Практикалық жұмыс жұмыс №8. Судың кермектілігін анықтау Кермек және жұмсақ су. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2С Әк және карбонаттар | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Практикалық жұмыс жұмыс №8. Судың кермектілігін анықтау Кермек және жұмсақ су. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | -кермек су әрекетін және кермектілікті қалай жоюды білу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | -кермек су әрекетін және кермектілікті қалай жоюды білу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | -өз бақылаулары мен іс әрекетін нәтиже кестесіне жазып отырады; -реакция кезінде не байқалатынын дұрыс анықтайды; -үш үрдістің теңестірілген теңдеуін дұрыс жаза алады; -берілген сулардың кермектігін есептеп, дұрыс анықтайды. - сұрақтарға толық жауап береді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: -тұрмыстық өмірге және өнеркәсіпке кермек судың әсері туралы қорытынды жасай және су кермек қалай кетіруге болатынын ауызша түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология кальций/магний/иондар, сабын ерітіндісі, натрий карбонаты, жұмсақ/ кермек су, минералдар; уақытша, тұрақты, қасиеттер, реакция, жою, химиялық процесс, жинақтау, түзу, жегі, еріту, қосу/қосылған Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Кермек су ... жинақталуына әкеледі Уақытша кермек су қайнатылған кезде, кальций/магний карбонаты жинақталады/... жегі түзеді Сукермектілігі... жойылады Ү қосу арқылы Х жоюға болады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өз бетімен және топта тиімді жұмыс жасай білу; өзіндік ізденіс пен өз бетімен білім алу қабілеттерін тұрақты қалыптастыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | география | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Барлық алдындағы бөлімдер кейбір мәнге ие: Көміртегі қосылыстары (6.2С) Геологиялық цикл(7.3А) Жер қыртысында кездесетін қосылыстар (7.3B Көміртегі және оның бейорганикалық қосылыстарымен танысу (7.4С)) Көміртегі және оның қосылыстары (8.4B) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 мин | Ұйымдастыру сәті. Амандасу. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын ашу. | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 4-10 мин 10-20 мин 40-65 мин | Алдыңғы сабақты маңыздылау. Химик тұрғысынан суреттерде қандай байланыс бар? Кестедегі бос орындарды толтырыңыздар.
(өзара бағалау) тақтада дұрыс жауабы көрсетіледі. Сабақтың тақырыбын бейнебаян көрсету арқылы жасыру. https://twig-bilim.kz/film/hard-and-soft-water-5700/ Сабақтың тақырыбы мен жетістік критерийлерімен танысу. Сұрақтар:
Практикалық жұмыс №8. Судың кермектігін анықтау.
жұмыс парақтары тексерілуге жиналып алынады. 2-бөлім. Кермектілікті химиялық жолмен, яғни титрлеу арқылы анықтау.( жеке жұмыс) жұмыс парақтары тексеру үшін жинап алынады. | Презентация
Қосымша 1 https://twig-bilim.kz/film/hard-and-soft-water-5700/ Презентация Қосымша 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 65-75 мин | Тақырыпты бекіту үшін кестені толтыру.
Бір-бірін бағалау. Парақшалармен алмасып, жауаптарымен тексеру. Жауап тақтада көрсетіледі. Бірін – бірі бағалау. «Домино» ойыны. Жұппен жұмыс. | Қосымша 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 75-80 мин | Рефлексия. Оқушылардың сабақтан кейінгі көңіл күйін және оқу мақсаттарына жеткен жетпегендіктерін бақылау мақсатында « алма ағашына» алма ілдіру.Жаңа сабақ бойынша түсінбеген сұрақтарын анықтау мақсатында ,түсінбеген сұрақтарын стикерге жазып тақтаға іліп кетулерін сұрау. Мақсаттарға оралу. Уйге тапсырма: кермектілік тақырыбына дайындалу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлығы: -өз бақылаулары мен іс әрекетін нәтиже кестесіне жазып отырады; -реакция кезінде не байқалатынын дұрыс анықтайды; Көбісі: -үш үрдістің теңестірілген теңдеуін дұрыс жаза алады; Кейбіреуі: -табиғи жаңбырлар қалай қышқылданады, егер әк бар мемлекеттерде жаңбыр жауатын болса не болатынын дұрыс анықтай алады; -судағы Ca2+ мен HCO3- алу үшін теңестірілген теңдеуді дұрыс жазады. | Ауызша сұрақтар қою, зертханалық жұмыс арқылы бағалау | Қышқылдармен жұмыс жасау барысында көзілдірік, халат кию. Мұқият жұмыс жасау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?