Металдармен бейметалдардың және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар: 10.3A Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
күні: | Мұғалімнің аты- жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 классс | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Металдармен бейметалдардың және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа сабақты түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.17 металдармен бейметалдардың және қосылыстарының табиғатта таралуын білу; 10.4.1.1 Кейбір металдармен бейметалл және оның қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін зерттеу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - металдармен бейметалдардың және қосылыстарының табиғатта таралуын білу; - кейбір металдар мен бейметалл және қосылыстарыныың қоршаған ортаға әсерін зерттеу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушы мақсатқа жетеді,егер: - металдармен бейметалдардың проценттік үлесін білсе - негізгі табиғи минералдардың аты және химиялық құрамын білсе - Қазақстандағы шығарылатын аймақтарын білсе - кейбір металдар мен бейметалдың және олардың қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін бағалай білсе | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Минералдарды және олардың химиялық құрамын жазбаша және ауызша түрде жаза ,айта алады Пәндік лексика және терминология: Металдар, бейметалдар, период, топ, тенденция, құру, радиус, иондану энергиясы, тотығу дәрежесі, электртерістілік, кристалдық торлар Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер : Маған бұл нұсқа ұнайды, себебі ... Бұл нұсқаны қолдану оңай,себебі … Осы тақырып бойынша мен мынадай қорытынды жасадым…. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жаһандық азаматтылық. Оқушының логикалық ойлау дәрежесін дамыту. Қарым- қатынасын. Жауапкершілігін арттыру. Қоршаған ортаны қорғауға үйрету. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс | Физика, география, биология | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ИКТ қолдану дағдысы | Интерактивті тақтаны және ноутбукты қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 9.1С Химиялық элементтердің периодтық жүйесі 9.2С 1, 2 және 13 топ элементтері және қосылыстары 9.3А 17, 16, 15 топ элементтері және қосылыстары 10.1A Атом құрылысы 10.1В Химиялық элементтердің периодтық заңы және периодтық жүйесі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 -10 мин | Амандасу. Психологиялық көңіл-күй сыйлау. Мұғалім «True/False» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманың бекітілгенін тексереді.Оқушылар берілген тапсырманың жауабын мини тақтаға жазып мұғалімге көрсетеді. Сұрақтар: 1.Металдар Периодтық кестеде оң жақ төменгі бұрышында орналасқан. 2.Металдарда сыртқы энергетикалық деңгейінде электрондар саны бестен көп. 3.Периодта солдан оңға қарай иондану энергиясының мәні артады. 4.Барлық металдардың агрегаттық кұйі қатты. 5.Бейметалдардың электртерістілік мәні жоғары 6.Натрий атомының радиусы хлор атомының радиусынан үлкен. 7.Бейметалдарға металдық кристалдық тор тән. 8.Күкірт тотықсыздандырғыш қасиет көрсетеді жоғары тотығу дәрежесінде. 9.Мыс тұз қышқылымен әрекеттесіп тұзбен сутегі түзеді. 10.Мырыш мысты тұздарынан ығыстырады 11.Гидроксидтердің қышқылдық-негіздік қасиеттері периодта оңнан солға өзгереді. 12.Литий оксиді амфотерлі қасиет көрсетеді 13.Натрий химиялық реакцияларда тотықтырғыш және тотықсыздандырғыш болады. 14.Орын басу реакциясы жай және күрделі заттар арасындағы реакция. 15.Алюминий және оның қосылыстары амфотерлі қасиет көрсетеді. . Мұғалім оқушылардың жауаптарын қорытындылап,сабақтың тақырыбымен мақсатын айтады.Оқушылар бағалау критерийін құрастырады. | Химия 10 сынып ГБ. Металдармен бейметалдардың және қосылыстарының табиғатта таралуы. Презентация слайд 4-6 Мини – тақта Химия 10 сынып ГБ. Металдармен бейметалдардың және қосылыстарының табиғатта таралуы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 -20 мин 20 -30 мин 30 -35 мин | Мұғалім оқушыларды Random.com.әдісі арқылы 4 топқа бөледі.Табиғатта көп кездесетін металдарды (Al, Fe, Cr, Ca, Mg, Cu) және бейметалдарды (Si, C, P, S,Cl,N) және олардың қосылыстарын қарастыруды ұсынады. 1-топ – Al, Fe, Cr 2-топ – Ca, Mg, Cu 3-топ– Si, C, P 4 -топ – S,Cl,N Мәлімет беру үшін оқушылар постер құрады,мына сұрақтарға жауап іздейді: 1.Металл және бейметалдың табиғаттағы пайыздық үлесі. 2.Негізгі табиғи минералдардың аты және химиялық құрамы. 3.Негізгі табылатын жері 4.Қазақстанда осы элементтердің таралуы. 5.Металдармен бейметалдардың және қосылыстарының қоршаған ортаға әсері. Сөзді дайында барысында оқушылар келесі қағидаларды ескерулері керек: мазмұнның тақырыпқа сай келуін; ыңғайға сәйкес ғылыми тілде мазмұндауға; топ мүшелерінің барлығының қатысуын; уақыттың сәйкестігі (3 минуттан көп емес); сұрақтарға жауап беруге. Әр топ келесі топқа ең көп дегенде сұрақ қоюға құқылы. Жұптық жұмыс барысында мұғалімнің оқушыларда туындаған сұрақтарға жауап беруіне, қиындықтарды болдырмау жағын түсіндіруіне, оқушыларды бағыттауға болады.
Әрбір топ өздерінің жұмыстарын қорғайды,басқа топтар берілген қағидалар бойынша бағалайды.
Оқушылар қорғауда ең негізгі сәттеріне тоқталады. Мұғалім талқылауды қорытындылайды. Оқушыларға жұпқа жекелей жұмыс – лото:
| Химия 10 сынып ГБ. Металдармен бейметалдардың және қосылыстарының табиғатта таралуы. Презентация слайд 7,8
Оқушылар (сабақ барысында) интернет ресурсын қолданады Химия 10 класс ГБ. Металдармен бейметалдардың және қосылыстарының табиғатта таралуы. Презентация Слайд 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | Рефлексия Оқушылар жұпта жұмыс істейді.Сыныптасының белгілі бір саусағын белгілеп сұрақтарға жауап береді. Бірінші саусақ – ойлау,білім,ақпарат. - Бүгін мен жаңа не үйрендім? - Қандай білім қабылдадым? Екінші саусақ –мақсатқа жақындадым. - Бүгін не істедім және неге жеттім? Үшінші саусақ – физикалық жағдайым. - Денсаулығым үшін бүгін не істедім? Төртінші – көмек, жәрдем, қызметтесу. - Бүгін басқаларға қандай көмегім тиді? - Ортамен қарым-қатынасым қаншалықты жақсы болды? –Бесінші саусақ - көңіл күйім. - Менің көңіл күйім қандай болды? - Оң әсерлі не болды? Үй тапсырмасы: Сабақтың мазмұнын қайталау. | Химия 10 сынып ОГН. Металдармен бейметалдардың және қосылыстарының табиғатта таралуы. Презентация Слайд 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім сабақ барысында сабақ барысын қадағалайды, топтық жұмыс барысында оқушыларға көмек береді. Тапсырманы жылдам жән дұрыс істеген оқушыларды сыныптастарына көмекке шақыруға болады. | Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды жүргізеді, оқушыларға тиісті көмек жасайды. Өзін және өзгені бағалау | Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес мұғалім жұмыстың белсенді түрлерін қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?