Этерификация реакциясы. Күрделі эфирлер және сабындар. Қолданылуы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

11.1В Карбонильді қосылыстар. (21 сағат)

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Этерификация реакциясы. Күрделі эфирлер және сабындар. Қолданылуы.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.2.10 карбон қышқылдарының, күрделі эфирлер, сабындар, синтетикалық жуғыш заттардың қолдану облыстарын атау

 Сабақтың

  мақсаттары

карбон қышқылдарының, күрделі эфирлердің, сабындардың, синтетикалық жуғыш заттардың қолдану салаларын атаңыз

- қолдану аясын осы заттардың қасиеттерімен байланыстырады

 Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетті, егер:

- карбон қышқылдарының, күрделі эфирлердің, сабындардың, синтетикалық жуғыш заттардың қолдану салаларын атайды

 Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика және терминология:

Этерификация реакциясы, СЖЗ, сабын құрамы, күрделі эфирлер.

Диалог пен жазуға арналған сөздердің пайдалы жинағы:

Этерификация реакциясы - бұл карбон қышқылдарының  ________________ -мен сусорғыш заттар(мысалы, H2SO4 конц.) катализаторлар қатысында әрекеттесуі, нәтижесінде _____________ түзіледі.

Сабын құрамына қышқылдардың ___________, _____________ тұздары кіреді. Сабын суда ерігіштігі оның құрамындағы _________________катионның болуымен байланысты.

Этан қышқылы

Этановая кислота

Ethanoic acid

Әлсіз қышқыл ретіндегі реакциясы (әрекеті)

Действует как слабая кислота

Action as a weak acid

Этерификация: күрделі эфирлерді қолдану

Этерификация: применение сложных эфиров

Esterification: uses of esters

 Құндылықтарды дарыту

 

Жұппен жұмыс жасағанда өзіңізді және басқаларды құрметтеу.

Бір бірін бағалау барысында ашықтық және академиялық шындықты сақтау.

Қоршаған ортаға қамқорлық жасау және тұрақты дамуға ұмтылу.

Өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыс

Химия/биология

АКТ құзыреттілігін қолдану

 Осыған дейін

 меңгерілген білім

11.1В Карбонилді қосылыстар

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері

Дереккөздер

Білімді жаңарту

5 мин

Қолайлы психологиялық орта орнату

Негізгі білім мен дағдыларды жаңарту

1.Өткен сабақта біз органикалық заттардың қандай класын кездестірдік? Мысалдар келтіріңіз

Сабақтың тақырыбы бойынша шығу: Жюль Верннің «Капитан Гранттың балалары» романының кейіпкерлері өздері атқан жабайы ламаның (гуанако) етіне тамақтанғалы тұрған кезде, кенеттен бұл мүлдем жеуге жарамсыз болып шықты. «Мүмкін ол ұзақ уақыт өтірік айтқан шығар?» - деп сұрады олардың бірі бас қатырып. «Жоқ, өкінішке орай ол тым ұзаққа созылды! - деп жауап берді ғалым-географ Паганель - Гуанако еті тыныштық кезінде жануарды өлтірген кезде ғана дәмді болады, бірақ егер сіз оны ұзақ уақыт ауласаңыз және жануар ұзақ жүгірсе, онда оның еті жеуге жарамсыз ». Паганель өзі сипаттаған құбылыстың себебін түсіндіре алуы екіталай. Бірақ бүгінде мұны істеу қиын емес. Бұл фактіні қалай түсіндіруге болады?

Сабақтың тақырыбы. Сабақтың мақсатын айқындау.

bilimland бейнедерегінен көрініс «Қолданылуы».

Оқушылар талқылап, жауаптарын ұсынады.

Презентация

https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/11-klass/myla-i-sinteticheskie-moyushie-sredstva?mid=fd934ca5-9d59-11e9-be78-49d30a05e051

https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/11-klass/myla-i-sinteticheskie-moyushie-sredstva?mid=fd934ca2-9d59-11e9-be78-49d30a05e051

Түсіну

(Қызметтің жаңа тұжырымдамалары мен әдістерін қалыптастыру)

17 мин

16 минут

2 минут

 (D) Үш шығармашылық топқа бөлу (оқушыларға сабын, парфюмерия, сірке қышқылы бейнеленген суреттер беріледі (1-қосымша), олар оларды анықтайды және үш топқа бөлінеді).

