Практикалық жұмыс №1 «Темір (ІІ) және (ІІІ) гидроксидін, мыс (ІІ) гидроксидін, цинк гидроксидін, хром (ІІІ) гидроксидін алу, олардың қышқыл және негіздермен реакцияларын зерттеу». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Long-term plan unit:

10.3С d – элементтері және олардың қосылыстары

School: NIS Taldykorgan

Date:

Teacher name: Купенова Г.А.

Grade: 10

Number present:

absent:

Сабақтың тақырыбы/ Theme of the lesson:

Практикалық жұмыс №1 «Темір (ІІ) және (ІІІ) гидроксидін, мыс (ІІ) гидроксидін, цинк гидроксидін, хром (ІІІ) гидроксидін алу, олардың қышқыл және негіздермен реакцияларын зерттеу»

Оқу мақсаттары/ Learning objectives that are achieved at this lesson (Subject Programme reference)

10.2.1.30 «Темір (ІІ) және (ІІІ) гидроксидін, мыс (ІІ) гидроксидін, мырыш гидроксидін, хром (ІІІ) гидроксидін тәжірибеде алу, олардың қышқыл және негіздермен реакцияларын білу;

Сабақтың мақсаты/ Lesson objectives 

Барлық оқушылар:

- темір, хром, мырыш және мыс металдарының ерімейтін гидроксидтерінің алыну жолдарын біліп, реакция теңдеулерін жаза алады.

- суда ерімейтін негіздердің қасиеттерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

- темір (ІІ) және (ІІІ), мыс (ІІ), цинк, хром (ІІІ) гидроксидтерінің екідайлық қасиетін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар:

- бұрын зерттелмеген металл гидроксидтерінің қасиеттерін болжай алады.

Бағалау критерийлері/Success Criteria:

  • Темір (ІІ) және (ІІІ) гидроксидін, мыс (ІІ) гидроксидін, цинк гидроксидін, хром (ІІІ) гидроксидін тәжірибеде ала алса.

ҚТ ережелерін сақтай отырып,гидроксидтердің қышқылдармен, сілтілермен реакцияларын зерттеп, сипаттай алса.

Жүйелі қорытынды жасай алса.

Тілдік мақсаттар/

Language objectives:

Оқушылар:

өтпелі металдар қасиеттерін салыстыру және өтпелі металдарды басқа топтармен салыстыра алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

айнымалы металл, екідайлылық, ерімейтін негіз, сілті, тұнба, реакция, қасиет.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • Натрий гидроксидінің артық мөлшерінде ... тұнбасы ериді

... тұзына натрий гидроксидін қоссақ, ... түсті тұнба түзіледі

Құндылықтар/ Values Education:

Топтық жұмыста коммуникативті дағдыларды дамыту, сыни ойлауды дамыту, қарым-қатынас мәдениеті мен мінез-құлық, өзара сыйластықты дамыту.

Алдыңғы білім/ Previous learning:

Атом құрылысы 2 (7.1B)

Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары (7.2B)

Металдар белсенділігін салыстыру 1 (8.1A)

Металдар белсенділігін салыстыру 2 (8.1B)

Металдар мен құймалар (9.2С)

Тотығу және тотықсыздану (10.1B)

Сабақ барысы / Course of the lesson

Сабақ кезеңдері/ Steps lesson

Жоспарланған іс-әрекеттер/ Planned activities at the lesson

Ресурстар/ Resources

Beginning

1-3

Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысын тексеру, түгендеу.

Колаборативті орта құру.

ҚТ ережелерін қайталау.

Middle

4-6

7-39

1 Білімді жаңғырту

  • Суда ерімейтін металл гидроксидтерін қандай жолмен алуға болады?
  • Темір элементі қандай тотығу дәрежесін көрсетеді? Осы тотығу дәрежелеріне қандай оксидтері мен гидроксидтері сәйкес?
  • Қандай металдар екідайлы гидроксидтер түзеді?
  • Екідайлылық деген не?
  • Қосылыстардың екідайлылығын қалай дәлелдеуге болады?

2 Практикалық жұмыс орындау.

Практикалық жұмыс № 1

«Темір (ІІ) және (ІІІ) гидроксидін, мыс (ІІ) гидроксидін, цинк гидроксидін, хром (ІІІ) гидроксидін алу, олардың қышқыл және негіздермен реакцияларын зерттеу»

ОМ: 10.2.1.30 «Темір (ІІ) және (ІІІ) гидроксидін, мыс (ІІ) гидроксидін, мырыш гидроксидін, хром (ІІІ) гидроксидін алу, олардың қышқыл және негіздермен реакцияларын білу;

Жұмыс мақсаты/Aim:

Кіріспе/ Introduction:

Болжам/Hypothesis:

Құралдар мен реактивтер/Apparatus and chemicals: Реактивтер: мыс (II) сульфаты, темір (II) сульфаты, темір (III) хлориді, хром (III) сульфаты, мырыш хлориді, натрий гидроксиді, 1М тұз қышқылы ертіндісі, концентрлі натрий гидроксиді ерітіндісі.

Жұмыс жоспары/Рlan work:

Тәжірибе 1. Берілген тұз ерітінділерін бес сынауыққа 2 мл құйып, үстіне сұйылтылған натрий гидроксиді ерітіндісін тұнба түзілгенше тамшуыр көмегімен қүйыңыз.

Тәжірибе 2. Алынған тұнбаларды екіге бөліп, сынауықтарға құйыңыз.

Тәжірибе 3. Сынауықтың бір бөлігіне 1 мл тұз қышқылын құйыңыз.

Тәжірибе 4. Сынауықтың екінші бөлігіне 1 мл концентрлі натрий гидроксиді ертіндісін құйыңыз.

Барлық нәтижелер мен бақылауларды кестеге толтырыңыз.

Нәтижелері:

Металл гидроксидтерін алу

Жұмыс барысы

Бақылау

Химиялық реакция теңдеулері

1

2

3

4

Металл гидроксидтерінің қышқылдардармен реакциясы

1

2

3

4

5

Металл гидроксидтерінің сілті ерітінділерімен реакциясы

1

2

3

4

5

Қорытынды/Conclusion:

Талдау/ бағалау/ әдістерді жетілдіру/ Discussion / evaluation / methods to improve:

Ауыспалы металдар (тіркелу керек):

http://www.tes.co.uk/ResourceDetail.aspx?storyCode=6067740

web-local.rudn.ru/web-local/prep/rj/files.php?f=pf...

End

39-40

  • Сабақты қорытындылау
  • Рефлексия
  • Үй тапсырмасы (таратпа материалдар)

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?