Күкірт диоксиді және қышқыл жаңбырлар. Тағам өнеркәсібінде күкірт диоксидін қолдану. Көрсетілім №1 «Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері». Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: |
| Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы | Күкірт диоксиді және қышқыл жаңбырлар. Тағам өнеркәсібінде күкірт диоксидін қолдану. Көрсетілім №1 «Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері» | ||||
Оқу мақсаттары | 11.2.1.16 атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін атау және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін сипаттау; 11.2.1.17 тағам өнеркәсібінде күкірт диоксиді қолданылу аймағын атау. | ||||
Бағалау критерийлері | - күкірт диоксидінің қолданылу аясын және табиғатқа әсерін сипаттай алады. | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Пәнге қатысты лексика мен терминология Күкіртсутек – Сероводород – Hydrogen sulphide Сульфид – Сульфид – Sulfide Гидросульфид – Гидросульфид – Hydrosulphide Күкіртсутек қышқылы – Сероводородная кислота – Hydrogen sulphide | ||||
Құндылықтарды дарыту | – Сыйластық (бір-бірінің ойын айту кезінде) – Ынтымақтастық (жұптық жұмыс барысында) – Ашықтық (сұрақтарды ұялматсан қою және оларға жауап беру) – Өмір бойы білім алу | ||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу | ||||
АҚТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта (бейнебаяндар, презентация) | ||||
Өмірмен байланыс | Органикалық қосылыстар және өмір (тірі ағзалар) | ||||
Пәнаралық байланыстар | Биология (тірі ағзалар) | ||||
Бастапқы білім |
| ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
0-3 мин | Сабаққа кірісу үшін өткен сабақпен байланыс орнату үшін (Т\F) тапсырмаларды орындайды. Жаңа сабақ тақырыбы, мақсаттарымен танысу. | Презентация | |||
4-7 мин 8-24 мин 25-38 мин | Бейнебаяндарды қарау: Күкір диоксиді. Оқушылармен бейнебаянды диалог негізінде талда. Сыныпты екі топқа бөліңіз. 1-топ Күкірт диоксидінің табиғатқа әсері. 2-топ Күкірт диоксдінің қолданылу аясы. Оқушыларға ақпараттық парақтарды таратып беріңіз және әр топ өзінің тақырыбына сәйкес ақпаратты оқуларын ақпараттық парақтан немесе берілген сілтеме бойынша кітаптан оқуларын сұраңыз. Тапсырма әр топ өзіне берілген тақырып бойынша постер жасайды. *Орындау уақыты – 10 мин. *әр топ өз постерін түсіндіреді. (2 мин.) *2 жұлдыз 1 тілек стратегиясын қолданып топтар бір-біріне кері байланыс береді. Бағалау критерийлері: - күкірт диоксидінің қолданылу аясын және табиғатқа әсерін сипаттай алады. Дескриптор: - күкірт диоксидінің қолданылу аясын және табиғатқа әсерін сипаттайды; - постерді ұқыпты сызады; - келесі топқа сындарлы кері байланыс береді. Оқушылар жеке жұмыстар орындайды. | Презентация Қосымша 1 Сілтеме Қосымша 2 | |||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Рефлексия. Қойылған мақсаттар мен бағалау критерийлеріне оралу. | Презентация | |||
Үй жұмысы | Теориялық ақпаратты қайталау. | Қосымша 1 | |||
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Химия кабинетіндегі қауіпсіздік ережелер | ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?