Металл мен бейметалдар: физикалық және химиялық қаситеттері. Металдардың электрохимиялық кернеу қатары. Зертханалық тәжірибе № 7«Типтік металдардың, бейметалдардың және амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттері». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3A Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 сынып | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Металл мен бейметалдар: негізгі физикалық және химиялық қаситеттері. Металдардың электрохимиялық кернеу қатары. Зертханалық тәжірибе № 7 «Типтік металдардың, бейметалдардың және амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттері» | ||||||||||||||||||||||
Сабақ типі | Жаңа тақырыпты игеру | ||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | 10.2.1.13 металдар мен бейметалдардың негізгі физикалық қасиеттерін түсіндіру; 10.2.1.14 электрохимиялық кернеу қатарындағы металдардың орналасу принципін түсіну; 10.2.1.15 металдар мен бейметалдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру; 10.2.1.16 типтік металдардың, бейметалдардың және амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттерін зерттеу | ||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - металдар мен бейметалдардың физикалық қасиеттерін түсіндіру; - металдар мен бейметалдардың химиялық қаситтерін сиппатайтын, химиялық реакция теңдеулерін құрастыру; - металдардың, бейметалдардың және амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттерін зерттеу | ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - металдар мен бейметалдардың физикалық қасиеттерін білу; - металдар мен бейметалдардың химиялық қасиеттерін білу; - химиялық реакция теңдеулерін жазу; - қауіпсіздік техника ережелерін сақтау; - бақылау бойынша дұрыс қорытынды жасау. | ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: элементтердің өзгеру қасиеттерін ауызша немесе жазбаша түрде сипаттайды Пәнге қатысты лексика мен терминология: Металдар, бейметалдар, период, топ, үрдіс, радиус, иондану энергиясы, электртерістілік, тотығу дәрежесі, кристалдық торлар Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бұл кристалдық тордың артықшылығы/кемшілігі … Бұл нұсқа маған ұнайды, себебі… Бұл қолдануға ыңғайлы, себебі… Бұл тақырып бойынша мен келесі қорытындыға келдім…. | ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту
| Жаһандық азаматтылық: Ынтымақтастық: бір- бірін сыйлау Құндылықтар: қоршаған ортаға қамқорлық және тұрақты даму үшін міндеттеме Дағдылар : критикалық және шығармашылық даму сенім мен көрініс, диалог, оқу және рефлексия қызметінің дағдыларын дамыту | ||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, география, биология | ||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны қолдану, ноутбуктер | ||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| 9.1С Химиялық элементтердің периодтық жүйесі 9.2С 1, 2 және 13 топ элементтері және олардың қосылыстары 9.3А 17, 16, 15 топ элементтері және олардың қосылыстары 10.1A Атом құрылысы 10.1В Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі | ||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 -2 мин | Сәлемдесу. Психологиялық дайындық.
Мұғалім оқушыларға сабақ тақырыбын және сабақ мақсаттарын айтады. Оқушылар өзі бағалау критерийлерін шығарады. | Химия 10 сынып ҚГБ. Металдар мен бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Презентация. Слайд 1,2,3 | |||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 -8 мин 8 -15 мин 15 -23 мин 23-40 мин 40-50 мин 50-55 мин 55-70 мин 70-78 мин | Мұғалім химиялық элементтердің қасиеттерін периодты өзгеруін атап кетеді. Оқушыларды 2 топқа бөліп, таза қағаз береді. Осы қағазда оқушылар элементтердің физикалық және химиялық қасиеттерін өзгеру заңдылықтарын жазады. Тапсырмада негізгі қасиеттерін көрсетуге болады. Кейін топтар қағаздарын ауыстырып, өзара тексереді. Мұғалім қателерін дұрыстайды. Оқушылар металдар және бейметалдар туралы сұраққа жауап беру үшін қызыл, сары және жасыл карточкаларын қолданады (қызыл - тұжырым дұрыс емес; жасыл – тұжырым дұрыс; сары – жауабын білмеймін немесе күмәнданамын)
