Карбон қышқылдарының физикалық қасиеттері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім атауы: 11.1В Карбонильді қосылыстар | Мектеп: | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып : 11 |
| |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Карбон қышқылдарының физикалық қасиеттері | |||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.7 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттері мен алыну әдістерін түсіндіру | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін түсіндіру | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Пәнге тән лексика мен терминология: Карбоксил тобы, сутекті байланыс, димер, ерігіштік, балқу температурасы, қайнау температурасы Диалог және жазуға арналған пайдалы сөз оралымдары: Молекуладағы көміртек атом санының артуымен қышқылдардың ерігіштігі/қайнау температуралары кемиді/ Көміртек атомдарының саны бірдей болған кезде, нормальді құрылымдағы қышқылдар изомерлі қышқылдарға қарағанда жоғары температурада қайнайды Жұп көміртегі атом саны бар нормальді құрылымды қышқылдардың балқу температуралары тақ санды көрші қышқылдардың балқу температурасынан жоғары болады. | |||||||||||||||
Құндылықтар | Достастық, өзара сыйластық (топта жұмысты орындау) Өмір бойы оқыту | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика: заттардың агрегаттық күйлері, еру процессі | |||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | 11.4.2.1 альдегидтер, кетондар, карбон қышқылдарының функционалды топтарының құрылысын білу 11.4.2.2 IUPAC номенкатурасы бойынша карбон қышқылдарының құрылымдық формулаларын құрастыру | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері | Дереккөздер | ||||||||||||||
Сабақтың басы 8 минут 5 минут | Амандасу. Жоқ оқушыларды белгілеу Білімдерді жаңғарту: (Ж, Б) оқушыларға «Карбон қышқылдары» тақырыбы бойынша тест ұсынылады (қосымша 1) Дайын жауаптар бойынша бір бірін тексеру (оқушылар жұмыстарымен жұпта алмасады) (слайд 1) 1С 6D 2А 7B 3В 8C 4В 9A 5А 10B «Миға шабуыл» : ( слайд 2) сұрақ қойылады Бутан және изобутан қышқылдарының құрамы бірдей С4Н8О, бірақ қайнау температуралары әр түрлі екенін қалай түсіндіруге болады?
Оқушылар жұпта талқылайды, өз жауаптарын ұсынады және сабақ тақырыбы, оқу мақсаты мен сабақ мақсаттарына шығады (3-6 слайды) . оқу мақсаты бойынша бағалау критерийлерін ұсынады, мұғалім тек бағыттайды. | Ж- жеке жұмыс Жж – жұппен жұмыс Т топпен жұмыс С – сыныппен жұмыс М – объяснение учителямұғалімнің түсіндіруі Б бағалау PowerPoint | ||||||||||||||
(Т) оқушыларға заттардың құрамындағы бөлшектердің орналасу суреттері таратылады (қосымша 3),оқушылар агрегаттық күйлері бойынша топтарға бөлінеді 1 группа карбон қышқылдарының судағы ерігіштігі (ақпарат парақтары мен мүмкіндгінше ноутбуктермен жұмыс) Дескрипторлар:
2 топ карбон қышқылдарының балқу температуралары Дескрипторлар:
3 топ карбон қышқылдарының қайнау температуралары Дескрипторы:
(С, Б) постерлерді қорғау – әр бір топқа группе п 4 минут (қорғау кезінде мұғалім 7-9 слайдтарға оқушылардың назарларын аударады) (дескрипторлар арқылы топтарды бағалау сағат тілшісі бойынша жүзеге асырылады 1 топ кеінші топты, 2 топ - үшінші топты, 3 топ – 1 топты және әр топ өзінің сұрақтарына жауаптарды бағалайды). | Ақпарат қағаздары, Химия ЖМБ оқулығы 11 сынып, (болса ноутбуктер ) | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: Бағалау критерийлеріне қайтып оралу (10 слайд) (оқушыларға өзінің учащимся іс-әрекетеіне бағалау критерийлері бойынша рефлексия жүргізуге мүмкдік беріледі) - нені білдім, неге үйрендім ; - не түсініксіз болып қалды; Үй тапсырмасы: ақп. қағазы бойынша (карбон қышқылдарының физикалық қасиеттері) тапсырмалар қосымша 3 (оқушылардың қалаулары бойынша 3 тапсырма). | |||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||||||||
Топтарға көмек (төмен деңгейлі оқушыларға): жоғары деңгейдегі сұрақтар қою Қабілеттері жоғары оқушылар жоғары деңгейдегі сұрақтарды бағалауға қатысады | бір бірін бағалау топтық бағалау мұғалімнің кері байланысы | Интерактивті тақтаның жұмысы 15 минуттан аспауын қадағалау | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? |
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?