Полипептидтер құрылымын анықтау. Практикалық жұмыс №1 «Денатурация және ақуыздардың түсті реакциялары». Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2B Тірі ағза химиясы | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Полипептидтер құрылымын анықтау. Практикалық жұмыс №1 «Денатурация және ақуыздардың түсті реакциялары» | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.5.1.24 гидролиз реакциясы негізінде полипептидтердің құрамын анықтау; | ||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар біледі: гидролиз реакциясы мәліметтері бойынша полипептидтердің құрамын анықтайды; Көпшілік оқушылар біледі: Түсті реакциялардың көмегімен кейбір ақуыздарды анықтай алады. Кейбір оқушылар біледі: нәруыздардың екінші және үшінші реттік құрылымдарына жауапты байланыстарды біледі | ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік мақсаттары | Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Ақуыздардың көбісі ………………көмегімен анықталады. Оларға ксантопротеиндік реакция және биуреттік реакция жатады. Ксантопротеиндік реакция – зерттелетін затқа ...........................қосқанда сары түсті тұнбаның түзілуі ақуыздың бар болғанын білдіреді. Биурет реакциясы – зерттелетін заттарды натрий немесе калий гидроксидтерімен, мыс (II) сульфатымен өңдегенде, ……….. түсті болса, онда ол зат ақуыз құрайды. | ||||||
Құндылықтардыдарыту | Ұлттық интеллектісі, еңбеккорлық, тәртібі, сөйлеу мәдениеті, тыңдау мәдениетті | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, видеоматериал | ||||||
Бастапқы білім | 9.4.3.27 -нәруыздағыα- аминқышқылдар арасында пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру; 9.4.3.28 -нәруыз денатурациясының реакциясын зерттеу; 9.4.3.29 -нәруыздың биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру; | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу Стартер Төменде көрсетілген дипептид, қышқыл қатысында қыздырылған кезде бір аминқышқыл түзіледі Аминқышқылының құрылымын сызыңыз. | ||||||
Сабақтың ортасы | Протеиндер ас қорыту кезінде бөлінеді. Ас қорыту аминқышқылдарының түзілуіне белоктардың гидролизін қамтиды. Төменде берілген реакция орын алады. Пептидтер өздерін құраушы аминқышқылдарына - гидролиз арқылы бөлінеді. Қандай аминқышқылдары түзіледі? 1-СҰРАҚ Химик ақуызға талдау жасап, оның құрамына кіретін аминқышқылдарының тізбегін тапқысы келеді. Ол ақуызды жартылай гидролиздейді. Өнімдер арасында екі пептид бар, оны А және В деп атайды. А және В екеуінде сегіз амин қышқылы бар. Ол пептид А-ны гидролизге жібереді. Гидролиз өнімдеріне тек бес түрлі трипептид кіреді. Бұл трипептидтер: gly – ser – ser lys – ala – lys ser – lys – ala ser – ser – lys ser – ser – ser Пептид А аминқышқылдарының тізбегін анықтап айтыңыз. 2-СҰРАҚ Ғалым инсулиннің құрылымын ішінара α және β- гидролиздеу арқылы зерттейді. тізбектерді шығарып, содан кейін тізбектің қысқа ұзындықтарын талдаңыз. Бірі тізбектің қысқа ұзындықтары X, біріктірілген жеті амин қышқылының қалдықтарынан тұрады пептидті байланыстар. Х-тің одан әрі гидролизі арқылы тек бес түрлі трипептид алуға болады. Бұл трипептидтер: arg-glu-gly tyr-phe-phe gly-arg-glu phe-phe-gly phe-gly-arg Х аминқышқылдарының реттілігі қандай? | A good general video introduction to this topic: http://www.youtube.com/watch?v=PYH63o10iTE&feature=fvsr Useful information at: http://www.chemguide.co.uk/organicprops/aminoacids/proteinstruct.html#top An experiment sheet and learner material at: https://www.nature.com/scitable/topicpage/protein-structure-14122136/ | |||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс Сабақтың соңында оқушылар өздерінің алған білімдері туралы ойланады: - Не үйренді - Не түсініксіз қалды - Не істеу керек Мүмкіндігінше оқушылар белгілі бір критерийлерді қолдана отырып, өзінің жеке жұмысын және сыныптастарының жұмысын бағалай алады. | ||||||
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ал аотырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданылаалады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерініңтармақтары | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||
Жалпы баға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?