file loc phone login_m arrow_left arrow_right author ca cat compl coms del down fav fav_del fav_m fav_m_del fb gp left like login mail od reply right search sort sort_down sort_m sort_up tw up view vk ya

11.3D Қышқыл және негіз ерітінділері № 4 практикалық жұмыс. "Күшті негізді күшті қышқылмен титрлеу". Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Қысқамерзімді сабақ жоспары

Мектеп: НЗМ ФМБ Нұр-Сұлтан қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нургалиева Д.Ж.

Класс: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

11.3D Қышқыл және негіз ерітінділері 

№ 4 практикалық жұмыс. "Күшті негізді күшті қышқылмен титрлеу"

Осы сабақта жеткізілетін оқу мақсаттары

11.3.4.8 күшті негізді күшті қышқылмен титрлеуді жүргізу;

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • молекулалық және масса формулаларын есептеу.
  • реакцияға түсетін массалармен тәжірибелер жүргізіп, қажетті есептеулер жүргізеді.
  • NaOH ерітіндісінің концентрациясын анықтау үшін өз тәжірибесін жасап, жүргізеді.

• стандартты зертханалық процедураларды қолдана отырып берілген концентрацияның ерітіндісін дайындайды және олардың ерітіндісінің дәл концентрациясын есептейді.

  • белгілі мөлшерде сұйылтылған тұз қышқылының ерітіндісін титрлейді.
  • дәлдік және сенімділік, мүмкін қателіктер мәселелерін талқылайды.

Тілдік мақсаттар

Студенттер ...

сәйкес ғылыми лексиканы қолдана отырып, сенімді ғылыми тұжырымдамаларды сенімді түрде талқылаңыз

Лексика және терминология:

Авогадро саны, моль, моль, титрлеу, эмпирикалық, атомды үнемдеу, концентрация, сұйылту, (c) дәлдік, дәлдік, (емес) сенімділік, сенімділік, дәлдігі, қателіктері

Қарым-қатынас пен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері:

Менің өлшеуімнің дәлдігі ...

Мен өз нәтижелерімді ... мен салыстырдым және олар дәл емес (...)

Менің өлшеуімде қателер болған деп ойлаймын ...

Құндылықтарды қалыптастыру

Көрініс: Зияткерлік мектеп оқушылары үш тілде жұмыс істейді (жергілікті және халықаралық мұғалімнің бірлескен жұмысы)

Құндылықтар: өзара құрметке ықпал ету (қорқыту немесе құрметтемеу белгілері жойылады)

Оқытушылар мен студенттер арасындағы ынтымақтастықты ынталандыру (студенттерді талқылауға қатысуға шақыру)

Өмір бойына студенттер құру (мұғалім ақпарат іздей алатындығын, әртүрлі дереккөздерден фактілерді тексере алатындығын көрсету)

Пәнаралық байланыстар

физика, кванттық механика

интеграция сабақта ауызша сілтемелер арқылы жүзеге асырылады.

ICT

Интернеттен іздеу әдістері, Интернетке негізделген білім беру ортасы

Бастапқы білім

7-10 сынып Химия

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Үй тапсырмасын тексеру

Сабақтың мақсаттары

Алдыңғы білімді жандандыру

Сұрақтар:

- Шешу деген не?

- Концентрация дегеніміз не?

- Шешімді қалай дайындау керек?

Тақырыпты болжау

Анықтама

Титрлеу - белгілі концентрацияның стандартты ерітіндісімен толық реакция үшін қажетті ерітіндінің көлемін өлшеу арқылы ерітіндінің концентрациясы анықталатын процесс. Әрбір ерітіндінің көлемін мұқият өлшеу нәтижелердің дәлдігі үшін өте маңызды, сондықтан әрбір ерітіндінің өлшенетін мөлшерін жеткізу үшін буреттер немесе пипеткалар қолданылады. Реакцияның соңғы нүктесі, әдетте, индикатордың түсінің өзгеруімен анықталады. Теңдестірілген теңдеуден алынған молярлық коэффициенттер әр реагенттің мольдерін салыстыру үшін қолданылады. Бұл молярлық шамалар өлшенген көлеммен бірге белгісіз ерітіндінің молярлығын есептеу үшін қолданылады.

Бұл тәжірибеде белгілі концентрациядағы тұз қышқылы HCl (aq) титрлеуге NaOH (aq) ерітіндісін қолданасыз. Сіздің міндетіңіз - базаның молярлығын анықтау. 1-ші теңдеу осы реакцияның стехиометриясын сипаттайды.

