Альдегидтер және кетондардың алынуы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1 B Карбонилді қосылыстар | Мектеп: ХББ НЗМ, Петропавл қаласы. | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Альдегидтер және кетондардың алынуы | ||||||||||
Оқыту мақсаты | 11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | альдегидтер және кетондарды алудынының әдістерін білу | ||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады:
күнделікті өмірде карбон қышқылдарын, эфирлерді, сабындарды және синтетикалық жуғыш заттарды кеңінен пайдалану туралы ауызша хабарлама ұсыну | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | коммуникативті | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика - электролиттер | ||||||||||
Дағдылар | Жауапкершілік,еңбек,сыйластық | ||||||||||
Бастапқы білім | Қарапайым химиялық реакциялар(7.2A) Қайтымды реакциялар (8.3B) Еру және ерітінділер (9.3А) | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 3 мин | Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен сәлемдесу. Белсендіру. «Оқушы-оқушы» рөлдік ойын: Оқушылар жұпта бір-бірлеріне сұрақ қойып, альдегидтер мен кетондар бойынша не білетіндерін анықтап алуға болады. | Слайд 1 | |||||||||
Сабақтың ортасы 7 мин 15 мин 10 мин 3 мин | Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Білім ланд бойынша альдегидтер мен кетондардың алынуына видео көрсетіп реакция теңдеулерін дәптерлеріне жаздырамын. 1.Біріншілік спирттердің альдегидке дейін тотығуы.
Сәйкес спирттерді тотықтыру келесілердің түзілуіне алып келеді: Біріншілік спирттерді карбон қышқылдарына дейін тотықтырғанда альдегидттер алынады: Өндірісте альдегидтер мен кетондарды спирттерді дегидрлеу арқылы алады. Бұл процесс қыздырылған катализатор үстімен (Cu, қосылыстар Ag,Cr немесе Zn) спирт буын өткізу арқылы жүзеге асады. 2.Екіншілік спирттер кетондар түзеді: Бұл әдіс карбонилді қосылыстарды, әсіресе альдегидтерді, тотығудың қосымша өнімі түзілмей алуға мүмкіндік береді. «Альдегид» атауы «алкогольдегидрогеназа» деген сөзден шыққан, ол сутек (Hydrogenium) алынып тасталған спирт дегенді білдіреді. 3.Спирттерді дегидрлеу. Осы процестің нәтижесінде спирт бу қыздырылған катализатордан өтеді. Бұл әдіс карбонилді қосылыстарды жанама қоспасыз алуға мүмкіндік береді. 4. Алкиндердің гидратациясы. Ацетиленнің гидратациясы кезінде сірке альдегид пайда болады, ал ацетилен гомологтарының гидратациясы кетондарды түзеді. Алкиндердің гидратациясы кезінде (Кучеров реакциясы) су сынап тұздарының қатысуымен ацетиленге жабысады, нәтижесінде ацетальдегид пайда болады: Зертханалық жұмыс Спирттерді тотықтыру арқылы альдегидтерді алу. Мақсаты:Спирттерді тотықтыру арқылы альдегид алу. Жұмыс парағы бойынша тапсырмалар орындау. Жауап парақтары бойынша оқушылар бір бірінің жұмыстарын тексеріп бағалайды. | Слайд2-4 https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/11-synyp/aldegidter-men-ketondar-fizikalyq-qasietteri-qoldanyluy-zhane-alynuy?mid=e72fc374-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe Слайд 5-10 Қосымша №1 |Қосымша№2 Қосымша№3 | |||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Сабақ соңында рефлексия | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?