Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақтың жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1 B Карбонилді қосылыстар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.2.11 Майлардың құрамы мен құрылысын білу

 Сабақ мақсаттары

  • майлардың құрамын, құрылымын сипаттай білу;
  • майлардың физикалық қасиеттерін түсіндіре алу;
  • майлардың химиялық қасиеттерін көрсететін химиялық реакциялардың теңдеулерін құра алу;
  • майларды практикалық қолдану мысалдарын ұсына алу.

Бағалау критерийлері

  • майлардың құрамын, құрылымын сипаттай білу;
  • майлардың физикалық қасиеттерін түсіндіре алу;
  • майлардың химиялық қасиеттерін көрсететін химиялық реакциялардың теңдеулерін құра алу;
  • майларды практикалық қолдану мысалдарын ұсына алу.

 Тілдік мақсаттар

 

Майлардың құрамын, құрылымы мен қасиеттерін ауызша және жазбаша сипаттаңыз.

Пәндік лексика мен терминология:

Эстер, триглицерид, жануар, өсімдік, сұйық, қатты, стеарин, пальмит, майлы, олеин, линол, линолен

Диалог пен жазу үшін пайдалы өрнектер:

Майлар - эфирлер… және….

Жануарлардың майларында негізінен ... ... болады және ... заттар болып табылады. Өсімдік майлары, ... деп жиі аталады, құрамында карбон қышқылдарының ... глицеридтері бар.

Майлар (емес) ... ериді

Майлар ... байланыстырады

Пәнаралық байланыстар

Биология

Бастапқы білім

Спирттер, карбон қышқылдары, көмірсутектер.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

1 мин

2-5 мин

6-7 мин

Амандасу

(W) Сабақтың тақырыбын анықтау.

Слайдта суреттерді көрсетіп, содан кейін бос орынмен мәтінді оқыңыз.

Адамдар табиғи объектілерден май шығаруды және оны күнделікті өмірде пайдалануды ежелден үйренді. Қарабайыр шамдарда жағылған май, қарабайыр адамдардың үңгірлерін жарықтандырды, майлар кемелер ұшырылған жүгірушілерді майлау үшін пайдаланылды. Май - біздің тағамның негізгі көзі.

Майлар табиғатта кең таралған. Көмірсулар мен ақуыздармен қатар олар барлық жануарлар мен өсімдік организмдерінің бөлігі болып табылады және біздің тағамымыздың негізгі бөліктерін құрайды.

Біз қандай байланыстар туралы айтып отырмыз?

Бүгінгі сабақтың тақырыбын елестетіп көріңіз.

(W) Сабақтың тақырыбын, мақсатын және күтілетін нәтижелерін ұсыну.

Слайд 1-2

Слайд 3-5

Ортасы

8-12 мин

13-15 мин

16-20 мин

21-27 минут

28-33 минут

34-42 минут

(W) Майлардың анықтамасымен және майлардың жалпы құрылымы мен құрамымен таныстыру.

(P) Оқушылар майлардың физикалық қасиеттерін зерттейді және алынған ақпаратты жұпта талқылайды.

(f) (I) Тапсырмаларды өз бетінше орындау. Оқушылар 1-3 тапсырмаларын орындайды. Тапсырманы орындағаннан кейін тапсырмалар дескрипторлары бойынша өзара бағалау жүзеге асырылады. Әр тапсырманы тексергеннен кейін оқушы мұғалімге түрлі – түсті карталар арқылы сигнал береді: Жасыл – орындалудың жоғары пайызы; сары – аздап қиындықтар бар; қызыл-мұғалімнің көмегі қажет.

(I) (G) Майлардың химиялық қасиеттері. Жигсо әдісі бойынша ақпаратты зерттеу:

Оқушылар әртүрлі ақпараты бар түрлі-түсті парақтарды алады. Олар Ақпаратты 1 минут ішінде жеке зерттейді. Содан кейін мұғалімнің сигналы бойынша бірдей материалдары бар оқушылар топтар құрып, 1 минут ішінде білімдерін талқылайды. Мұғалімнің келесі сигналы бойынша студенттер ақпараттық парақтың түсі бойынша топтар құрады және 4 минут ішінде топ ішінде бір-бірімен ақпарат алмасады.

(f) (I) Тапсырмаларды өз бетінше орындау. Оқушылар 4-тапсырманы орындайды. Тапсырманы орындағаннан кейін тапсырмалар дескрипторлары бойынша өзара бағалау жүзеге асырылады. Әр тапсырманы тексергеннен кейін оқушы мұғалімге түрлі – түсті карталар арқылы сигнал береді: Жасыл – орындалудың жоғары пайызы; сары – аздап қиындықтар бар; қызыл-мұғалімнің көмегі қажет.

(P) Оқушылар жұппен нақты мысалдарды келтіре отырып (тамақ өнеркәсібі, фармацевтика, сабын және косметикалық бұйымдар өндірісі, майлау материалдары өндірісі, майлардың биологиялық рөлі) майларды практикалық қолдану бойынша SWOT талдау кестесін толтырады.

Слайд 6-10

Ақпараттық парақ

Тапсырмалар парағы

Ақпараттық парақ

Тапсырмалар парағы

Соңы

43-45 мин

(f) (I) Рефлексия.

Оқушылар рефлексия парағын жеке толтырады.

Рефлексия парағы

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?