  Әр топ алдында ақпараттық және зерттеушілік сипаттағы әртүрлі міндеттер тұрады, оны шеше отырып, сіз өзіңіздің тобыңыздың жұмыс визиткасын рәсімдеуіңіз керек, қағаз бетінде (постерде) өз жұмысыңыздың презентациясын жасауыңыз керек.

 Постермен жұмыс жасау барысында сіз химия кабинетінің кітапханасын, оқулықтарды, интернет-ресурстарды пайдалана аласыз.

 1 топ (сабынның суретімен) 2-қосымша

 Сабын, синтетикалық жуғыш заттарды қолдану.

 Дескрипторлар:

  Сұйық және қатты сабындарды салыстыру (химиялық құрамы, және бірнеше сабын сынамаларының рН-ын тексеру үшін сенсорды қолдану).

  Сабынның жуу әрекетін түсіндіріңіз

 Of Дәретхана мен кір сабынының негізгі қасиеттерін көрсетіңіз

  Синтетикалық жуғыш заттарды қолдану қажеттілігін түсіндіреді. Олардың артықшылықтары мен кемшіліктері. Судың кермектігі.

  Сабын мен SMS қолдануға байланысты экологиялық проблемаларды сипаттаңыз.

 2 топ (әруақтар бейнесімен) 3-қосымша

 Эфирлерді қолдану

 Дескрипторлар:

  Эфирлердің флора мен фаунадағы рөлімен таныстыру

  Эфирлерді тамақ өнеркәсібінде, парфюмерияда, әртүрлі заттар өндірісінде қолдануды ұсыну.

  Қалған екі топқа өз тақырыбыңыз бойынша екі қызықты сұрақ құрастырыңыз

 3 топ (карбон қышқылы бейнеленген). 4-қосымша

 Карбон қышқылдарының қолданылуы

 Дескрипторлар:

  Карбон қышқылдарының флора мен фаунадағы рөлін көрсетіңіз.

  Карбон қышқылдарының тамақ өнеркәсібінде, әртүрлі заттар өндірісінде қолданылуын ұсыну.

  Қалған екі топқа өз тақырыбыңыз бойынша екі қызықты сұрақ құрастырыңыз

 

 Жұмыс соңында постер қорғалады.

 

(A) Әр топ екі басқа топты бағалайды.

Презентация

Приложение 1

Приложение 2

Датчик рН, сынауықтар, дист су, сабын үлгілері

Қосымша 3

Қосымша 4

5 мин

Рефлексия

Әр топқа карбон қышқылдарын, күрделі эфирлерді, сабындарды және синтетикалық жуғыш заттарды қолдану туралы синквин құрастыру тапсырмасы беріледі.

1 жол - синквиннің негізгі тақырыбын білдіретін бір зат есім.

2-жол - негізгі ойды білдіретін екі сын есім.

3-жол - тақырып шеңберіндегі әрекеттерді сипаттайтын үш етістік.

4 жол - белгілі бір мағынаны білдіретін сөз тіркесі.

5-жол - зат есім түріндегі қорытынды (бірінші сөзбен ассоциация).

Мұғалім сабақтың мақсаттарына оралады. Мақсатқа жетуді тексереді

Презентация

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

топтарға бөлу кезінде кеңесші рөлін орындай алатын (қажет болған жағдайда) оқушы болатындай топтардың құрамы таңдалады.

Сабақ барысында кеңейтілген пікірталас және сауалнама. Мұғалім жауаптар сапасында оқушы білімінің үлгерімін бағалайды.

Химия кабинетінде жұмыс істеу кезінде жалпы қауіпсіздік ережелерін сақтаңыз.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары нақты болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-ға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Саралау сабақта дұрыс орындалды ма?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?