Амин қышқылдарының физикалық және химиялық қасиеттері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Chemistry.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3A Аминдер және амин қышқылдары.

Мектеп:

Күні:

Мұғалім аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Амин қышқылдарының физикалық және химиялық қасиеттері (2 сабақ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.5.1.5 галогеналкандардан аминдер түзілудің нуклеофильді орынбасу реакциясы механизімін және нитрилдердің тотықсыздануын сипаттайды

Сабақ мақсаттары

Оқушылар біледі:

  • Аминдердің галогеналкандардан алынатынын біледі
  • Аминдерді алудың нуклеофильді орынбасу механизмін біледі
  • Нитрилдердің тотықсыздену нәтижесінде аминдерді алу реакция теңдеуін жаза алады

Жетістік критерийлері

Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер

Нуклеофильді орынбасу механизімін жаза алады

Нитрилдердің тотықсыздану реакциясын жаза алады

 Тілдік мақсаттар

Пәннің сөздік қорлары және терминологиясы:

Нуклеофильді орынбасу

Құндылықтарды дамыту

Бұл сабақ оқушыларды денсаулығына ұқыпты қарауға тәрбиелейді

Пәнаралық байланыстар

Биология 8.4.1.3 ақуыздардың биологиялық қызметі мен қасиеттерін сипаттау

АКТ қолдану дағдылары

Мұғалім сабақ тақырыбын түсіндіру үшін презентация және видео матриалдарды қолданады.

Бастапқы білім

9.4.3.2 Көмірсутектер және оның туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, амин қышқылдары классификациясы білу

11.5.1.4 Аммиак, амин және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру

11.4.2.11 Химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазу

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

1-3 мин

Оқушылардың зейінін шоғырландыру.

Нуклеофиль дегеніміз не?

Tеория• галогендер көміртекке қарағанда галогендердің электртерістілігі жоғары

• электртерістілік – бұл ковалентті байланыстағы ортақ жұп электронды өзіне тарту қабілеті

• C-X байланысы полярланады

• сондықтан көміртегіге нуклеофиль шабуыл жасай алады

• нуклеофиль «оң полюсті жақсы көреді

НУКЛЕОФИЛЬ ЭЛЕКТРОН ЖҰП ДОНОР

• кемінде бір бос жұп электрон болу керек

• теріс зарядты болу шарт емес

• оң зарядты көміртекті өзіне оңай тартады

• OH¯, CN¯, NH3 және H2O мысал бола алады (су полярлы

3-5 слайд.

4-5 мин

Сабақтың мақсаттарын қою.

нуклеофиль өзінің бос жұп электронын жаңа байланыс түзуге жұмсайды

көміртегінің сырқы қабатына тек 8 электрон сиятындықтан галоген ығыстырылып шығарылады

нәтижесінде нуклеофилдің шабуылынан кейін орынбасу жүреді

сондықтан бұл механизмді - НУКЛЕОФИЛЬДІ ОРЫНБАСУ деп аталады

6-7 слайдтар.

Сабақтың ортасы

6-23 мин

НУКЛЕОФИЛЬДІ ОРЫНБАСУ МЕХАНИЗМІ

нуклеофиль өзінің бос жұп электронын жаңа байланыс түзуге жұмсайды

көміртегінің сырқы қабатына тек 8 электрон сиятындықтан галоген ығыстырылып шығарылады

нәтижесінде нуклеофилдің шабуылынан кейін орынбасу жүреді

сондықтан бұл механизмді - NНУКЛЕОФИЛЬДІ ОРЫНБАСУ деп аталады

РеагентAммиактың сулы/спирттегі ерітіндісі (АРТЫҚ мөлшерде)

ӨнімAмин

НуклеофильAммиак (NH3)

Теңдеу C2H5Br + 2NH3 (су/спирт) ——> C2H5NH2 + NH4Br

(i) C2H5Br + NH3 (су/спирт) ——> C2H5NH2 + HBr

(ii) HBr + NH3 (су/спирт) ——> NH4Br

Нитрилдердің тотықсыздануы

РеагентНитрил және сутегі газы

Катализатор Никель

ӨнімAмин

Теңдеу C2H5CN + 4[H] ———> C2H5CH2NH2

Реагенттер: глицин, NaOH, фенолфталейн, HCl, метилоранж.

Зертханалық құрылғылар: сынауыққа арналған тұрғы, 2 сынауық, 2 пипетка.

https://bilimland.kz/en/courses/mobile-school-subjects/chemistry/upper-secondary/19-organic-nitrogen-compounds-amines-amino-acids-peptides-and-proteins/lesson/19-04-amphoteric-properties-of-amino-acids

24-33 мин

Тапсырма

  • 1. Екіншілік галогеналканды калий цианидімен молекулалық реакциясын жазыңыз.

2. Осы реакцияның механизмін жазыңыз және анықтаңыз.

Жұмыс парағы

34-35 мин

Талқылау

Жауапты қараңыз және өзіңізді бағалаңыз.

7-8 слайдтар.

Сабақтың соңы

36-38 мин

Белгілеу

Оқушылар өздерінің ойларын түсіндіріп беру үшін тез белгілеуге суреттеп береді.

39-40 мин

Үй тапсырмасы

Үй жұмысын орындауды ұмытпаңыз.

17 слайд.

Roger Norris, Lawrie Ryan and David Acaster, Cambridge International AS and A Level Chemistry Coursebook кітаптың 392 беттегі 2 тапсырманың а, b

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?