Хром және оның қосылыстары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Long-term plan unit:

10.3С d-элементтері және олардың қосылыстары

School: ФМБ НЗМ Талдықорған қ.

Date:

Teacher name: Купенова Г.А.

Grade: 10

Number present:

absent:

Сабақтың тақырыбы/ Theme of the lesson:

Хром және оның қосылыстары

Оқу мақсаттары/ Learning objectives that are achieved at this lesson (Subject Programme reference)

10.2.1.27 хром және оның қосылыстарының қасиеттері мен қолданылуын білу

Сабақтың мақсаты/ Lesson objectives 

Барлық оқушылар:

  • Хромның физикалық қасиеттерін сипаттай алады
  • Хромның қосылыстарын біледі және сипаттай алады
  • Хромның қолданылуын біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Хромның ауыспалы металл екенін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар:

  • Хромның физикалық және химиялық қасиеттерін негізге ала отырып, хромның қолданылуын болжай алады.

Жетістік критерий/Success Criteria:

  • Хромның физикалық қасиеттерін сипаттай алады.
  • Хром реакцияларының химиялық теңдеулерін жаза алады.
  • Хром қосылыстарын құрастырып, хром қолданылуының 3-4 саласын айта алады.

Тілдік мақсаттар/

Language objectives:

Оқушылар:

Хромның қасиеттерін салыстыра алады және ауыспалы металдардың басқа топтармен салыстыра алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

ауыспалы металл

жылтыр/жылтырайтын, иілгіш/өңдеуге түсірілетін, кемділік/иілетін, электр өткізгіштік/ өткізетін, магнитті/магнетизм сымдар, қаңылтыр, реакция, қасиет.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Y-ке қарағанда X барынша/кем жылтыр/шыңдалғыш, иілгіш

Ү-ке қарағанда Х басқаша

Айнымалы металдар басқа топтарға қарағанда барынша/кемі …

Типтік металл ... болады

Құндылықтар/ Values Education:

Бірін-бірі сыйлау, көзқарасын қорғай білу, басқалардың көзқарасын сыйлау, ұқыптылық,

Пәнаралық байланыстар/ Integration:

Физика, технология

АКТ қолдану дағдылары/ ICT skills

Оқушылар мен мұғалімнің интернет ресурстарын қолдануы

Алдыңғы білім/ Previous learning:

Атом құрылысы (7.1B)

Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары (7.2B)

Металдар белсендігін салыстыру 1 (8.1A)

Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары 2 (9.1С)

Металдар мен құймалар (9.2С)

Тотығу және тотықсыздану (10.1B)

10.2.1.24 d-элементтерінің периодты кестеде орналасуы

Сабақ барысы / Course of the lesson

Сабақ кезеңдері/ Steps lesson

Жоспарланған іс-әрекеттер/ Planned activities at the lesson

Ресурстар/ Resources

Beginning

1 – 3

Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысын тексеру, түгендеу.

Колаборативті орта құру.

Оқушылар тізбек бойынша ауыспалы металдар туралы сұрақ қояды.

4 – 10 минут

Білімді жаңғырту

  • ХЭПЖ орналасуы бойынша хромға сипаттама беріңіз.
  • Хром атомының электрондық және графикалық формуласын жазыңыз.
  • Хромның қандай қосылыстарын білесіздер?
  • Хромға қандай тотығу дәрежелері тән? Түсіндіріңіз.

(Өздік жұмыс дәптерге жазу)

Middle

11 – 25

Жаңа тақырыпты слайд бойынша түсіндіру

(презентация)

  • 1. Хромдың оның табиғи қосылыстарынан алудың екі жолын ұсыныңыз.
  • 2. Видео көрсету.

Сұрақтарға жауап беру.

  • Хром элементінің атомдық құрылысы қандай?
  • Физикалық қасиеттері қандай?
  • Химиялық қасиеттері қандай?
  • Ашылу тарихы мен қолданылуы?

3. Слайд бойынша түсіндіру. 9 – 17

4. Кім жылдам? Тапсырма орындау.

Белгісіз заттарды анықтау. 18 слайд.

https://www.youtube.com/watch?v=g0w6aRToSMs

26 – 36

Қорытындылау: Топпен жұмыс (3 топ).

1 топ. Хромның қасиеттері және сол қасиеттеріне орай қолданылуы

2 топ. Хром қосылыстарының қасиеттері және сол қасиеттеріне орай қолданылуы

3 топ сарапшылар (1 және 2 топты бағалау)

Сарапшылар бағалау критерийлерін өздері құрастырады.

Топтардың қорғауы (3 мин)

End

37 – 40

  • Мақсатқа оралу, сабақты қорытындылау
  • Рефлексия

Үй тапсырмасын беру (үлестірме материалдар)

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау тапсырмалардың қарапайымнан күрделіге қарай өзгеруіне негізделген.

Кейбір оқушыларға жеке қолдау көрсетіледі, ал санаулы оқушылар өз шешімдерін ұсынады

Құйма және олардың қолданылуы туралы білімдерінің деңгейлері бағаланады.

Металдардың химиялық қасиеттеріне сәйкес реакция теңдеулерін жазу біліктері бағаланады

Бірі-бірі бағалау, өзін-өзі бағалау түрлері қолданылады

Сергіту белсенді оқыту әдістері арқылы жүзеге асырылады

Қауіпсіздік техникасы ережелері: эксперимент кезінде оқушылар қорғаныш көзілдірігін киюлері қажет.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?