Аденозинтрифосфат және энергия. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
11.2B Тірі ағза химиясы | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің А.Ә.Т: | |||
Сыныбы: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Тақырыбы: | Аденозинтрифосфат және энергия | |||
Оқу мақсаты: | 11.5.1.31 аденозинтрифосфат гидролизі құрылымын және сызбасын құрастыру | |||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар: АТФ гидролизінің құрылымын сипаттайды; | |||
Тілдік мақсат: | Оқушылар орындай алады: - сыныптастарын өзара оқыту (зерттеулеріне тәуелді), сонымен қатар, түсініктеме беруін сұрайды Пәнге тән лексика мен терминология: Үшінші реттік құрылым нәруыз, пептид, гидролиздейді, гидролиз, спираль, спиральдар, ферменттер, ингибидрлеуші әрекет, ингибитор Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Нәруыз (үшінші реттік құрылым) үлгісі...шартталған. Тартылған әрекетер ... Бұл өзара әрекеттердің нәтижесі ... болып табылады. Мұнымен не айтқыңыз келеді? Мен мүлде түсінбей отырмын ... Түсіндіре аласыз ба ...? | |||
Бағалау критерийі |
| |||
Дескриптор | - АТФ молекуласын және гидролиз нәтижесін дұрыс сипаттайды; - АТФ циклін көрсету үшін блок-сызбаны дұрыс бейнелейді; | |||
Алғашқы білім: | 11.1C Химиялық байланыстардың түзілуі 11.2А Органикалық химияға кіріспе 11.2C Кинетика 11.2D Тепе-теңдік 12.1D Органикалық қосылыстардың номенклатурасы және изомерия 12.2A Карбонильді қосылыстар 12.2D Аминдер және амин қышқылдары 12.3C Химия және материалдары жасап шығару | |||
Құндылықтармен байланыс | Бір-біріне деген құрмет, адалдық, өмір бойы оқу құндылықтары. | |||
Жоспар | ||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) | Ресурстар | ||
Басы 1-10 мин | Ұйымдастыру кезеңі Білімді жаңғырту Тапсырма №1 (І) (f) Жұмыс парағындағы тапсырмаларын орындаңыз. Жетелеуші сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың мақсаты мен тақырыбы нақтыланады | Таратпа материал Слайд № 1- 4 | ||
Ортасы
11 – 26 мин 27 -35 мин |
Тапсырма №2 (W) (G) «Өкіл» стратегиясы Мәтінмен жұмыс жасау, топта талқылау. (G) Оқушылар дайындалған карточкаларды пайдалана отырып, қарапайым АТФ блок-құрылымын құрып, РНҚ-мен ұқсастығын жазулары керек.
(T) (G) Оқушылар АТФ-тің АДФ-қа және фосфат-ионға дейін гидролизденуін көрсету үшін блок картаны пайдалануы керек. Олар АТФ-ң тотығу процесі кезінде бөлінетін энергияның регенерациялануы жайлы қорытынды жасау керек. Оқушыларға АТФ молекуласы, гидролизі және маңызы туралы қосымша түсінік беріледі. Бекіту Тапсырма №3 (Р) (f) Дескрипторлар: -АТФ молекуласын және гидролиз нәтижесін дұрыс сипаттайды; -АТФ циклін көрсету үшін блок-сызбаны дұрыс бейнелейді;
1.Бос орындарды толтырыңыз: АТФ молекуласы _____________, _____________ және ______________ фосфор қышқылының қалдығынан тұрады. АТФ-ң молекуласы тұрақсыз. Егер ферменттердің әсерінен фосфор қышқылының бір молекуласы гидролизденсе __________ моль энергия бөлініп шығады. Нәтижесінде АТФ молекуласы _________________айналады. Егер фосфор қышқылының екі молекуласы гидролизденсе __________________________________айналады.
Жұпаралық бағалау жүргізіледі. | Слайд 5 - 11 Таратпа материал http://www.chemguide.co.uk/CIE/section111/learningl.html
| ||
Соңы 36-40 мин | Үйге тапсырма: Рефлексия. КерібайланысTalk Partners «сұхбаттасатын жұп» Жұбыңызбен:
Тағы да не нәрсе туралы білгіңіз келетіні жайлы әңгімелесіңіз | Слайд 12
|
W = сыныппен жұмыс P = жұптық жұмыс E = оқушы эксперименті
G = топтық жұмыс I = жеке жұмыс D = мұғалім көрсетілімі
f = бағалау = қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?