HCl (aq) + NaOH (aq) H2O (l) + NaCl (aq) (1)

Фенолфталеин көрсеткіші реакцияның соңғы нүктесін көзбен анықтау үшін қолданылады. Фенолфталеин қышқылсыз түссіз, негізі ашық қызғылт. Осылайша, реакцияның соңғы нүктесінен кейін HCl (aq) бір тамшысын қосқанда (барлық NaOH реакцияға келді), шешім үнемі түссізден қызғылтқа өзгереді. Түстердің өзгеруіне қосылатын негіз көлемі эквиваленттік немесе бейтараптандыру нүктесін білдіреді деп болжанады.

Эквиваленттік нүктеде қышқыл мен негіз мольдерінің саны тең болады. Молярлық ерітіндінің литріне моль ретінде анықталады (2).

   M = молярлық = ерітіндінің мольдері (2)

                                ерітіндінің көлемі (л)

Ерітіндінің мольдері үшін 2-теңдеуді шешіп, 3-ке теңдеу береді.

ерітінді молярлығы = көлем X (л) ( 3)

Теңдестірілген теңдеу (1-ші теңдеу) қышқылдың негізге молярлық қатынасы 1: 1 болатындығын көрсететіндіктен, 4-теңдеу қышқыл мен негіз ерітінділерінің арасындағы қатынасты анықтайды.

қышқыл молярлығы Х көлем қышқылы = базалық молярлық Х көлемдік негіз (4)

Берілген молярлылықты өз деректеріңізді және стандартты қышқыл ерітіндісінің көмегімен 4 теңдеуіне енгізіп, белгісіз негіз молярлығын табуға болады

Видео. https://www.youtube.com/watch?v=Qt_DDqhBCg8

Есептер шығару. Топта жұмыс

1) Төмендегі моль санын есептеңіз.

а) 2 дм3 0,05 моль дм-3 HCl

б) 50 литр 5 моль дм-3 H2SO4

в) 10 см3 0,25 моль дм-3 КОH

2) дм-3 және г дм-3 мольдеріндегі келесі концентрацияны есептеңіз

а) 2,4 литр ерітіндіде 0,400 моль HCl

б) 5,5 дм3 ерітіндіде 12,5 моль H2SO4

в) 500 см3 ерітіндіде 1,05 г NaOH

3) Келесі мольдар саны бар әр ерітіндінің көлемін есептеңіз.

а) 0,00 моль дм-3 ерітіндісінен 0,00500 моль NaOH

б) 0,0000 моль дм-3 ерітіндісінен 1,00 х 10-5 моль HCl

4) 25,0 см3 0,020 моль дм-3 күкірт қышқылы 18,6 см3 барий гидроксиді ерітіндісін бейтараптайды. H2SO4 + Ba (OH) 2  BaSO4 + 2 H2O

а) моль дм-3-те барий гидроксиді ерітіндісінің концентрациясын табыңыз.

б) g dm-3-де барий гидроксиді ерітіндісінің концентрациясын табыңыз.

5) 25,0 см3 натрий гидроксиді ерітіндісінен 18,8 см3 0,0500 моль дм-3 H2SO4 қажет.

H2SO4 + 2 NaOH  Na2SO4 + 2 H2O

 а) моль дм-3-де натрий гидроксиді ерітіндісінің концентрациясын табыңыз.

б) g dm-3-де натрий гидроксиді ерітіндісінің концентрациясын табыңыз.

6) 25,0 см3 0,0150 моль дм-3 HNO3 бейтараптандыру үшін қажет 0,05 моль дм-3 КОН көлемін есептеңіз.

HNO3 + KOH  KNO3 + H2O

7) Бейтараптандыру үшін мышьяк қышқылының 25,0 см3, H3AsO4, 37,5 см3, 0,0000 моль дм-3 натрий гидроксиді қажет болды.

3 NaOH (aq) + H3AsO4 (aq)  Na3AsO4 (aq) + 3 H2O (л)

а) моль дм-3-те қышқылдың концентрациясын табыңыз.

б) g dm-3-де қышқылдың концентрациясын табыңыз.

8) 250 см3 мөлшердегі NaOH ерітіндісі дайындалды. Бұл ерітіндінің 25,0 см3 бейтараптандыру үшін 0,100 моль дм-3 HCl мөлшерінің 28,2 см3 қажет. 250 см 3 қорытпа ерітіндісін алу үшін NaOH қанша ерітілгенін есептеңіз.

