Алкендердің құрамы, құрылысы және реакцияға қабілеттілігі. Лабораториялық жұмыс №5 «Қанықпаған байланыстарға сапалық реакция». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Вебер Г.Г. | |||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы: | Алкендердің құрамы, құрылысы және реакцияға қабілеттілігі. Лабораториялық жұмыс №5 «Қанықпаған байланыстарға сапалық реакция» | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.2.14 «қанықпаған» терминін және қосылыс қасиетіне қанықпағандықтың әсерін түсіндіру; 10.4.2.15 алкендер байланысының қанықпағандығын тәжірибелік түрде дәлелдеу; | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар алкен құрамындағы байланысты, оның құрылымы мен изомерлерін және алкендердің қанықпаған көмірсутектер екенін түсінеді. | |||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы алкеннің 3-4 (этеннан пентенге дейін) моделін дұрыс жинай алса, құрылымына қарай этеннің этанға қарағандағы химиялық белсенділігін болжай алса, пентеннің 4-5 құрылымдық формуласын жаза алса, алкендердің қосылу реакциясын дұрыс жаза алса оқушы жетістікке жетеді. | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Оқушылар алкенге анықтама бере алады; «қанықпаған» және «көмірсутек» сөздеріне түсінік бере алады; Жалпы формуланы пайдалана отырып, молекулалық формуланы құрастыра алады. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Алкендер – жалпы формуласы ...... болатын көмірсутектер, көміртек атомы .... байланысқан. | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары: Құрмет, Ынтымақтастық, Өмір бойы білім алу | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика (агрегаттық кұйі, қайнау температурасы) | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Видео, презентация | |||||||||
Бастапқы білім | Электрондардың атомдағы қозғалысы Көміртегі және оның қосылыстары Элемент құрылымы және оның қосылыстары Органикалық химияға кіріспе | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 0-7 мин | Оқушылармен амандасу. Алдымен бір-бірімізге күлімсіреп қараймыз. Бігін сабақ сізге жақсы көңіл күй сыйласын. Бүгінгі сабақ сізге жаңа эмоция, қызықты тапсырмалар, жаңа ашулар күтіп тұр, ал бүгінгі сабақтың жақсы өтуіне себепшілер: зейін, қызығушылық және тапқырлық. Ширату: Төменде келтірілген сөйлемдерді оқу арқылы, ішінен қаныққан көмірсутекті тауып алыңыздар. а) Цветок Таня посадила в красивый белый горшок. б) Смета на строительство нового дома была утверждена. в) Красивое ожерелье, но на ней оно выглядело тускло и безлико. г) В деревне про панночку ходили самые невероятные слухи. | https://twig-bilim.kz/kz/film/the-halogens | ||||||||
Сабақтың ортасы 8-18 мин 19-33 мин 34-40 мин 41-56 мин 57-76 мин | Оқушыларға кейбір қосылыстар көміртек-көміртек байланыстар болатындығын түсіндіріңіздер. Оқушылар этен молекуласының моделін құрастырады. Оқушылармен қос байланыстың қарапайым бір байланысқа қарағанда қысқа болатындығын талқылаңыздар және алкен құрамындағы қос байланыс реакция қабілетті екендігін айта кетіңіз. Осы типтегі қосылыс түрі көмірсутектер класына жататындығын түсіндіріп кетіңіз. Алкендердің гомологтық қатары туралы түсінікті енгізіңіз. Оқушыларға алкендердің бірнеше құрылымдық формуласын жазуды сұраңыз және гомолыгтық қатардың жалпы формуласын анықтаңыздар. Оқушылар пентеннің құрылымдық формуласын салады және алкеннің мүмкін болатын изомерлеріне болжам жасайды. Оқушыларға осы көмірсутек құралысында бір ғана көміртек-көміртек қос байланысы бар екендігін түсіндіріңіз. Оқушылардан этен моделін шар-стерженді модельде құруды ұсыныңыз, құрылғн модельдер бойынша этеннің этанға қарағандағы химиялық белсенділігіне қоырытынды жасауды сұраңыз. Оқушылар модель арқылы қосы байланыстың қысқалығын және соған сәйкес молекула алканға қарағанда белсендірек болатындығын байқай алады. Осы қосылыстар да көміртутек екендігін түсіндіріп өтіңіз және олардың гомологтық қатары алкен ретінде танымал екендігін айта кетіңіз. Оқушыларға тағы бірнеше алкеннің пентенге дейінгі құрылымдық моделін құрастыруын және осы модельдерге қарай отырып, жалпы ортақ формуласын анықтауды сұраңыз. Сонымен қоса, оқушыларға көміртек қаңқасының изомерінен бөлек, алкендерге молекула құрылымында орналасқан қос байланыс орны да маңызды екендігін айта кетіңіз де, оқушыларға пентеннің мүмкін болатын барлық құрылымдық изомерлерін жазуды ұсыныңыз. Тапсырма 20 минутқа есептелген. Оқушылар жұмысы бағалау үшін жинап алынады. Оқушылар мақсатқа жетпеген оқушылар санын ары қарайғы жеке жұмыс жасауы үшін анықтап алады. Оқушылар Лабораториялық жұмыс №5 «Қанықпаған байланыстарға сапалық реакция» орындайды. Қосымша 1 | http://www.chem.msu.su/rus/teaching/alken1/alken1(4-4.3a).html презентация | ||||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | Рефлекия | |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталу | ||||||||
Барлық оқушылар алкендердің жалпы формуласын біледі және гомологтық қатардың формуласын құрастыра алады. Көптеген оқушылар изомер құра алады және дұыс атаулар бере алады. Большинство учащихся будут составлятьформулы изомеров и называть их Кейбір оқушылар алкендердер изомеріне басқа да мысалдар келтіре алады | Оқушылар жұмысы бағалау үшін жинап алынады. Оқушылар мақсатқа жетпеген оқушылар санын ары қарайғы жеке жұмыс жасауы үшін анықтап алады. | Практикалық жұмысты орындау кезіндегі ҚТ ережелері. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдерітсақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?