын дұрыс атайды;

Дескриптор:

  • 2- кешенді қосылыстағы кешен түзуші атомды

(ионды) және оның зарядын анықтайды;

  • 6-кешенді қосылыстардың номенклатурасын дұрыс атайды;

рpt

Дидактикалық материалдар,

қосымша 1, 2.

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/bei-organikalyq-ximiya/periodtyq-keste/lesson/otpeli-metaldardyng-kompleksti-qosylystary

рpt

Дидактикалық материалдар,

Жұмыс парағы 1, 2.

Сабақтың соңы

37-40 минут

Рефлексия «Жетістіктер ағашы»

Оқушылар сабақтың мазмұны бойынша түсінген, игерген материалдары бойынша ойларын жапырақ тәрізді стикерге жазып, ағаш түріндегі ppt берілген суретке жапсырады.

Қорытынды.

Термин сөздерді қолданып қорытынды жасайды.

Үйге тапсырма.

Сабақтың аяқталуы.

рpt

Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?