Галогендер. Хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:

Дата:

Мұғалімнің аты-жөні:

Класс:

Оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Галогендер. Хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер.

Бастапқы білім

Қарапайым химиялық реакциялар(7.2В)

Металдардың химиялық белсенділігі (8.1В)

Металдардың белсенділік қатары (8.2А )

Оқыту мақсаттары

10.2.1.41 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;

10.2.1.42 тұз қышқылының химиялық қасиетін оқу және оның ұолдану аймағын білу;

 Сабақтың мақсаттары

- топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;

- тұз қышқылының химиялық қасиетін оқу және оның ұолдану аймағын білу;

Бағалау критерийлері

  • топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді;
  • тұз қышқылының химиялық қасиетін оқу және оның қолдану аймағын білу;

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушы:

VII A (галогендер) элементтері және олардың иондарына сапалық реакцияларды жазбаша және ауызша сипаттайды.

Качественные реакции-Qualitative reaction-Сапалық реакция; анионы-anion-анион;

реактив- reagent;

признаки реакции (осадок, структура)- main feature of reaction-реакция белгілері; (precipitate, structure); цвет-colour-түс,

растворимые и нерастворимые соединения -soluble and insoluble compounds-еритін және ерімейтін қосылыстар;

реакция ионного обмена-ionic substitution reaction-ион алмасу реакциялары.

 Құндылықтарды

 дарыту

Құндылықтарды дарыту қоршаған ортаны қорғауға оқушының көзқарасы арқылы/көмегімен жүзеге асады

 Пәнаралық байланыстар

Пән

Биология

Кезең

Асқасан сөлі

 Дифференциация

Тапсырмалар (презентация), топ ішіндегі міндеттері.

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация, бейнетаспалар, суреттер, сызбакестелер көрсетіледі.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сергіту сәті

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарымен танысады және қаіпсіздік журналына қол қояды.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3

3-4

4-8

Ынтымақтастық орта қалыптастыру.

Кіріспе: бүгін біз галогендер мен хлор қосылыстары - сутегі хлориді мен тұз қышқылын зерттей бастаймыз. Кейбір қызықты деректер:

• Адамның асқазаны тұз қышқылымен зақымданған шырышты қабатты аптасына бір рет жаңартып отырады.

• Адамның асқазанындағы тұз қышқылы сондай агрессивті қырынуға арналған лезбені апта ішінде ерітіп жібереді.

тұз қышқылы - толығымен буланып кетуі мүмкін;

тұз қышқылы - асқазанда тағам қорытуға көмектеседі және түрлі патогенді бактерияларды өлтіреді;

ОМ анықтау

- жеке жұмыс –2 минут ішінде оқушылар дәптерлерінде кластер құрады 

(сур.1):Мен тұз қышқылы және хлорсутек жөнінде не білемін? ”

http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/edexcel_pre_2011/patterns/groupsrev5.shtml

Сабақтың ортасы

8-10

10-15

15-20

20-35

35-38

Жұптық жұмыс –2 минут ішінде оқушылар өздерінің ассоциациялары туралы айтады және өз кластерлерін жаңа сөздермен толықтырады. Өзін-өзі бағалау.

2. Дамыту картасы – Әр оқушы жекке мәтін оқиды (қосымша). Мәтінді оқи отырып оң жақ бөлігіні төмендегі белгілерді қойып отырады:

  • “V” – білемін;
  • “--” -- білмеймін;
  • “+” – мен үшін жаңа;
  • “?” – білгім келеді.

Оқушылар белгілерді қойып болғаннан кейін мұғаліммен бірге талқылайды. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы.

Кестені толтырыңыз. (15 минут).

Өзара бағалау.

Бағалау критерий: Хлорсутек және тұз қышқылының қасиеттерін оқу және тұз қышқылының қолдану аймағын білу;

Дескриптор:

1.Хлорсутек және тұз қышқлының физикалық қасиеттерін сипаттайды;

2. Хлорсутектің алыну теңдеуін жазады;

3. Тұз қышқылының жәй және күрделі заттармен реакция теңдеуін құрады;

4. Тұз қышқылының қолдану аймағын біледі.

http://www.knockhardy.org.uk/gcse_htm_files/ghalogenspps.pps

http://www.knockhardy.org.uk/gcse_htm_files/ighalogenspp.ppt

Сабақтың соңы

35-38

Рефлексия:

«Плюс- Минус- Қызықты»

Рефлексия

38-40

«Тізбек»: оқушылар тізбектеле отырып жаңа сабақ бойынша білгенін айтады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?