Этерицикация реакция механизімі. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1В: Карбонильді қосылыстар | Мектеп: Павлодар НЗМ | |||||||||
Күні:. | Мұғалімнің аты-жөні: Оразбай А. | |||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Этерицикация реакция механизімі | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.9 Этерификация реакциясының механизмін сипаттау | |||||||||
Сабақ мақсаттары | - этерификация реакциясын реакциясы арықы күрделі эфир алу *күрделі эфирді алудың баламалы жолы қарастыру. - Карбон қышқылдардың этерификация реакция механизмін қарастыру. - этерификация реакция механизмін жүрілу сатылары анықтау. | |||||||||
Бағалау критерийлері | - этерификация реакциясын реакциясы арықы күрделі эфир алуды *күрделі эфирді алудың баламалы жолы салыстыру. - Карбон қышқылдардың этерификация реакция механизмін қарастырады. - этерификация реакция механизмін жүрілу сатылары анықтайды. | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Карбон қышқылдары мен күрделі эфирдің айырмашылығын көрсету Пәнге тән лексика мен терминология: карбонил, карбоксил, нуклеофиль электрофиль, біріншілік, екіншілік және үшіншілік спирт, карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, тепе тендік, тепе тендіктің ығысуы, сатылары Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Спирттер ..................... болып жіктеледі. Спирттерді IUPAC номенклатурасы бойынша атаған кезде, ОЛ жұрнағы қойылады, мысалы ................ Біріншілік спирттер реакциялық белсенділігі.................... Екіншілік спирттер реакциялық белсенділігі.......................... | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Бір бірін сыйлау/тыңдай білу; Өмір бойы білім алу; Әділдік (тапсырмаларды орындау және тексеру кезінде) | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология,(алькоголизм) | |||||||||
Бастапқы білім | 11.1C Байланыс 11.2A Органикалық химияға кіріспе 11.2D Тепе-теңдік | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 0-5 6-15 минут | Амандасу. Сәлеметсіздер ме? Қал жағдайларыңыз қалай? Бүгінгі сабағымыз тақырыбы реакция механизміне байланысты болмақ. (F) Этерификация реакциясы арқылы күрделі эфир алуды қайталау Тапсырма №1 1) Реакция өнімдерінде қандай ұқсастық бар екендігін анықта. (эфирдің түзілу) 2) Күрделі эфирлердің басқа қандай түрлерін білесіңдер? Тапсырма №2 (G) Карбон қышқыл туындыларының қасиеттеріне шолуыл білімдерін шоғырландыру. Карбон қышқылдың туындыларының реакциясы берілген.
Алынған өнімдерді атаңдар. Сабақ тақырыбын, оқу мақсаттарын айқындау: (слайд 3) |
Тапсырма парағы | ||||||||
Сабақтың ортасында 16-37 минут | Жаңа сабақтың тақырыбын және мақсаттарын ашу. (G) жұптық жұмыс. Оқушылар 6-8 минут бойы ақпараттық парақтарды оқиды. Қажетті ақпаратты жазып алып, жұппен талқылайды. күрделі эфирді алу жолы 1 карбон қышқыл + спирт күрделі эфир реагенттер: концентрлі күкірт қышылы жағдай: қыздыру, reflux теңдеу: R1COOH + R2OH R1COOR2 + H2O күрделі эфирді алу жолы 2 ацил хлор + спирт күрделі эфир жағдай: бөлме температурасы теңдеу: R1COCl + R2OH R1COOR2 + HCl күрделі эфирді алу жолы 3 қышқыл ангидриді + спирт күрделі эфир жағдай: жылы теңдеу: (R1CO)2O + R2OH R1COOR2 + R1COOH Спиртпен реакциясы Ацилхлоридтер алкогольге қатты әсер етеді. HCl ақ түтінін көруге болады: R1-COCl + R2-OH R1-COOR2 + HCl өнім - бұл эфир Механизм нуклеофильді қосыу-бөліну болып табылады: мысалы: Бекіту: Жаттығу тапсырмалары №2,3 Жаттығу 2 – карбон қышқыл және күрделі эфир Келесі реакциялар үшін теңдеулерді жазып, өнімдерді атаңыз: a)пропион қышқылының метанол мен әркеттесуі b)сірке қышқылының пропанол-2 мен әркеттесуі c)құмырысқа қышқылының пропанол-1 мен әркеттесуі d)бутан қышқылының бутанол-1 мен әркеттесуі Дискрипторлар:
Жаттығу 3 – ацилдеу/acylation Төменде екі заттың өзара әрекеттесу өнімдері берілген, бастапқы заттарды анықтап құрылысын сызыңдар. a)Метилэтаноат b)N-метил пропанамиді c)метилэтил пропаноат d)N-метил метанамиді e)аспири aspirin Дискрипторлар:
|
Ақпараттық парақ беріледі Ақпараттық парағы pDF форматта | ||||||||
Сабақтың соңы 38-40 | Сабақтың соңында студенттер мыналар туралы ойланады: - Олар не білген - Не түсініксіз қалды - Олар не істеуі керек Мүмкіндігінше студенттер белгілі бір критерийлер бойынша өздерінің және құрдастарының жұмысын бағалай алады |
| ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | G = топпен жұмыс I = жеке жұмыс E = оқушылар эксперименті T = мұғалімнің түсіндіруі D = мұғалім көрсетілімі f = қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік беретін тапсырма = қауіпсіздік техникасы бойынша кеңес | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?