Мұғалім оқушыларды 3 топқа бөлу үшін т “Random» бағдарламасын қолданады. Әрбір топ өз сұрағыны жауап береді. Спикерді мұғалім өзі таңдайды (спикер-сюрприз). 1 топ – Периодта атом радиусы неге кемиді? 2 топ – Жоғары тотығу дәрежесінде тұрған элемент қандай қасиет көрсетеді және неге? 3 топ – Топта және периодта қайнау температураның өзгеруін түсіндіріңіз? Неге байланысты? Мұғалім оқушылырдың жауаптарын тексереді және қорытынды жасайды. Әрі қарай оқушылар металдардың (магний, мырыш және мыс) белсенділігін зерттейді. Оқушыларға металдардың тұз және қышқыл ерітінділерімен әрекеттесу нәтижелерін кестеге толтыру қажет. Зертханалық нәтижелер бойынша металдардың тотықсыздандарғыштық қасиеттері бойынша қорытынды жасау және металдардың белсенділік қатарын құру. Зертханалық жұмыс №7 «Металдар және амфотерлі металдардың негізгі химиялық қасиеттері» жұмыс парағы (Қосымша 1). Мұғалім оқушыларды 2 топқа бөледі. 1 топ – 3 период элементтері мысаланда натрийдан хлорға дейін қышқылдық және негізгі қаситтерін болжау, қорытынды жасау. Оксидтердің және гидроксидтердің формулаларын құрып, реакция теңдеулерімен дәлеледеу. 2 топ – 1 топ және 7 топ элементтерінің тотығу-тотықсыздану қасиеттерін болжау және түсіндіру. Тотығу-тотықсыздану реакцияларының теңдеулерін жазу. «Елші» стратегиясын қолданып, әрбір топ тапсырманы орындап, өзінің тобынан басқа топқа ақпарат алу үшін оқушыны жібереді. Материалды түсіндіргенде, «Елші» оқушылардың дәптерге жазуын тексереді. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тексеру үшін АҚТ «Рулетканы» қолданады. Сабақты қорытындылау. Мұғалім жаңа 3 топ құрайды. 1-типтік металдар – магний және темір 2-типтік бейметалдар – көміртек және күкірт 3-амфотерлі элементтер – алюминий және мырыш. Оқушылар металл, бейметалл және амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттері бойынша кластер немесе зияткерлік картаны құрайды. Кейін оқушылар жұмыстарын кабинетте іліп қояды. Оқушылар барлық материалмен танысып, дәптерге химиялық реакция теңдеулерінің сызбасын жазады. Оқушылар жұмыстың авторларына сұраққа қою мүмкін. Картаны критерий бойынша бағалайды.
Оқушылар жұпта концептуалды кестені толтырады (Қосымша 2). | Химия 10 сынып ҚГБ. Металдар мен бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Презентация. Слайд 4 Химия 10 сынып ҚГБ. Металдар мен бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Презентация. Слайд 5 Classtools.net Мұғалім қосымша ақпарат дайындайды немесе Internet ресурстарын қолданады. Химия 10 сынып ҚГБ. Металдар мен бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Презентация. Слайд 6 Реактивтер және зертханалық құрал-жабдықтар Жұмыс парағы Химия 10 сынып ҚГБ. Металдар мен бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Презентация. Слайд 7 Мұғалім қосымша ақпарат дайындайды немесе Internet ресурстарын қолданады. Classtools.net Химия 10 сынып ҚГБ. Металдар мен бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Презентация. Слайд 8,9 Бейметалл қасиеттері: https:// ido.tsu.ru/ schools /chem/ data/res/neorg/ uchpos/text/g3 _1_7.html Металл және бейметалл қасиеттері: /chem/data/res/neorg/ uchpos/text/g4_1_6.html Алюминий қасиетттері: https://ido.tsu.ru/schools /chem/data/res/neorg /uchpos/text/g4_4_4.html Амфотерлік: | |||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 78-80 мин | «Мишень» рефлексиясы Тақтада мишень суреті секторға бөлінеді. Әр секторға рефлексия жазылады. Оқушы таңбасын секторда белгілейді. Нәтижелерді бағалау егер ортасына жақын болса - 10, егер шетке жақын - 0. Қысқыша анализ жасайды. Үй жұмысы: Сабақ материалын жаттау. Келесі сұрақтар бойынша мини-зерттеу өткізу.
| Химия 10 сынып ҚГБ. Металдар мен бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Презентация. Слайд 10 Химия 10 сынып ҚГБ. Металдар мен бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Презентация. Слайд 10 | |||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысында дарынды оқушылар қолдау қөрсетеді, ал барынша үлгеретіндерге метакогнитивті сұрақ қою арқылы олардың білімдерін кеңейту қажет. Сонымен қатар ол оқушыларға қосымша күрделі тапсырма беруге болады. | Мұғалім ауызша жауаптары, қалыптастырушы тапсырмалар бойынша бағалайды. Зертханалық жұмыс бойынша бағалау Өзара бағалау | Партада дұрыс, ыңғайлы отыруы; Мұғалім оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай белсенді іс-әрекетті қолданады | |||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?