Буферлік ерітінділер. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3D Қышқыл және негіз ерітінділері |
| ||||||
Күні: Сыныбы: | Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы: Буферлік ерітінділер | |||||||
Оқу мақсаты | 11.3.4.5 буферлік ерітінділердің жұмыс принципін түсіндіру | ||||||
Сабақ мақсаттары | - буферлік жүйелер мен олардың компоненттерін білу - буферлік жүйелердің негізгі принципін түсіну - буферлік жүйелердің рН анықтау үшін тиісті есептеулер жүргізе білу | ||||||
Бағалау критерийі | Оқушы оқу мақсатына қол жеткізді, егер: - буферлік ерітінділер мен олардың компоненттерінің анықтамасын біледі - буфер ерітіндісінің рН есептеу үшін Хендерсон-Хассельбах теңдеуін қолдана біледі | ||||||
Тілдік мақсаттар | Тақырыптық лексика мен терминология: Буфер, қышқылдық буферлік жүйелер, негізгі буферлік жүйелер, буферлік сыйымдылық, Хендерсон-Хассельбах теңдеуі, буфер ерітіндісінің рН. | ||||||
Құндылықтар | топтық жұмыс - ұжымшылдық, жалпы істің нәтижелері үшін жауапкершілік; | ||||||
Пәнаралық байланыс | Биология, математика | ||||||
Алдыңғы білім | 11.2D Тепе-теңдік | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Мұғалім/оқушы әрекеті | Ресурстар | |||||
Сабақ басы 1-10 мин | Сәлемдесу. Оқушылар бір-бірімен амандасады. Сабаққа дайындық Сабақтың тақырыбы. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлермен таныстыру. Сыныппен жұмыс. Оқушылардың өткен білімін жаңартудың белсенді әдісі. Студенттерге күшті және әлсіз қышқылдар мен негізді білу тапсырмасы ұсынылады. | Қосымша 1 | |||||
Сабақ ортасы 11-26 мин |
|
| |||||
Мұғалім ОМ бойынша жұптық жұмысты ұйымдастырады: күшті негіздің рН-ін есептей білу. Студенттер күшті негіздің рН-н pOH және Kw арқылы есептеу керек: 1. 0.0001 M KOH ерітіндісінің рН мәнін анықтаңыз 2. 0,01 М NaOH ерітіндісінің рН-н анықтаңыз. 3. 0,01 М барий гидроксидінің ерітіндісінің рН анықтаңыз 4. LiОН ерітіндісінің рН-ін есептеңіз, егер оның 350 мл-да литий гидроксидінің 0,0035 молі бар болса. 5. Натрий гидроксиді ерітіндісінің рН-н есептеңіз, егер оның 200 мл-да NaOHтың 0,005 молі бар болса. 6. Ерітіндінің рН 298 К температурада 12-ге тең болса, натрий гидроксиді ерітіндісінің молярлық концентрациясын есептеңіз. 7. Егер ерітіндінің рН 11 болса, Ba(OH)2 ерітіндісінің молярлық концентрациясын есептеңіз. 8. рН = 12,5 болатын натрий гидроксиді ерітіндісіндегі сутек пен гидроксид иондарының молярлық концентрациясын есептеңіз. 9. рН = 10 болатын литий гидроксиді ерітіндісіндегі сутек пен гидроксид иондарының молярлық концентрациясын есептеңіз. | |||||||
Сабақ аяғы 38 - 40 мин | Сабақтың нәтижелерін талқылау. Рефлексия |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ барысында едәуір қабілетті оқушылар қиындық көріп тұрған оқушыларға көмек көрсете алады. | Сұрақ қою, жеке жұмыс, оқушылардың ауызша берген жауаптарын бағалау арқылы. | Сабақ студенттер мен оқытушы арасындағы пікірталастардан тұрады, қарым-қатынас және басқалардың пікіріне деген сезімталдықты дамытуға мүмкіндік береді. |
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? | ||
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? | ||
Жеткізбесе, неліктен? | ||
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? | ||
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? | ||
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||
Жалпы баға | ||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қосымша 1
Тапсырма 1. Күшті және әлсіз қышқылдар / негіздерді бөлек жазыңыз.
H2SO4, HI, HBr, HCl, CH3COOH, HF, H3PO4, HCO3-, NO3- , NaOH, NH4OH, Ba(OH)2, Mg(OH)2, LiOH, КОН, CH3COO-.
Қосымша 2
Буферлік жүйелерге есептер
- 0,10 М сірке қышқылы мен 0,10 М натрий ацетатынан тұратын буферлі ерітіндінің рН-ын есептеңіз.
Шешуі:
- 6,2 М сірке қышқылының 19 см3 ерітіндісінен және 2М натрий ацетатының 1 см3 ерітіндісінен алынған ерітіндінің рН-ын есептеңіз.
Шешуі:
Буферлік ерітінді - әлсіз қышқыл мен оның тұзы (әлсіз қышқыл аниондары).
рН = рКа + lg ([тұз] / [қышқыл])Буферлік ерітіндінің көлемі 19+1=20 мл = 0,02 лС1V1 = C2V2,:См(тұздың, буф.) = С1V1 / V2(буф.) = 6,2 ∙ 0,019 / 0,02 = 5,89 МСм(қышқылдың, буф.) = С1V1 / V2(буф.) = 2 ∙ 0,001 / 0,02 = 0,1 МрКа (сірке қышқылының) = 4,76 рН = 4,76 + lg (5,89 / 0,1) = 6,53
- 1,64 г сусыз натрий ацетаты 0,1 М сірке қышқылының 200 см3 ерітіндісінде ерітілген. Буферлік ерітіндінің рН-ын есептеңіз. (Ka (CH3COOH) = 1,8 ∙ 10-5).
Шешуі:pH=pKa+lg(Cм(CH3COONa)/Cм(CH3COOH))pКа = – lg1,8 ∙10-5 = 4,74Cм(CH3COOH) = 0,1 MCм(CH3COONa) = n/V = m/MV = 1,64 / (82 ∙ 0,2) = 0,1MpH=4,74+lg1 = 4,74
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?