HCl + NaOH, NaCl + H2O

9) 20,0 кг СаСО3-ні бейтараптандыру үшін 5,5 моль дм-3 HCl мөлшері қандай? 2 HCl + CaCO3  CaCl2 + H2O + CO2

10) 3,88 г монопротон қышқылы суда еріді, ал ерітіндісі 250 см3 дейін болды. Бұл ерітіндінің 25,0 см3 46,5 см3 қажет болатын 0,095 моль дм-3 NaOH ерітіндісімен титрленді. Қышқылдың салыстырмалы молекулалық салмағын есептеңіз.

Практикалық жұмыс №4 Индикаторларды қолдана отырып қышқыл негізіндегі титрлеу

Есептеулер мен нәтижелер кестесі:

1. Әрбір тест үшін пайдаланылған базаның мөлшерін анықтау үшін буретте алғашқы және соңғы көрсеткіштерді қолданыңыз.

2. Әрбір тест үшін NaOH ерітіндісінің белгісіз концентрациясын (молярлығы) анықтаңыз.

3. Белгісіз үшін орташа концентрацияны табыңыз.

Процедура

бюретка, 25-50 мл, 3 таза құрғақ көзілдірік, стандартты 0,1 М HCl ерітіндісі, белгісіз NaOH ерітіндісі, саңылау, көзілдірікті белгілеуге арналған қарындаш, рН индикаторы, таза Эрленмейер колбасы (125 мл), фенолфталеин ерітіндісі, жуылған бөтелкедегі тазартылған су , 10 мл тамшуыр, тамшуыр колбалары

Бюретканы жуу және толтыру

1. Екі таза, құрғақ көзілдірікті HCl немесе NaOH ретінде белгілеңіз.

2. Әр ерітіндіні өлшеуіш стаканда ~ 75 мл алыңыз.

3. HCl концентрациясын жазыңыз ______________

4. Шыныдан 5 мл NaOH ерітіндісін буретте құйыңыз. Берететтің қабырғаларын осы ерітіндімен жақсылап шайыңыз да, стопка арқылы тұмсыққа ағызыңыз, содан кейін тастаңыз.

5. Буреттетті сақиналық тірекке буреттегі қысқышты қолданып бекітіңіз, содан кейін буретаны нөлдік белгіден жоғары NaOH ерітіндісімен толтырыңыз.

6. Шыны стакандағы стопорды ашып, ауа көпіршіктерін буреттеттің ұшынан алып тастап, сұйықтық деңгейін буреттегі шығыс деңгейіне дейін жеткізу үшін жеткілікті мөлшерде ерітіндіні салыңыз. Сұйықтық деңгейін көрсетілгендей етіп көрсету үшін қара индекс картасын пайдаланыңыз.

7. Буреттегі алғашқы көрсеткіштерді деректер кестесінде 0,01 мл дәлдікпен жазып алыңыз.

8. Колбаны тазартылған сумен жақсылап шайыңыз. Оны құрғатпау керек.

9. Тамшуыр мен тамшуыр колбасы немесе сорғы көмегімен колбаға 10,00 мл HCl ерітіндісін салыңыз.

10. Колбаға 3-4 колба фенолфталеин ерітіндісін қосып, араластырыңыз.

11. Колбаны буретаның астына қойып, айналдырған кезде колбаға NaOH ақырын қосыңыз. Қызғылт түс үнемі пайда болып, аяқталу нүктесіне жеткенге дейін базаны аз мөлшерде қосуды жалғастырыңыз. (Титрлеудің соңғы нүктесіне жақындаған кезде, сіз қызғылт түсті пайда болатынын байқайсыз, содан кейін шайқау мен шайып кетуден кейін жоғалады. Осы кезде базаны қосу жиі шаю кезінде бір уақытта бірнеше тамшыға дейін баяулауы керек. Түсі ақ қағаздың колбаның астына қойылғанын байқауға болады. Араласқан кезде қызғылт түс жоғалмайды, оның соңына жетеді.Идеал титрлеуде ашық қызғылт түспен және терең күрең емес болады! Сіздің алғашқы сынамаңыз шикі болуы мүмкін (қызыл күрең). соңғы нүктесінде қысым.)

12. Деректер кестесінде NaOH-нің соңғы көлемін жазып, колбадағы сұйықтықты тастаңыз.

13. Колбаны тазалаңыз.

14. Барлығы 2 ұқсас сынақты алу үшін 8–14 қадамдарды қайталаңыз.

Бюретка (mL)

HCl

бастапқы

HCl көлемі (мл)

соңғы

NaOH көлемі(мл)

1

2

NaOH молярлығы ___________

Presentation

2 min

Мұғалім мен оқушылар:

Нәтижелерді, олардың дәлдігін талқылаңыз, қателіктердің көздерін табыңыз.

Рефлексия

Мен .... үйрендім

 

Мен ... білдім

 

Менің ... білгім келеді

 

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 29 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды