Нуклеин қышқылдары Көрсетілім № 6«ДНК мен РНК молекулаларының модельдері». Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4A Құрамында азот бар органикалық қосылыстар. Гетероциклдік қосылыстар. Нуклеин қышқылдары | Мектеп: Шымкент ФМБ НЗМ | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Нуклеин қышқылдары Көрсетілім № 6«ДНК мен РНК молекулаларының модельдері» | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||
Сабақмақсаттары | - ДНҚқұрылымының қарапайым моделін, соның ішінде азотты негіз жұптарының арасындағы сутектік байланысты түсіндіру - ДНҚ мен РНҚ құрылымын салыстыру - ДНҚ-ның ақуыздардың реттілігіндегіаминқышқылын қалай кодтайтынын түсіндіріңіз | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдікмақсаттар
| ДНҚ мен РНҚ құрылымыны салыстыра отырып сипаттайды | ||||||||||||
Құндылықтардыдарыту
| Ынтымақтастықты топтық бірлескен жұмыс арқылы дарыту | ||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | Биология- тірі ағзалардағы биологиялық сұйықтықтардың денатурациясы | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | |||||||||||||
Бастапқы білім | Ферментативтік катализ | ||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 3 минут | Ұйымдастыру сәті Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, жағымды психологиялық атмосфераны құрып алады. Мұғалім сабақты биология пәні мұғалімімен кіріктіріп өтетінін хабарлайды Алдыңғы білімді белсендендіру сәті: «Қос шиыршық»bilimland сайтынан 3-бет ДНҚ құрылымының моделі жөнінде анимация көрсетіліп, ДНҚ ны құрайтын бөліктерді талдау жүргізуде оқушылардың биологиядан алған білімдеріне сүйену. Іс-әрекет түрі: сыныппен жұмыс Бағалау: мұғалімнің кері байланысы | ||||||||||||
2 минут 10 минут 8 минут 5 минут 8 минут | Жаңа сабақты түсіндіру Жаңа сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаты таныстырылады Мұғалім оқушыларды 3 топқа бөліп, зерттеу жұмысын ұйымдастырады 1-топ: ДНҚ құрылысы 2-топ: РНҚ құрылысы 3 –топ: Генетикалық код Оқушылар зерттеуі барысында биология пәні мұғалімі оқушыларға қолдау көрсетеді, кейбір сұрақтарына түсіндірме жасайды Ой бөлісу кезеңі Әрбір топ өзі зерттеген тақырыбымен 2 минут бойында таныстырылым жасайды Мұғалімнің қорытынды сөзі: ДНҚ мен РНҚ құрылымындағы айырмашылықтар жөніндегі сұрақ қояды. Генетикалық код жөніндегі түсініктерін бағалау үшін Бір глицин амин қышқылын кодтайтын триплеттерді кестеден анықтайды Биология пәні мұғалімі: Мұғалім қорытындылап, қате ұғымдар айтылса дұрыстап, оқушылардың таныстырылымын толықтырады Білімді қолдану кезеңі Оқушылар ДНҚ құрылымы мен оның амин қышқылдарын қалай кодтайтынына тапсырма орындайды Іс әрекет түрі: Жұптық жұмыс Бағалау: өзара бағалау жұмыстарын салыстыру арқылы | Перзентация слайды 1-қосымша Презентация слайды 2-қосымша | |||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Оқушылар орындаған тапсырмасы бойынша рефлексия жасайды | ||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай Тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Дифференциация – тапсырмалар жайдан күрделіге қарай беріледі. Қабілет бойынша оқушыларға мұғалім тарапынан, қабілеті жоғары оқушылар тарапынан қолдау көрсетіледі. Психо -физиологиялық тұрғыдан оқушыларға тапсырмалар визуалдылыққа,аудиалға, кинестетик тактилді сипап сезу тапсырмалары (практикалық жұмыс) ұйымдастырылады | Бағалау критерийлері бойынша өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысы | Кабинеттегі жарықтың түсуін қадағалау, оқушылардың партада дұрыс отыруын ескерту, бөлменің ауасын желдету | |||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?