Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
11.1 B Карбонилді қосылыстар | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің А.Ә.Т: | |||
Сыныбы: 11 | Қатысушылар саны: | Қатысушылар саны: | ||
Тақырыбы: | Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері | |||
Оқу мақсаты: | 11.4.2.11 Майлардың құрамы мен құрылысын, қасиеттерін және іс жүзінде қолданылуын білу. | |||
Сабақтың мақсаты: | Майлардың физикалық және химиялық қасиеттерін зерттейді. | |||
Тілдік мақсат:
| Оқушылар: Олар тиесілі болатын жалпы өнімдер, топтар атауының тізілімін анықтайды, сондай-ақ тамақтану тұрғысынан топқа кіретін әр өнімнің үлесін бағалай алатын болады. Пәндік лексика және терминология: Диета, пропорциялар, белоктар, майлар, көмірсулар, органикалық қосылыстар, өнім топтары, пайызда, бағалау Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер X тағам өніміне Y қатысты. Барлығы /ең / кейбір менің сүйікті астарым X тобына жатады. Менің диетамның (кеше) N% майлар/көмірсулар/белоктар тобына жатады деп санаймын. Мен Х тобындағылардан ешқайсысын ұнатпаймын. | |||
Бағалау критерийі | -майлардың қасиеттерін сипаттайды; -майлардың гидролиз өнімін дұрыс болжайды; -айналымдарды жүзеге асырады; -дұрыс есептеулер жүргізеді. | |||
Алғашқы білім: | 9.1В Көміртегі қосылыстары 10.3А Органикалық химияға кіріспе 10.3B Көмірсутектер 10.3А Спирттер және органикалық қышқылдар 10.4В Синтетиткалық полимерлер | |||
Құндылықтармен байланыс | Бір-біріне деген құрмет, адалдық, өмір бойы оқу құндылықтары. | |||
Жоспар | ||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | ||
1- 2 мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Сабақтың тақырыбын анықтау, оқу мақсатымен таныстыру | Слайд №1-2 | ||
3 -18 мин 19-26 мин 27-37 мин | Оқушыларды жұпқа немесе топқа бөлу. Тапсырма №1 «Кубизм» стратегиясы Кубикті лақтыру арқылы әр топ тапсырмаларды анықтайды. Кубиктің алты қырында 6 тапсырмалар жазылған. 1-топ Ассоциация (жіктеу) 2-топ Сипаттау 3-топ Талдау (химиялық қасиеттері) 4-топ Дәлелдеу 5-топ Салыстыру (Венн диаграммасы) 6-топ Ұсыну (қолдану) 1). Ассоциация.2) Сипаттау Майлардың физикалық қасиеттеріне тоқталу. 3) Талдау (химиялық қасиеттері) Гидролизденуі Сабындану реакциясы Гидрленуі 4). Дәлелдеу.Карл Шееле зәйтүн майынан «май қантын» - тәтті зат алды, 1779 жылы майда глицирин бар екені анықталды, 1808 жылы М.Шеврель май құрамын анықтады, 1854 жылы М.Бертло майды синтездеді.CH2 – OH HO – OC – R CH2 – O – OC – RCH – OH + HO – OC – R CH – O – OC – R + 3H2OCH2 – OH HO – OC – R CH2 – O – OC – R Майларды жануарлармен мен өсімдіктерден алады. Тиімсіз болғандықтан, майлар синтездік жолмен алынады. 5) Салыстыру (Венн диаграммасы)Карбон қышқылы мен майды салыстыру6) Ұсыныс (қолданылуы) Мұғалімнің оқушы жауаптарын қорытындылауы. Тапсырма №2 1.Төмендегі айналымды жүзеге асырыңыз: Үшолеат -------- үшстеарат ---------стеарин қышқылы │ глицерин --------- мыс (ІІ) глицераты 2.Массасы 26,52г сұйық майды (глицерин үшолеатын) қатты майға айналдыру үшін өнеркәсіптік шығыны 10% болса, сутектің қандай көлемі (қ.ж.) жұмсалады? (2,24м3) 3.Құрамындағы стеарин қышқылы үшглицеридінің массалық үлесі 0,8-ге тең майдың 1,5 тоннасына натрий гидроксидімен әсер етіп, құрамында натрий стеаратының массалық үлесі 0,7-ге тең болатын сабынның неше тоннасын алуға болады? (1,77т) | Кубиктер, таратпа материалдар Слайд №3-7 | ||
38-40 мин | Үйге тапсырма: Рефлексия | Слайд №10 |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?