Тірі ағзалардың өміріндегі металдар мен бейметалдардың биологиялық рөлі. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар: 10.3A Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты- жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Тірі ағзалардың өміріндегі металдар мен бейметалдардың биологиялық рөлі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа оқу материалын игерту сабағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.2 тірі ағзалардың іс- әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық ролін түсіндіру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | -металдармен және бейметалдардың тірі ағзадағы биологиялық әсерін түсіну; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушы мақсатқа жетеді,егер: - адам ағзасындағы химиялық элементтерді және қосылыстарды айта алса; - тірі ағзалардың іс- әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық ролін түсіндіре алса. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: ауызша не/немесе жазбаша элементтердің адам ағзасына әсерін түсіндіре алады Пәндік лексика және терминология; оттегі,көміртегі, сутегі, азот, кальций, фосфор, калий, күкірт, хлор, магний, түзілген,тұрады , пайызбен Диалог пен жазуға арналған сөздердің пайдалы жинағы: x тұрады… Адам ағзасы тұрады .... % судан және …% элементтерден Адам ағзасы n пайыз көміртектен/күкірттен, және т.б. элементтерден тұрады. Осы тақырып бойынша мен мынадай қорытынды жасадым…. Терминдер:
Осы тақырып бойынша мен мынадай қорытынды жасадым…. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жаһандық азаматтылық. Оқушының логикалық ойлау дәрежесін дамыту. Қарым- қатынасын. Жауапкершілігін арттыру. Қоршаған ортаны қорғауға үйрету. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс | Биология,медицина | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ИКТ қолдану дағдысы | Интерактивті тақтаны және ноутбукты қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 9.1С Химиялық элементтердің периодтық жүйесі 9.2С 1, 2 және 13 топ элементтері және олардың қосылыстары 9.3А 17, 16, 15 топ элементтері және олардың қосылыстары 10.1A Атом құрылысы 10.1В Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ- тың басы 0 - 7 мин | Ұйымдастырукезеңі.Сабаққа ынталандыру Стартер: Жіңішке жауапты сұрақтар: 1.Ағза дегеніміз не? 2.Ағзада қандай органикалық заттар бар? 3.Органикалық заттар қандай химиялық элементтерден тұрады? Жуан сұрақ Адам ағзасына қандай химиялық элементтер жетіспеген жағдайда ақаулықтар пайда болады,оқушылар жауабы. Мұғалім оқушылар білмейтін ақпаратты толықтыруы қажет. Жаңа сабаққа көшу,мақсаты,бағалау критерийін айқындау. | Химия_10.3А(ЖГБ)_Тірі ағзалардың өміріндегі металдар мен бейметалдардың биологиялық рөлі_Презентация.pptx 1-4 слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 -20 мин Activity 1 20-29 мин Activity 2 Жұппен жұмыс 29-36 мин | Мұғалім оқушыларды 4 топқа бөледі,6 элемент жұбы бойынша бойынша (С – О). Әр топқа адам ағзасында кездесетін 3 элементті қарастырады. 1 топ. Кальций,фосфор,оттегі 2.топ.Натрий,азот.көміртегі 3.топ.Темір,фтор,магний 4.топ.Калий,күкірт,иод 1.Әр топқа мәтін және ноутбук беріледі,ресурс арқылы қажетті ақпаратты тауып,жеке оқиды,қарайды,топпен талқылайды,презентация жасайды. Презентацияға критерий 1.Эстетикалығы (ашық фон.қоңыр шрифт) 2.Ақпарат толықтылығы 3.Таймер 4.Ораторство Мынадай сұрақтарға көңіл бөлу. 1. Адам өміріндегі маңызы. 2..Қандай тағам түрлері арқылы қабылданады. 3..Жетіспеген жағдайда қандай аурулар туындайды. 4.Аурулардың алдын-алу шаралары Өздеріне берілген тапсырманы басқа топтардың алдында қорғайды.(әр жұпқа 1,5 мин). Сұрақтар қойылады,жауаптар беріледі,оқушылар бірін-бірі бағалайды.Қажетті ақпаратты дәптеріне жазып алады Концептуалды кестені толтырады –жұппен жұмыс
Мұғалім бағалайды (I) Kahoot ойыны | Химия_10.3А(ЖГБ)_Тірі ағзалардың өміріндегі металдар мен бейметалдардың биологиялық рөлі_Презентация.pptx Слайд 5,6 medeffect.ru/vitamin/vitamin-... Металдар-биогендер: myshared.ru/slide/414077 Галогендердің биологиялық ролі туралы видео: https://www.youtube.com/watch?v=YyJiIw21Xd0 Галогендердің биологиялық ролі http://helpiks.org/8-62820.html Оқушылар (сабақ барысында) интернет ресурсын қолданады https://play.kahoot.it/#/k/bfaee7fd-6630-4973-9dc7-fcabdb9a7c41 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 мин | Рефлексия
Үй тапсырмасы: Сабақтың мазмұнын қайталау. | Химия_10.3А(ЖГБ)_Тірі ағзалардың өміріндегі металдар мен бейметалдардың биологиялық рөлі_Презентация.pptx Слайд 7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім сабақ барысында сабақ барысын қадағалайды, жұптық жұмыс барысында оқушыларға көмек береді. Тапсырманы жылдам және дұрыс істеген оқушыларды сыныптастарына көмекке шақыруға болады. | Сабақ барысында қалыптастыру шы бағалауды жүргізеді, оқушыларға тиісті көмек жасайды. Өзін және өзгені бағалайды | Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес мұғалім жұмыстың белсенді түрлерін қолданады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?