Альдегидтер мен кетондардың тотығу-тотықсыздану реакциялары. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Карбонильді қосылыстар | Мектеп: | ||||||||||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Альдегидтер мен кетондардың тотығу-тотықсыздану реакциялары. | ||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | - альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану өнімдерін білу - эксперимент арқылы дәлелдеу | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - альдегидтер мен кетондардың тотығу реакцияларын жаза білу -альдегидтер мен кетондардың тотықсыздану реакцияларын қажетті реагенттерді көрсете отырып жаза білу | ||||||||||||
Жетістік критерийлері | -Карбонил тобының құрылысын түсіндіре білсе; -Альдегидтер мен кетондардың формуласын жазып атай білсе; - альдегидтер мен кетондардың тотығу өнімдерінің формуласын жазып ,атай алса ; | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Электрон тығыздығы , карбонил тобы, -аль , -он , альдегид, кетон, карбон қышқылдары, NaBH4 , тотықтырғыш, тотықсыздандырғыш | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет; -Ынтымақтастық; -Ашықтық; -Өмір бойы білім алу. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, экология, физика және т.б. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power point | ||||||||||||
Бастапқы білім | 11.1C Байланыс 11.2B Энергетика 11.2D Тепе-теңдік | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы | Ойға шабуыл: (топтық жұмыс) оқушыларға берілген формулаларды топтарға жіктеуге тапсырма беріледі. Оқушылар өз шешімдерін ақ тақтаны қолдана отырып түсіндіруі қажет. Жеке жұмыс : https://quizlet.com/37629608/flashcards | ||||||||||||
Сабақтың ортасы | Aldehydes have the carbonyl group at the end of a carbon chain (joined to only one carbon) Ketones have the carbonyl group bonded to two carbons Карбонил тобының құрылысы. Карбонил тобындағы көміртек атомы sр2-гибридтенген. Онымен байланысқан атомдар бір жазықтықта жатады. Арасындағы бұрышы 120°. Карбонил тобындағы қос байланыстың алкендердегі байланыстан өзгешелігі — ол электртерістігі әр түрлі атомдар арасында түзілген. Электрон тығыздыры электртерістігі жоғары оттек атомына қарай ығысқан. Осыдан оттек атомында электрон тығыздығы көбейіп, көміртек атомында азаяды да, полюстену пайда болады (35-сурет). Мұндағы δ ("дельта" деген грек әрпі) толық емес зарядтың бөлігін көрсетеді Атаулары және изомерленуі -Альдегитерді халықаралық атаулар жүйесі бойынша көмірсутектің атына -аль деген жалғау қосып атайды. Көміртек атомдары карбонил тобы жағынан бастап нөмірленеді. 2 1 О СН3 — С Н Этаналь (сірке альдегиді) Кетондарды карбонил тобымен байланысқан радикалдардың атымен немесе халықаралық атау бойынша көмірсутектің атына -он деген жалғау қосып айтады. Көміртектерді нөмірлеу карбонил тобы жақын жағынан басталады метилэтилкетон немесе 6утанон-2. Альдегидтер мен кетондарды алу -Біріншілік спирттерді тотыққанда альдегид түзіледі RCH2OH + [O] ——> RCHO + H2O Әрі қарай тотықтырса қышқыл түзіледі RCHO + [O] ——> RCOOH -екіншілік спирт тотыққанда кетон түзіледі RCOOH + [H] ——> RCHO + H2O http://www.bilimland.kz/index.php/kz/ Тотығу реакциялары Альдегидтер қышқылдарға оңай тотығады RCHO(l) + [O] ——> RCOOH(l) CH3CHO(l) + [O] ——> CH3COOH(l) Кетондар қатаң жағдайда қышқылдарға дейін тотығады C2H5COCH2CH3(l) + 3 [O] ——> C2H5COOH(l) + CH3COOH(l) Q.1Which alcohol would you use to make the following? C2H5CHO C2H5COCH3 Hexanal 3-methylhexan-2-one 3-methylpentanal Q.2 What product (if any) is formed when the following undergo mild oxidation? C2H5CHO C2H5COCH3 Hexanal 3-methylhexan-2-one 3-methylpentanal cyclohexanone | ||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - неніт олық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма https://quizlet.com/5590604/org-chem-unit-9-aldehydes-ketones-flash-cards/ | ||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Барлық оқушылар: Альдегидтер мен кетондардың құрылымдық формуласын жазып атай алады Кейбір оқушылар: Ароматты карбонильді қосылыстарды атай алады | Ой талқылар кезінде жауап беруіне; Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы. | партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?