Альдегидтер және кетондардың алынуы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Мұғалім: | Тақырыбы: Альдегидтер және кетондардың алынуы | |||||||||||
Сабақ кезеңдері | Сынып: 11 | Өткізілу уақыты: | ||||||||||
Сабақ барысында жететін оқу мақсаты: | 11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру | |||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
| |||||||||||
Тілдік мақсат: | Пәнге тән лексика мен терминология: альдегид, кетон, біріншілік спирт, екіншілік спирт, тура айдау, кері айдау, тотығу Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: біріншілік/екіншілік спирт тотыққанда альдегид/кетон түзіледі. ...................... тотықтырғанда кері/тура айдау әдісін қолданамыз, себебі ..... | |||||||||||
Бағалау критериясы: |
| |||||||||||
Құндылықтарды дамыту: | Топта ынтымақтастықта жұмыс жасау, бірін-бірі бағалауда акадмиялық адалдықты сақтау. | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басталуы | ||||||||||||
0-2 мин 3 - 8 мин 9 – 11 мин 12 – 14 мин 15 – 25 мин 26 – 36мин | Оқушылармен амандасу! Олардың сабаққа қатысын тексеру. Өткен сабақты қайталау мақсатында оқушылардан қалыптастырушы бағаланады. Ол үшін жеке жұмыс парағы таратылады. Альдегид және кетон 1. 2 – метилбутаналь молекуласының құрылымдық формуласын салыңыз 2.Альдегид пропан-1-ол спиртіне бірнеше тамшы калий дихроматы мен сұйытылған күкірт қышқылының қоспасын қосқанда алынады. а. Реакция теңдеуін жазыңыз ([o] тотықтырғыш деп аласақ) 3. 4,4-диметильпентан -2-он молекуласның құрылымдық формуласын жазыңыз. 4. Пропан және пропаналь бір – біріне изомер екенін көрсетіңіз. МИҒА ШАБУЛ Табиғаттағы тірі организімде кездесетін қандай альдегидтер мен кетондарды білесіздер? Оқушылар биологидағы білімдерін қолдана отырып, табиғатта кездесетін альдозалар мен кетозаларға мысал келтіреді. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және оқу мақсатымен таныстыру. Жаңа сабақты меңгеру мақсатында сыныпты жұпқа бөлу. Оқушыларға біріншілік спирт, екіншілік спирт, қышқылдандырылған калий дихроматы, сынауықтар, тамшуыр, химиялық стақан, сынауықтарға арналған тұрғы беріледі. Жұмыс барысы: 1)біріншілік сынауыққа қышқылдандырылған калий дихроматы қосылады 2)Сынауығы қоспалар суы бар химияық стақанға салынып, пештің жәй отынында қыздырылады 3)Байқалған өзгерісті нәтижелер кестесіне түсіру 4)Жоғарыдағы іс – әрекеттер екіншілік спиртпенде қайталанады. 5)Барлық екі реакция жүру барысындағы өзгерістер нәтижелер кестесіне түсіріледі.
Оқушылардың жұмысыты қорытындылау мақсатында келесі сұрақтар ұсынылады:
| Қосымша 1 Презентация Қосымша 2 | ||||||||||
| ||||||||||||
37 – 40 мин | Сабақтағы қорытындылау үшін, өзін өзін бағалау мақсатында «ШЫҒУ БИЛЕТІ» ұсынылады. Бүгінгі сабақта қандай маңызды нәрселерді білдіңіз? | |||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?