Нәруыз денатурациясы мен сапалық реакциялары. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4A Құрамында азот бар органикалық қосылыстар. Гетероциклдік қосылыстар. Нуклеинқышқылдары

Мектеп: Шымкент ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Нәруыз денатурациясы мен сапалық реакциялары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

нәруыздардың денатурациясын және сапалық реакцияларын білу;

 Сабақмақсаттары

  • Ақуыздың денатурациялану ұғымын түсіндіру
  • Денатурацияның түрлерін: қайтымды, қайтымсыз ажырату
  • Денатурацияға мысал келтіру
  • Ақуыздың құрамындағы пептидтік байланысты, күкіртті бар амин қышқылдарын, ароматтық радикалдары амин қышқылдарына сапалық түсті реакциялар жүргізіп зерттеу

 Бағалау критерийлері

  • Денатурация ұғымына анықтама береді
  • Денатурацияға ұшырау жағдайларын анықтайды
  • Денатурацияға мысал келтіреді
  • Денатурацияны тәжірибе арқылы зерттейді

 Тілдік мақсаттар

 

Ақуыз денатурациясы ұғымын сипаттап түсіндіреді

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Ынтымақтастықты топтық бірлескен жұмыс арқылы дарыту

 Пәнаралық байланыстар

Биология- тірі ағзалардағы биологиялық сұйықтықтардың денатурациясы

 АКТ қолдану дағдылары

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdar4-5беттегі денатурация ұғымына тапсырма

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdardyng-qurylymdary 5-беттегі тапсырма

Бастапқы білім

Ақуыз гидролизі

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен сәлемдесіп, жағымды психологиялқ ортаны қалыптастыру

Алдыңғы білімді белсендендіру сәті:

5-беттегі тапсырманы мұғалім оқушылармен талқылайды

Іс-әрекет түрі: сыныппен жұмыс

Бағалау: мұғалімнің кері байланысы

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdardyng-qurylymdary

2 минут

5 минут

3 минут

8 минут

4 минут

10 минут

Оқушылардың білімін актуализациялау кезеңі.

Ой қозғау:

Мұғалім сұрақ қояды:

Ақуыздардың түсті реаацияларын білудің қандай практикалық маңызы бар?

Күтілетін жауап:Биологиялық сұйықтықтар мен ерітінділерде ақуыздың болуын дәлелдеу үшін, сонымен қатар әр түрлі табиғи ақуыздардың аминқышқыл құрамын анықтау үшін түсті реакциялар қолданылады. Олар ақуыздарды, олардың құрамындағы аминқышқылдарын сапалы және сандық талдау үшін қолданылады.

Оқушылар ақуыз денатурациясы мәтінін оқып танысады.

Іс әрекет түрі: жұптық талдау

Бағалау: мұғалімнің кері байланысы

Алынған білімді практикада қолдану үшін https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdar4-5беттегі денатурация ұғымына тапсырманы орындайды. Тапсырманы мұғалім сыныппен талқылап орындауды ұйымдастырады.

Оқушыларды 6 топқа бөліп, практикалық жұмыстың нұсқаулығын тарату. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап, қажет топтарға қолдау көрсетеді

1-топ: Биуерт реакциясы

2-топ: Цистеин реакциясы

3-топ: Ксантопротеин реакциясы

4-топ: қыздырғандағы денатурация

5-топ:күкірт қышқылымен денатурация

6-топ:ауыр металл тұзымен (мыс (ІІ) сульфаты ерітіндісі) денатурация

Оқушылар жұмыстарын жасап болып әр топ өз жұмысын 2 минут қана уақыт ішінде таныстырады

Бағалау: өзара бағалауды топ оқушылары жүргізеді, өз жұмысы бойынша қорытынды жасайды

Білімді қолдануға жазбаша тапсырма беріледі

1-қосымша

2-қосымша

3-қосымша

4-қосымша

Сабақтың соңы

3 минут

Оқушылар рефлексия орындаған тапсырмасы бойынша рефлексия жасайды

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай

Тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация – тапсырмалар жайдан күрделіге қарай беріледі. Қабілет бойынша оқушыларға мұғалім тарапынан, қабілеті жоғары оқушылар тарапынан қолдау көрсетіледі. Психо -физиологиялық тұрғыдан оқушыларға тапсырмалар визуалдылыққа,аудиалға, кинестетик тактилді сипап сезу тапсырмалары (практикалық жұмыс) ұйымдастырылады

Бағалау критерийлері бойынша өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысы

(ҚБ)мыс (II) сульфаты, сілті, күкірт қышқылы және қорғасын ацетатының ертінділері улы. Жұмыс істеген кезде арнайы қолғап пен көзілдірік кию керек.

Концентрленген азот қышқылымен реакцияны тартпа шкафта орындау қажет.

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?