Пептидтік байланыс. Ақуыздардың түзілуі. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.2В Химия және өмір

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: 

Cынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Пептидтік байланыс. Ақуыздардың түзілуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.5.1.12–α-аминқышқылдарынан ақуызды алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілетінін түсіну;

11.5.1.13 - ақуыз гидролиз реакция теңдеулерін құру.

 Сабақ мақсаттары

  • α-аминқышқылдарынан ақуызды алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілетінін сипаттау;
  • ақуыздың гидролиз реакция теңдеулерін жазу;

Жетістік

 критерийлері

  • α- аминқышқылдарынан ақуыз молекуласында пептидтік байланыстың түзілетінін сипаттай алады;
  • ақуыздың гидролиз реакция теңдеулерін жазады;

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика және терминология

Үшінші реттік құрылым

 

нәруыз, пептид, гидролиздейді, гидролиз, спираль, спиральдар, ферменттер, ингибидрлеуші әрекет, ингибитор

 

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Нәруыз (үшінші реттік құрылым) үлгісі ... шартталған.

 

Тартылған әрекетер ...

 

Бұл өзара әрекеттердің нәтижесі ... болып табылады.

Мұнымен не айтқыңыз келеді?

 

Мен мүлде түсінбей отырмын ...

 

Түсіндіре аласыз ба ...?

 

Құндылықтарды дамыту

Құндылықтар (ынтымақтастық, академиялық адалдық) топтық және жұптық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады

Пәнаралық байланыстар

Биология, медицина

АКТ қолдану дағдылары

PowerPoint

Бастапқы білім

Оқушылар спирттердің тотығу өнімдері туралы білімді бұрыннан біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу, сабаққа әзірлігін тексеру

Ой шақыру

Төмендегі берілген дипептид қышқыл ортада қыздырылған кезде бір амин қышқылы түзіледі (1-слайд)

Түзілген аминқышқылының құрылымын салыңыз

Сабақтың ортасы

Пептидтік байланыс (2-слайд)

  • Ақуыз- – бұл α – амин қышқылдарынан түзілген күрделі үлкен молекулалы табиғи қосылыстар.
  • α – амин қышқылдарының қалдықтары өзара пептидтік байланыс (амидті байланыстар - NH – CO -) арқылы жалғасады

Пептидтік байланыстың молекулалық сызбанұсқасы

(3-4слайд)

  • Бір амин қышқылының карбоксилімен келесі амин қышқылының амин тобымен әрекеттесуі нәтижесінде пептидті байланыстар түзіледі
  • Амин тобындағы (H) сутек атомы мен карбон қышқылындағы (OH) гидроксил тобы қосылып, нәтижесінде (H2O) су бөлінеді

1-тапсырма (5-слайд)

2-тапсырма (6-слайд)

Ақуыз ас қорыту процесі кезінде ыдырайды.

Ақуыз молекуласы гидролизденіп, аминқышқылдары түзіледі. (7-слайд)

Сілті немесе қышқыл ерітінділерімен қосып қыздырғанда,

ақуыз гидролизденіп, α – амин қышқылдарын түзеді.

3-тапсырма (9-10-11слайд)

Қандай аминқышқылдары түзіледі?

4-тапсырма (12слайд)

Төменде берілген пептидтік тізбекті тұз қышқылымен қосып қыздырғанда,түзілетін өнім құрылымын салыңыз.

Жақсы жалпы бейне материал бұл тақырыпқа кіріспе бола алады:

http://www.youtube.com/watch?v=PYH63o10iTE&feature=fvsr

Пайдалы ақпарат мына сілтеме бойынша:

http://www.chemguide.co.uk/organicprops/aminoacids/proteinstruct.html#top

Эксперименттік және оқу материалы:

http://www.pearsonschoolsandfecolleges.co.uk/AssetsLibrary/SECTORS/Secondary/PDFs/OCR_AS_Bio_TS_CD_WS.pdf

https://www.nature.com/scitable/topicpage/protein-structure-14122136/

Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үйге тапсырма:

Мүмкіндігінше, оқушылар белгілі бір критерийлерді қолдана отырып, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалай алады

Саралау –оқушыларғақалай көбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация тапсырма бойынша, нәтиже бойынша, жеке қолдау арқылы, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып оқу материалдары мен ресурстарын таңдау арқылы болуы мүмкін (Гарднердің бірнеше интеллект теориясы).

Дифференциацияны сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады, бұл уақытты басқаруды ескереді.

Ой талқылар кезінде жауап беруіне;

Жұптық, топтық жұмыстарды бағалау кезінде

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы.

партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?