Маңызды s элементтері және олардың қосылыстары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Көкшетау қ ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10А/ 10В

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Маңызды s элементтері және олардың қосылыстары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.18 атомдарының құрылымына негізделген s-элементтердің жалпы қасиеттерін түсіндіру.

10.2.1.19 s-элементтердің металдық және тотықсыздану қасиеттерін салыстырып, реакциялардың теңдеуін құрастырады.

 Сабақ мақсаттары

Сабақтың соңында оқушылар:

перидтық жүйеде s-элементтердің жалпы қасиеттерін айта алады

металдық және тотықсыздану қасиеттерін салыстыра алады

тотығу-тотықсыздану реакциялардың теңдеуін құрастыра алады

Жетістік критерийлері

Оқушы мақсатына жетеді, егер:

негізделген s-элементтердің жалпы қасиеттерін айта алса

тотығу-тотықсыздану реакциялардың теңдеуін құрастыра алса

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар арнайы лексика көмегімен s-элементтердің жалпы қасиеттерін , тотығу-тотықсыздану реакцияларын жазып , ауызша түсіндіре алады.

Пән бойынша лексика және терминология : периодтық кесте, сыртқы қаптама, байланыстар, құрылыс, реакция, металл, ерітінді, жалын, жұмсақ, жылтыр, қарқынды, сілтілі, реакцияға түсу, жану, тоқтату

Диалогқа және жазуға арналған сөз тіркестері:

Барлығы/көпшілігі / кейбіруелері 1-2 топ металдары … болып табылады

Олардың барлығы/көпшілігі/кейбіреулері Х түсімен жанады/байланыс түзеді/сыртқы қаптама электрондарынан тұрады …

Суда, олар/кейбіреулері/1-топ металдары қарқынды/баяу ерітеді/сілтілі ерітіндіні тоқтатады

Олардың бірде-бірі түспейді/өндіреді/жанады/құрады/ Х ие.

Кейбір/барлық Х Y реакциямен түседі?.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

- Сабақ барысында бірін-бірі құрметтеу;

- Бағалаудың айқындылығығын қамтамасыз ету;

- Ұлттық құндылықты дарыту.

 Пәнаралық байланыстар

Математика-есеп шығару.

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

5 минут

Стартер:

Активити: әр оқушыға бос периодтық кесте беріледі.

Периодтық кестеде s-элементінің ұяшығын бояу керек.

Кестеде оқушылар сілтілік металдарды бір түспен, сілтілік жер металдарды екінші түспен, s-элементіне жататын газдарды үшінші түспен бояйды.

Кестені қасындағы отырғын оқушымен алмастырып, бір-бірін тексереді.

Бос периодтық кесте

20 минут

Әр оқушыға периодтық кестені беру.

S-элементтердің жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру.

S-элементтердің сыртқы электрондық қабаттарында электрондары туралы айтып және оларды оңай беріп жіберіп тақтада түсіндіру.

s-қабаты бар барлық элементтер қауіпті заттар болып табылатының , олардың қасиеттері жоғарыдан төмен қарай өзгерісін және олардың қауіпсіз сақтау жолдарын айту.s-элементтеріне сілтілік металдар , сілтілік-жер металдар , сутек және гелий жататының айту.

Оқушылар берілген s-элементтерден екі элементке сыртқы электрондық қабаттарын, химиялық қасиетерін дәптерге жазады.

Жұмыс парағы

1. Көрсетілген сайттарды пайдаланып, кестені толтыр.

Қасиеттері/ Ме

Na

K

Ca

Mg

H2

Атом радиусы

Түсі

Тығыздығы

Балқу температурасы

Сақталуы

Ауада жану өнімі

Сумен әрекеттесу өнімі

Галогендермен әрекеттесу өнімі

2. Периодты кестедегі элементтердің орналасуы бойынша сілтілік металдардың балқу температурасы, тығыздығы және химиялық белсенділігінің тенденциясын атом құрылысы тұрғысынан түсіндірy.

Оқушылар жеке жұмыс орындайды. Дайын жауаппен бірін-бірі жасыл қалам алып тексереді

s-элементтері бойынша ақпарат

http://googlegalaxyscience.com/periodic-table-blocks/?lang=kk

http://periodictable.com

http://www.chemguide.co.uk/atoms/bonding/electroneg.html

Жұмыс парағы,

ноутбуктар

11 минут

s-элементтеріне байланысты тотығу-тотықсыздану реакциялардың теңдеуін жазу.

Тақтада реакция.

Сілтілік металдар-күшті тотықсыздандарғыштар, жай және күрделі заттармен реакцияға түседі.

Оқушылар тақтада реакция теңдеулерін жазады:

галогендермен:

2Li + F2 → Ca + Cl2

оттекпен:

4Li + O2 → 2Ca + O2

сутекпен:

2Na + H2 → Ca + H2

азотпен:

6Li + N2 → 3Ca + N2

сумен:

2Li + 2H2O → Ca + 2H2O →

қышқылмен:

2Na + H2SO4→ Ca + H2SO4

4 минут

Рефлексия. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың көзіне жаттығу жасауы арқылы шаршамауды болдырмау.

Сабақ мақсаттары/ оқыту міндеттері шынайы болды ма ?

Оқушылар бүгін нені үйренді?

Сабақ үстіндегі ахуал қандай болды?

Менің жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс жасады ма?

Таймингті ұстандым ба?

Мен өз жоспарыма қандай өзгерістеренгіздім және неге?

Осы сабақты бағалау үшін бос орын пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы тиісті сол жақтағы сұраққа жауап беріңіз .

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Активити



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?